Astra K aracımı satmalı mıyım?

okutabi09

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar

7 aydır 2016 model Astra K 1.4 T Otomatik vites Dynamic araç sahibiyim. Bundan önceki aracımda Astra J Sedan Sport dizel manueldi. Aracımı seviyorum severek aldım çokta memnunum.

Fakat, son zamanlarda astra forumlarında ve facebook sayfalarında çok dolanmaya başladım. Herşey onunla başladı. Malumunuz bu piston kırma diye tabir edilen sorun ve direksiyon kutusu arızası sıklıkla karşıma çıkmaya başladı. Aracımın garantisi bitti ve son bakımı da yetkili serviste yaptırmadım. Ve bu arızalar külfetli arızalar. İyi niyet garantim de yok. Ya benim de başıma gelirse korkusundan dolayı arabamı satmaya karar verdim ( istemeye istemeye). Küçük sinek mide bulandırır misali.

Bir yandan kendimi ikna etmeye çalışıyorum. Opel güncelleme yayınladı serviste yaptırdın, motor yağını güncelledi dexos 1 gen 2 koydurduk filan diye ama ne yapacağımı bilmiyorum.

Satsam bile üste para koyamam o yüzden başa baş alım satım yapabileceğim türden araçlara bir göz gezdirdim ve karşıma 1.4 TSİ Comfortline(ekstra paketli) Manuel Golf ve Jetta, 1.6 TDCİ Focus Titanium Manuel Vites, 1.5 dci Megane 4 Dizel hem manuel hem otomatik hem icon hem touch plus donanımlı araçlar çıktı. Araçlar çoğunlukla 2016 model ve max. 30 bin kmde.

Bana bir yol gösterin lütfen

• Beğen
Tepkiler: Mutlugun

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hocam memnunsanız devam edin ama soğudum derseniz focus dizel otomatik titanium mantıklı derim ben.. megane size bu saatten sonra hafif gelir..

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bende Tayfun hocamla aynı fikirdeyim. Mümkünse satmayın, ancak içim rahat etsin diyorsanız ayrı bir konu. Benim tercihim sanırım Focus olurdu.

okutabi09

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki hocam nedir bu sorunlar? Piston kırma, direksiyon kutusu... Ne zaman oluyor, nasıl oluyor, kullanıma bağlı mı, km-yaş ile bağlantısı var mı, tamirden ya da değişimden sonra bir kez daha tekrarlama olasılığı var mı, önlenebilir birşey mi, neler yapmak gerekiyor? Kafamda deli sorular....

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Tasareuf icin alacaksaniz megani tavsiye ederim yakit cimrisidir motoru odullu motordur. Ama konfor icin diyosaniz ford u oneririm.

• Beğen
Tepkiler: emir_faruk

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Piston kirma sorunu once yag ile cozulmeye calisildi daha sonra guncelleme getirildi. Ama yinede boyle bi ihtimal varsa bunlar cozummu bunu dusunmek lazim. Arac pahali bi arac. Bu tip sorunlar git gide yayginlastikca aracinizin tutulma durumunu dusurur aldiginiz paranin altinda satma durumunda kalabilme ihtimaliniz olur.

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yüksek basınçlı düşk hacimli motorlarda lspi diye bir sorun var. Youtub ta izleyebilirsiniz. Özellikle düşük devirde giderken aniden gaza yüklendiğinde (direk enjeksiyonlu motorlarda) yanma odasına gönderilen yakıt silindir duvarına çarpıyor. O esnada duvarda benzin ve yağ bileşiminde patlama meydana geliyor. Normalde piston yukarı çıkıp benzin hava karışımı oluşup bujiyle ateşleme sağlanır. Fakat lspi sorununda ateşleme kendiliğinden oluşup pistondaki segmanı kırıyor. Asta k larda ve özellikle vw cc lerin 160 lık tsi motorlarında oluyor. Dexos1 gen2 yağ ile böyle bir sorun aşılmaya çalışıldı ve yazılım güncellemesiyle araçlar birazcık kısıldı. Sürüş esnasında örneğin 1600 1700 devirlerde ani gaza yüklenmekten kaçının. Onun yerine bir vites küçültüp gaza öyle yüklenin.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İnsanın içine birkez kurt düştümü ! bilirim o duyguyu...Bencede güzel araç Astra K ama sanırım satma zamanınız gelmiş...Çünki o kurt herzaman galip geliyor...Hayırlısı neyse o olsun...

mbu

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Ben de sizin gibi J Sporttan K dynamic dizele geçtim. Başıma bir iş gelir mi diye vesvese yapmamak lazım, çünkü tedbirleri almışsınız. Acabalardan kurtulmak adına gönlünüzü ferah tutmak için tok satıcı olarak aracı değerinden düşürmeden veya takasla hoşunuza gidecek bir şeyle değiştirebilirsiniz. Ben şahsen SUV bakardım ama fiyatlar ortada. Ne QQ sevdim de Kadjar. 3008 derim ama fiyatlar uçuk. Astra K almadan önce az kalsın megane sedan icon dizel alıyordum, iyi ki almamışsın diyorlar. Sebepleri tartışılır. Siz gönlünüze keyfinize göre binin, daha hoşunuza ne giderse onu alırsınız.

• Beğen
Tepkiler: emir_faruk

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
K kasa benim hoşuma gidiyor. Bu sorunun olduğunu okuyorum ancak buna rağmende alırım. Sorunlardan ziyade işin zevkine varmak lazım :)