Astra J Klima açınca hararetin düşmesi

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Klimayı kapat dijital olarak motor suyunu görebiliyorsa ac uzunca bir yokuş bul arabayı 80 90 ile sal minimum sonra göstergeye bak 70 lere geliyorsa termostat meftadir aynı şekilde motor soğuk iken çalıştır termostat çıkış borusunu bak bakalım motor ısınırken o boruda ısınmaya başlayacakmı ısınır sa bozuktur

ogzhnsfgl

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Aynısını bende yaptım boşuna değiştirim masraf etmiştim. Termostat 80 derecede açıyor. Opcom varsa bir menüsünde termostat açık mı kapalı mı gösteriyordu. Blok alüminyum fanlarda yada fanda çok kuvvetli üflüyor birde rüzgar işin içine girince durduğu zamankinden daha fazla hava akımı ve basıncı oluşuyor. Yokuş aşağı viteste iniyorsanız zaten yakıtı tamamen kesip yanma odası sıcaklığı kızdırma bujisiyle kontrol ediliyor.

Benim corsada aynı motordan var kıbrısta bile bu şekilde çalışıyor araç :)

Antifriz değişirken kesinlikle saf su kullanın çeşme suyu kireçlenme yapar. Neyse hayırlısı olsun bazen aklınızda kalmasındansa o işlemi yapmak daha iyi olabiliyor

İşçilik uygunmuş bursada bir cıavat sökmek 200-250 tlden başlıyor el atmışken emme manifolduda sökülüp temizlenirse aracınız baya rahatlar
Hocam 80'de açıyorsa da o civarlarda sabir kalması gerekmez mi? Optimum sıcaklığa ulaşmadığında araç tüketimi bariz artıyor ve performansı düşüyor.

Bugün sanayiye giderken direkt çalıştırıp klima açtım. Aracı gidene kadar sıkıştırdım. Hava 28 derece ve normalde o derece sıkıştırma ile o mesafede motorun ısınması gerekiyor ama ben gideceğim yere vardığımda ibre 70'e yeni gelmişti. Dönüşte de denedim aynısı oldu. Havalar soğuk olmadığı için fan açık olunca daha net anlaşılıyor kaçak olduğu. Ben değişince durumu paylaşıcam. Sizinle aynı şeyi söyleyen çok arkadaş var ama bana bir türlü mantıklı gelmiyor optimum sıcaklığı koruyamaması.

Edit: Emme monifoldu da elden geçecek hocam. Araç 125bin de, daha önce temizlik yapıldığını düşünmüyorum. Bayramda uzun yola çıkıcam. Öncesinde temizliği yaptırayım diyorum. Termostat değişirken akü vs sökülüyor. O yüzden temizlik yaptırmak biraz daha uyguna gelmiş oluyor işçilik düşünce.

ogzhnsfgl

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Klimayı kapat dijital olarak motor suyunu görebiliyorsa ac uzunca bir yokuş bul arabayı 80 90 ile sal minimum sonra göstergeye bak 70 lere geliyorsa termostat meftadir aynı şekilde motor soğuk iken çalıştır termostat çıkış borusunu bak bakalım motor ısınırken o boruda ısınmaya başlayacakmı ısınır sa bozuktur
Hocam malesef tech2 veya benzeri bir alete ihtiyaç var sanırım. Astra J'de dijital olarak sıcaklığı göremiyorum. Yarın sabah motor ısınırken termostat çıkış borusunu kontrol edicem. Zaten sipariş verdim ama yine de sabah bakıcam duruma.