Astra K aracımı satmalı mıyım?

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yüksek basınçlı düşk hacimli motorlarda lspi diye bir sorun var. Youtub ta izleyebilirsiniz. Özellikle düşük devirde giderken aniden gaza yüklendiğinde (direk enjeksiyonlu motorlarda) yanma odasına gönderilen yakıt silindir duvarına çarpıyor. O esnada duvarda benzin ve yağ bileşiminde patlama meydana geliyor. Normalde piston yukarı çıkıp benzin hava karışımı oluşup bujiyle ateşleme sağlanır. Fakat lspi sorununda ateşleme kendiliğinden oluşup pistondaki segmanı kırıyor. Asta k larda ve özellikle vw cc lerin 160 lık tsi motorlarında oluyor. Dexos1 gen2 yağ ile böyle bir sorun aşılmaya çalışıldı ve yazılım güncellemesiyle araçlar birazcık kısıldı. Sürüş esnasında örneğin 1600 1700 devirlerde ani gaza yüklenmekten kaçının. Onun yerine bir vites küçültüp gaza öyle yüklenin.
Mustafa hocam süper açıklamış teşekkürler hocam bilgilendirme için. Bu durum atmosferiklerde de meydana gelebiliyor ama tabii ki çok düşük oran. Astra K ya özel bir durum da değil. j kasaların da 1.4 lerinde duyuyoruz ara ara. Turbo-benzinli işini Opel tam anlamıyla oturtamadı sanırım.

• Beğen
Tepkiler: emir_faruk

Fatihh

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Opel ürettiği araçların motor gücünü genelde yüksek ve güçlü tutuyor.Bence böyle yüksek devirlere ve hızlara çok çabuk çıkabilen turbo benzin araçların genelinde, her markada sorunlar var.Sonuçta 150 BG bir araba elinizdeki. Eğer hor kullanmazsanız herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum.Arkadaşında dediği gibi yüksek viteste düşük devirde iken hangi araba olursa olursun sürekli dip gaz yapılarak kullanılsa illaki sorunlar ortaya çıkacaktır.

• Beğen
Tepkiler: emir_faruk

emir_faruk

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu basligi kafamda 2 gundur evire cevire dusundum.

Bu baslik bana külliyen saçma geldi. Açan arkadaştan özür dileyerek bunlari yazacagim.

Benim şahsen bir aracim olsa (ki var astra K) bir sey olacak mi diye o araci asla satmam.
Bir kere bir sey olacak mi korkusunun temeline inmek lazim. Bu psikolojik bir hadise aslinda. Bir sey olacak mi.... immmm....

Bakiniz bir sey olacak mi diye bir seyler yapacaksak, bu dusunce bizi oturdugumuz yere oyle bir civiler ki hic bir sey yapamaz hale geliriz.

Nasil mi?
Şöyle.
Mesela atiyorum ben ev alacagim diyelim, acaba bu ev ilerde depremde yikilir mi?
Hirsiz girer mi?
Yangin cikar mi?.
Sel vurur mu?
Ya elbette dusunecegin guvenlik kriterleri olur. Mesele o degil.
Bunlari dusunursen o evi katiyyen alamazsin. Oldugun yere zankla yapismis gibi civilenip kalirsin.

Mesela cocuk yapacaksin.
Ilerde bu cocuk hayirsiz ugursuzun teki olursa..
Ya bu cocuk seytan gibi bir bebek chucky gibi bir veled gibi cikarsa anasinin karnindan?? Ya da ilerde kanser olur hayatini/hayatimizi bize zindan eder mi? Cocuk doktoruyum. Cocukluk cagi kanserleri hic de azimsanacak kadar az degil..
Bunlari dusunur musun?
Cok da dusunmezsin acikcasi..
Yapar gidersin.

Kisacasi belki cok etraflica ele aldim konuyu ama bir is yaparken riskleri, kaygilari baz alarak hareket etmek cok sacma.

Kisacasi bir astra k kullanicisiyim.
Sakin ola ki bu kaygisal dusuncelerle aracinizi satmayin derim.
Ha karli satacaksinizdir, satin. Gidin bulabiliyorsaniz( ki su an imkansiz)
Gidin bir tik ustunu alin. Gecen hafta 8 araba bayisi gezdim. Su an arabama siki siki tutunuyorum. Gidip kaskosunu yeniletecegim. O derece, piyasa.
Allah alana satana kolayliklar versin..