Astra J Yıllık Yakıt Tüketimi

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Astra J ile bir yılı devirdim. Toplam 16.350 km yaptım. Aşağı yukarı şehir içi ve şehir dışı yarı yarıya denebilir. Yazın genelde klima açık oldu. Yakıt tüketimi için öyle çok dikkat ederek kullanmadım. Zaman zaman kickdown zaman zaman akıllı uslu sürdüğüm oldu. :)

Aracımı aldığım günden bu yana depoma giren mazotların fişlerini hiç atmadım. Bugün onları hesaplayıp yaptığım km'ye böldüm.

Aldığım mazot = 4580 TL
Yaptığım yol = 16.350 km

km'de 28 kr yakıt tüketimi çıktı karşıma. Ne yalan söyleyeyim biraz yüksek geldi bana. İlk mazotumu 4.36 TL'den almışım. Bir ara 4.70'leri görsek de aşağı yukarı hep bu bantta seyretti fiyatlar.

Sizce J kasa 1.3 dizel için 28 kr nasıl?

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben eski vectra 1.9CDTI arabamı satarken hesap yapmıştım, yaklaşık 2100 liralık mazot alıp 8000 km yol yaptık. Şehir içinde her ne kadar fazla yaksa da %70şehir içi %30 uzun yol kullanımında tüketimi dengeledik. Bence 1.3CDTI motora göre çok fazla geldi tüketim.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
25-30 kuruş dizel araba için iyi değerler bence. LPG derdi olmadan bagaj ölmeden aracın orijinalliği bozulmadan kullanıyorsunuz. Varsin Birkaç kuruş fazla yaksin.
Bu arada hep depo fulledimde ne kadar yaktığını hesaplardim şimdi konuyu görünce yıllık hesapladim.: ( yıllık 5000 TL harcıyor muşum: (
Hiç yıllık düşünmemiştim.çaktırmadan cebimdeki parayı araba bitiriyormus:)

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Ben eski vectra 1.9CDTI arabamı satarken hesap yapmıştım, yaklaşık 2100 liralık mazot alıp 8000 km yol yaptık. Şehir içinde her ne kadar fazla yaksa da %70şehir içi %30 uzun yol kullanımında tüketimi dengeledik. Bence 1.3CDTI motora göre çok fazla geldi tüketim.

Ağır araca küçük motoru hep saçma bulmuşumdur. 1.9 motor aracı rahat çekip yürütüyordur ama muhtemelen 1200 küsür kiloya 1.3 koyunca anası ağlıyordur motorun :) Üreticiler küçük motor iyidir ayağına türkleri çok fena silkeliyorlar vallahi ne kadar zamandır :( adeta bir fetiş konusu oldu olabildiğince küçük motora binmek, vatandaş da sanıyor ki araç dizel ve ufak motorlu olunca yakmayacak.

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ağır araca küçük motoru hep saçma bulmuşumdur. 1.9 motor aracı rahat çekip yürütüyordur ama muhtemelen 1200 küsür kiloya 1.3 koyunca anası ağlıyordur motorun :) Üreticiler küçük motor iyidir ayağına türkleri çok fena silkeliyorlar vallahi ne kadar zamandır :( adeta bir fetiş konusu oldu olabildiğince küçük motora binmek, vatandaş da sanıyor ki araç dizel ve ufak motorlu olunca yakmayacak.

Yiğit kardeşim nerde 1200 kg. Tam 1503 kg.(Astra J kasa) Ama küçük motorlar şehir içi gerçekten ekonomik olabiliyorlar. Ama aslında küçük motora binmek bizim tercihimiz yapılıyor maalesef gerek ülkemizdeki vergi sistemi gerekse avrupa da uygulanan emisyon normları ve çevre için araç motorları küçülüyor.
İzmir ve Buca gibi bir yerde 5.5 ortalama tüketim ile yol alabiliyorum ki bu bana yeterli.(benzinli araç kullanırken 11 12 arasıydı)

gencemin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
H kasa 1200 kg idi j kasa 100 kg fazlaydı sanki.duru kalkı çok trafikte Yakıt hesaplamak sadece boşalan deponun tesellisi olsa gerek.28 Kuruş Hız ort sı belirtirseniz yüksekti alçaktı daha net yorumlanır.

Sent from my iPad using Tapatalk

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Ortalama hız almadım. Sürekli sıfırlıyordum. Bir süredir kendi haline bıraktım. Ona bakmak da gerekiyor, doğru...

Küçük hacimli motorların kötü olduğunu düşünmüyorum. Hele ki bu motor 1.3 CDTI ise... Bence gayet güzel, verimli v.s. bir motor. Fakat motorun içinde bulunduğu kasa çok ağır. Evet tam tamına 1503 kg! Üstüne bir de şoför, bir iki yolcu, biraz yük falan desen 2 tona yakın bir ağırlık olacak. Çok ciddi bir rakam. O ağırlık için bu hacimdeki motor düşündürüyor. Gerçi çekiş v.s. sıkıntı yaratmıyor ancak haliyle biraz daha devirli kullanmak gerekiyor bu da yakıt tüketimini etkiliyor. 1.6 hacimli bir dizel motor olsaydı da tüketim bence çok farklı olmayacaktır.

Asıl konumuz ortalama 8 lt / 100 km değeridir. Tamam şehir içi dışı karışık değer bu ama bana çok gelmeye başladı. Şehir dışındaki tüketimi tam olarak ölçebiliyorum. Hızıma göre 4-5 ltlerde dolaşıyor. Son derece normal değerler. Bu da demek oluyor ki şehir içinde zaman zaman 10-12 ltleri yakıyor bu araç. Klima ile yoğun şehir içi trafikte 13.4 lt / 100 km değerini gördüm ben. Bu, 1.3 CDTI dizel bir araç için fazla değil mi?

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de aynı aracı kullanıyorum ve yakıt tüketimi bende de aynı seviyelerde. Bu ağırlıktaki bir araç için son derece makul bir tüketim.

Daha yüksek hacimli motora sahip ve daha hafif olan piyasadaki dizel Fransız araçları tüketim ve performans olarak başarılı olsalar bile uzun yolda Astra J kadar stabil değiller. Önünüzde giden bir Megane varken ilk virajda bunu hissedebiliyorsunuz mesela. Ya da her yokuşu tazı gibi tırmanan bir Symbol'un her virajda düşük hızlarda bile fren lambasının yandığını gördüğünüzde.

1.3 CDTI Astra J fiyatına göre başarılı bir araç / motor. Lakin 1.6 CDTI apayrı bir platform. Yakıt konusunda olmasa bile genel manada mükemmel ve aracın ruhuyla gerçek bir bütünlük sağlamış. :)

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Viraj ve Astra J bambaşka bir konu!

Böyle bir yol tutuş yok. Sanki viraj için üretilmişler. Düzde yanımdan geçen Golf dahil diğer dizeller virajda frenlemeye başlıyor. Astra J üstüne başka bir araç görmedim virajda.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
28 kuruş yakacaksa dizel almanın mantığı ne ki!? 2.0 benzin motorlu aracımı ben 1.3'müş gibi kullansam zaten 40 kuruş değil 35 kuruş bile yaktırırım. hakkaten dediğiniz gibiyse astra j 1.3 pek de mantıklı bir tercih değilmiş...

Son düzenleme: