Astra J Klima açınca hararetin düşmesi

ogzhnsfgl

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

2011 Model Astra J 1.3 Cdti sahibiyim. Aracı yeni aldım klima gazı bitikti. Bugün doldurttum. sanayiden eve geldim evin önünde hararetin 90dan aşağıda olduğunu farkettim. Klima açık olduğu süre boyunca da tekrar 90'a gelmedi (5dk kadar bekledim). Normalde hararet göstergesi ile bir problemim yoktu. Araçla 1000 km yaptım ne yükselme ne azalma, sabit 90 ile geziyordum.

Farkettikten sonra da denemek için bir yokuş tırmandım. Hararet 90'a çıktı sabitlendi. Dönüp yokuş aşağı indim 1 km kadar ve hararet 70 lere düştü hemen.

Bu normal midir? Aynı araca sahip olan arkadaşlar fikir verebilir mi?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Oğuzhan bey dizeller zaten geç ısınır, ayrıca klima açıkken fan sürekli açık olduğu için hararet düşmesi bence normal, klima açık şekilde 20-30 km yol yapıp sabit 90 derecede olduğunu gözlemlermisiniz.

ogzhnsfgl

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
@Hasip bey, dizellerin geç ısındığını biliyorum. Asıl anlamak istediğim şu mesela şehir içinde bir yerde klima açık şekilde sağda beklersem hararet düşüyor. Motor soğuduğu için hem çekiş düşüyor hem de yakıt sarfiyatı artıyor. 1.3 Multijet fiorino ile deneme yaptım motor sıcakken rölanti de klima açtım hararette herhangi bir değişim olmadı. Önceki araçlarımı düşünüyorum böyle bir durum hatırlamıyorum.

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Oğuzhan bey aracınızın termostat sisteminde problem olabilir. Göstermenizde fayda var.

• Beğen
Tepkiler: omeroz

ogzhnsfgl

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Ustam baktı termostat değişecek dedi. Triton marka termostat gösterdi 250tl orijinal termostat 450 TL. Triton'a garanti de verdi. Daha önce kullanan var mı bu markayı?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Oğuzhan bey termostat dediğimiz parça en az 60bin kilometre kullanılıyor, internette bile 4-5 ilan haricinde söylediğiniz markayı göremedim. Ben olsam orjinalini taktırır yoluma bakardım...

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Termostatta sorun yok bence yokuş aşağı iniyorsunuz motora yük binmiyor hararetin düşmesi normal. Dizeller benzine göre daha soğuk çalışıyor. Sıfır orj. termostatta taksanız 80 derecede açacak termostatı. Antifriz ve saf su kullanıyorsanız sorun olacağını sanmam.

Ayrıca klima açıkken evlerdeki dış üntelerde nasıl fan sürekli çalışıyorsa aracında fanıda sürekli olarak çalışıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2.. kademede çalışıyordu.

ogzhnsfgl

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Termostatta sorun yok bence yokuş aşağı iniyorsunuz motora yük binmiyor hararetin düşmesi normal. Dizeller benzine göre daha soğuk çalışıyor. Sıfır orj. termostatta taksanız 80 derecede açacak termostatı. Antifriz ve saf su kullanıyorsanız sorun olacağını sanmam.

Ayrıca klima açıkken evlerdeki dış üntelerde nasıl fan sürekli çalışıyorsa aracında fanıda sürekli olarak çalışıyor. Yanlış hatırlamıyorsam 2.. kademede çalışıyordu.
Hocam evet yük altında olmayan motorun soğuması normal tabiki fakat bu denli hızlı soğumaması lazım. Astrada klima radyatörü ana fan tarafından soğutuluyor. Bu yüzden motor suyunu soğutan radyatör de soğuyor. Fakat termostat açmamış araç radyatör fani çalışıyor diye soğumamalı diye düşünüyorum. Normalde kalorifer hararet azaltır, klima hararet attırır ama benim araçta klima açılınca fan çalışıyor hararet düşüyor. Hararet termostat açılınca düşmeli. Termostatımın açık kaldığını düşünüyorum.

Bu sebeple orijinal termostat sipariş verdim hazır sökülmüşken antifiriz değişimi egr, map, boğaz kelebeği temizliklerini de yaptırmayı düşünüyorum. Parça hariç 450tl fiyat aldım. Yaptırınca bilgilendiricem.

ogzhnsfgl

Kayıtlı Kullanıcı
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Oğuzhan bey termostat dediğimiz parça en az 60bin kilometre kullanılıyor, internette bile 4-5 ilan haricinde söylediğiniz markayı göremedim. Ben olsam orjinalini taktırır yoluma bakardım...

Orjinal parçayı sipariş verdim. Kargoda aksilik olmazsa bu haftasonu araca taktırıcam. Bu sırada boğaz kelebeği egr maf temizletip antifirizi de degisicem. Bakalım sonucu yazarım

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Orjinal parçayı sipariş verdim. Kargoda aksilik olmazsa bu haftasonu araca taktırıcam. Bu sırada boğaz kelebeği egr maf temizletip antifirizi de degisicem. Bakalım sonucu yazarım
Aynısını bende yaptım boşuna değiştirim masraf etmiştim. Termostat 80 derecede açıyor. Opcom varsa bir menüsünde termostat açık mı kapalı mı gösteriyordu. Blok alüminyum fanlarda yada fanda çok kuvvetli üflüyor birde rüzgar işin içine girince durduğu zamankinden daha fazla hava akımı ve basıncı oluşuyor. Yokuş aşağı viteste iniyorsanız zaten yakıtı tamamen kesip yanma odası sıcaklığı kızdırma bujisiyle kontrol ediliyor.

Benim corsada aynı motordan var kıbrısta bile bu şekilde çalışıyor araç :)

Antifriz değişirken kesinlikle saf su kullanın çeşme suyu kireçlenme yapar. Neyse hayırlısı olsun bazen aklınızda kalmasındansa o işlemi yapmak daha iyi olabiliyor

İşçilik uygunmuş bursada bir cıavat sökmek 200-250 tlden başlıyor el atmışken emme manifolduda sökülüp temizlenirse aracınız baya rahatlar