AstraG'ye 17jantta kaç yanak lastik takmalıyım?

Oktay-35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar. Astra G 1.4 olan aracıma 3.5 cm yay alıp 17 jant takmayı düşünüyorum.
lastik olarak 205/40/17 mi yoksa 205/45/17 mi tercih etmeliyim?
yazın yazlık yolları olsun köy yolları olsun 40 yanaktan ziyade 45 yanak daha makul geliyor. fakat 45 taktığımda 60'a 15 olan oran daha da büyümez mi?

45 yanak lastikte ibrede ne kadar bir yanılma olur 40ta ne kadar olur. malum radarlar artık hiç affetmiyor. lastikçilerde küçük bir bilgisayar programı vardı. 15 jant 17 olunca 60 yanak kaç olması gerekir bilen var mı?

aslında aracım 1.4 olduğu için 17 yerine 16 takmayı düşünmedim değil ama hiç göz doldurmuyor. bu durumda sizce 17 janta 40 mı takmalıyım 45 mi?

şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
o kadar ınce ayrıntı dusunuyosan takma kardesım hem aracın 1,4 17 ınc hem benzın fazla yakarsın arbayı yorar bence radar olayı yanılması falan bılmıyom bekı bılen arkadaslar yardımcı olacaktır

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
radarı filan bilmem ama suna eminim 40 veya 45 yanakla 1 veya 2 ayda bizim çukurlu yollarda ön takımı dağıtırsın

husec20

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bır bucuk senedır kullanıyorum 40 yanak 17 ınc hıcbısey olmadı duzgun kullandıktan sonra bısey olmaz 17 ınc 40 yanak almadıktan sonra jant lastık almaya gerek yok zaten orjınal jant lastıgıyle bınmek daha mantıklı bence 45 yanakla 40 yanagın hıc bır farkı yok on takımı 1-2 parmak lastıgın genış olması kurtarmaz gonul rahatlıgıyla 40 yanak 17 ınc alabılırsın

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
Arkadaşlar ben birşey soabilir miyim. Forum kirliliği olması ndiye buraya yazmak istiyorum:

1) Şu anda lastiklerim 15" ve Jant yok. MAK marka 17" jant almak istiyorum ileride. Ancak 17" jant takınca önceden deneme imkanı olmadığından ve başlıktaki arkadaşın dediği gibi yay eklemesi de yapmayacağımdan 40 yanak ve 17" jantlar direksiyonun dönüşü ve tam kırma sırasında çamurluklara sürtme gibi bir sorun yapar mı? veya kasis, badal gibi durumlarda...

2) Büyük jantlar alırken burada değinmediğimiz konulardan nelere dikkat etmemiz lazım? Hangi yanak, hangi ebat lastikler makbul olur? Yay eklemek gerekir mi ? gibi... Malum ben şimdi değişmek istersem 4 tane ince yanak lastik + 4 tane jant ile yaklaşık 1800ytl ödeyeceğim. Sürtme gibi bir durumda geri dönüş olmayacak :/

3) Bir de bahsedilen yaylar takım olarak mı yoksa adet olarak mı satılıyor. Ön ve arkaya aynı anda gerekiyor mu? Biraz fazla acemiyim modifiye konusunda lütfen idare edin :(

Bu arada düşündüğüm jantlar da bunlar, görmenizi isterim:
arabamcopyrc9.jpg

Son düzenleme:

yusufaltintepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
205-45-17 jant ve lastik ile hiçbir problem yaşamassın ama lastik yanaklarını ne kadar daraltırsan konforu o kadar düşürürsün o yüzden 40 yanak yerine bence 45 tercih et

yusufaltintepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ben birşey soabilir miyim. Forum kirliliği olması ndiye buraya yazmak istiyorum:

1) Şu anda lastiklerim 15" ve Jant yok. MAK marka 17" jant almak istiyorum ileride. Ancak 17" jant takınca önceden deneme imkanı olmadığından ve başlıktaki arkadaşın dediği gibi yay eklemesi de yapmayacağımdan 40 yanak ve 17" jantlar direksiyonun dönüşü ve tam kırma sırasında çamurluklara sürtme gibi bir sorun yapar mı? veya kasis, badal gibi durumlarda...

2) Büyük jantlar alırken burada değinmediğimiz konulardan nelere dikkat etmemiz lazım? Hangi yanak, hangi ebat lastikler makbul olur? Yay eklemek gerekir mi ? gibi... Malum ben şimdi değişmek istersem 4 tane ince yanak lastik + 4 tane jant ile yaklaşık 1800ytl ödeyeceğim. Sürtme gibi bir durumda geri dönüş olmayacak :/

3) Bir de bahsedilen yaylar takım olarak mı yoksa adet olarak mı satılıyor. Ön ve arkaya aynı anda gerekiyor mu? Biraz fazla acemiyim modifiye konusunda lütfen idare edin :(

Bu arada düşündüğüm jantlar da bunlar, görmenizi isterim:

arabamcopyrc9.jpg

205 45 17 de hiç bir problem olmaz ama yay olayında 35 mm sana yeter sürtme yapmaz yaylar zaten ön arka takım satılıyor ayrı ayrı alamassın

turkerrr

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
konfor düşünüyorsanız 16 alın zaten yay takınca jantlar o kadar küçük durmaz...
yay olarak vogtland 35 mm öneriyorum konforun bozulmaz...

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar. Astra G 1.4 olan aracıma 3.5 cm yay alıp 17 jant takmayı düşünüyorum.
lastik olarak 205/40/17 mi yoksa 205/45/17 mi tercih etmeliyim?
yazın yazlık yolları olsun köy yolları olsun 40 yanaktan ziyade 45 yanak daha makul geliyor. fakat 45 taktığımda 60'a 15 olan oran daha da büyümez mi?

45 yanak lastikte ibrede ne kadar bir yanılma olur 40ta ne kadar olur. malum radarlar artık hiç affetmiyor. lastikçilerde küçük bir bilgisayar programı vardı. 15 jant 17 olunca 60 yanak kaç olması gerekir bilen var mı?

aslında aracım 1.4 olduğu için 17 yerine 16 takmayı düşünmedim değil ama hiç göz doldurmuyor. bu durumda sizce 17 janta 40 mı takmalıyım 45 mi?

şimdiden teşekkür ederim.

yukarıda işaretlediğim kısımlarda arabayı kullanmayı düşünüyorsan 40 yada 45 yanağı aklından bile geçirme bence arabasını astvalttan indirmeyenler bile ya yarıyor 45 yanağı yada balon yaptırıyo

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
Mahoni, Türker ve Yusufaltıntepe

Arkadaşlar çok açıklayıcı verdikleriniz. Ben bu deneme yanılma işinden bayağı bir tırsmıştım ve konfor olayını böyle etkilediğini bilmiyordum Yanak durumunun. Çok teşekkür ederim hepinize.