Astra K Start Stop Akü ömrü ne kadardır?

kemalwebnet

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 4 yaşında Astra K aracımda 3 gün önce sabah zor marş aldı ve esc uyarısı çıktı. Sonrasında 500 km yol yaptım ve şu anda marş sorunu yok. Bugün aküyü ölçtürdüm Durumunun iyi olduğu ama %50 dolu olduğunu söylediler. 3 gün önce 500 km yol yapmış bir araç için %50 doluluk seviyesi az değil mi? Üstelik hafta içi her gün 50 km yol giriyorum zaten.

Sizce bu aküye güvenip kışa gireyim mi?

IMG_20221018_152303472619304b3a49ae.jpg

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 4 yaşında Astra K aracımda 3 gün önce sabah zor marş aldı ve esc uyarısı çıktı. Sonrasında 500 km yol yaptım ve şu anda marş sorunu yok. Bugün aküyü ölçtürdüm Durumunun iyi olduğu ama %50 dolu olduğunu söylediler. 3 gün önce 500 km yol yapmış bir araç için %50 doluluk seviyesi az değil mi? Üstelik hafta içi her gün 50 km yol giriyorum zaten.

Sizce bu aküye güvenip kışa gireyim mi?

IMG_20221018_152303472619304b3a49ae.jpg
Bu birazda size bağlı. İçindeki sıvı seviyesi azsa tamamlanmalı ve dışarıda şarj edilmeli. Ekstra aksesuar eklendiyse oda kaçak yapıyor olabilir.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Büyük ihtimalle bu akü kışın yolda bırakabilir. Havalar şimdilik güzel gidiyor ancak akünün düşmanı soğuk havadır. Eksi 10-15 derece soğuklarda süpriz yapabilir gibi geldi bana. Bu kadar çok hareket eden bir aracın aküsünün %50 olmaması lazım.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
500 km uzun yol yapan bir aracın aküsü için oldukça düşük bir değer. Dinamo görevini tam yapmıyor desek araç daha 4 yaşında. Araca sonradan eklenen elektrikli bir cihaz/eklenti falan var mı?

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Akünün ömrü bittiyse şarz etmez...İster 500 ister 1000 km yol yap akşam bıraktığın araç sabah çalıştırdığında çalışmayabilir...Bence akün bitmiş olabilir...Test etmek için yeni bir akü takıp dene diycem ama buna bayi veya satıcı razı olurmu bilmem....

kemalwebnet

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Selamlar arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu süre zarfında OBD ile batarya bilgilerini takip ettim. Araçta ayna katlama ve sağ ayna indirme modülü de var. Ama günlük takip ettiğimde 10 saat beklemeden sonra akünün en fazla %1 boşaldigini tespit ettim. Bu da normal zaten diye düşünüyorum.

Akünün 4 yaşında olduğunu göz önüne alarak yeni Varta taktım. Umarım sorunsuz kullanırım.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
bazı durumlarda akü sağlam ancak şarj motoru yeterli dolum yapmazsa akü normal ömründen daha kısa sürede bitiyor. yeni akü alınması gerekmediği halde bazen akü değişimi yaptıran sanayici ustalar var. şarj motoruna bakıp yeterli dolum voltajı varsa öyle akü değiştirin demeleri lazım.

kemalwebnet

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
bazı durumlarda akü sağlam ancak şarj motoru yeterli dolum yapmazsa akü normal ömründen daha kısa sürede bitiyor. yeni akü alınması gerekmediği halde bazen akü değişimi yaptıran sanayici ustalar var. şarj motoruna bakıp yeterli dolum voltajı varsa öyle akü değiştirin demeleri lazım.
Evet bu da mümkün. Benim aracım 2. el garantili ama garanti bataryayı kapsamıyor. 3-4 yıl daha kullanıp satarım diye düşünüyorum. Nasılsa mevcut batarya 3-4 yıl daha gitmez diyerek değiştirdim. Şimdilik sorun yok gibi.

• Beğen
Tepkiler: cenk artem