Astra J Benzin yakıt tüketimleri

Beylerbeyli Soner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Benzin yakıt tüketimleri

Benim anlık yakıt göstergesi sürekli açık oluyor gösterge tablosunda. Vites büyüt işareti çıktığında vitesi büyütüyorum. Acelem yoksa fazla gaza yüklenmiyorum. Örneğin 200 m ileride ışıklar varsa boşa atıp ilerliyorum gaza vbasıp ışıklara geldiğimde frene asılmıyorum. 1700 km nin yaklaşık % 40 ını şehir içinde, % 60 ını Çekmeköy - Gebze TEM yolunda kullanıyorum. Benim tahminim 5000 km ye geldiğimde 1 clt daha düşebilir yani 6 lara gelebilir diye tahmin ediyorum çünkü 1.6 ford focus benzinli kullanıyordum onun ortalamasıda 6.9 du. İşyerimdeki arkadaşlarım benim az yaktığımı söylüyorlar. 2 aracımı işyerindeki arkadaşıma sattım ikisinde de benim ortalamamın üzerine çıktı oysaki hemen hemen aynı yolu kullanıyoruz. Geçen yaz tatile giderken 2 araba olarak aynı yerden depoları fulledik, sürekli arka arkaya gittik yolda, Bodrum girişinde yine depoları fulledik ( ikimizde de 2010 model ford focus dizel araç vardı o gün ) o benden 20 tl fazla ödedi :) Nasıl oluyor anlamıyorum ama bu ilginç bir enstantaneydi :) ?

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
istanbul un trafiği ş.içi değil desek daha doğru çünkü hergün 3 km yi 2 saatte almak trafik sayılmaz bambaşka birşey özel yaratılmış deney ortamı gibi bizde kobaylarız hergün ömrümüzden çalınan onlarca saat üstüne verdiği sinir streste ayrı.... bunun dışında tam beni anlatmışsınız aynı şekilde kullanıyoruz  klima hep açık lastikler aldığım günden beri 32 de hatta en son kontrol ettireli 1 yıl olmuştur heralde şimdi kaçtır bilemem boş bulduğum yerde redline yapıştırırım genelde özellikle 2. vitesi sonuna kadar kullanmayı severim ama tüketim 8.9 da şuan çok normal bir yakıtı var istesem 8.5 a indiririm ama hiç gereği yok alırken planladığımdan daha az yakıyor

Haklısınız, acı ama gerçek. Yine de anlattığınız kullanıma göre, İstanbul "trafiğini" de sayarsak, ortalama değeriniz çok iyiymiş gerçekten. Sizin aracınız kaç kilometrede?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

9000 e gidiyor olması lazım araçta o bölgeyle pek alakam yok :) oturma konumuma göre kör nokta da kalıyor pekte takip etmiyorum açıkçası :)

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Beylerbeyli Soner link' Alıntı:

Sizin ortalamanız da çok iyiymiş; ama tabii %60 şehirlerarası nitelikli yol olması da bunda etkilidir. Zaten bizim araçlar şehirlerarası 6 lt civarında bir ortalamaya sahip. Bu durumda şehir içi 10 lt bile yakıyor olsanız ortalamanız 7.5 lt gibi bir değere geliyor. Sizin de dediğiniz gibi bu kullanımla ortalamanın 1 lt. daha düşmesi mümkün olabilir.

astraowner link' Alıntı:
9000 e gidiyor olması lazım araçta o bölgeyle pek alakam yok :) oturma konumuma göre kör nokta da kalıyor pekte takip etmiyorum açıkçası :)

:D

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim anlık yakıt göstergesi sürekli açık oluyor gösterge tablosunda. Vites büyüt işareti çıktığında vitesi büyütüyorum. Acelem yoksa fazla gaza yüklenmiyorum. Örneğin 200 m ileride ışıklar varsa boşa atıp ilerliyorum gaza vbasıp ışıklara geldiğimde frene asılmıyorum. 1700 km nin yaklaşık % 40 ını şehir içinde, % 60 ını Çekmeköy - Gebze TEM yolunda kullanıyorum. Benim tahminim 5000 km ye geldiğimde 1 clt daha düşebilir yani 6 lara gelebilir diye tahmin ediyorum çünkü 1.6 ford focus benzinli kullanıyordum onun ortalamasıda 6.9 du. İşyerimdeki arkadaşlarım benim az yaktığımı söylüyorlar. 2 aracımı işyerindeki arkadaşıma sattım ikisinde de benim ortalamamın üzerine çıktı oysaki hemen hemen aynı yolu kullanıyoruz. Geçen yaz tatile giderken 2 araba olarak aynı yerden depoları fulledik, sürekli arka arkaya gittik yolda, Bodrum girişinde yine depoları fulledik ( ikimizde de 2010 model ford focus dizel araç vardı o gün ) o benden 20 tl fazla ödedi :) Nasıl oluyor anlamıyorum ama bu ilginç bir enstantaneydi :) ?
ayak hassasiyeti ve anlık yakıt göstergesi açıksa fazla dalgalanmasını engelliyorsunuzdur birde sakin kullanımda sürekli vites büyüt dediğinde değiştirirseniz 2000 civarı olur motor sağır kalmasın 2500-3000 e kadar çıkarmanızı tavsiye ederim her zaman olmasada arada böyle kullanın derim

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
ayak hassasiyeti ve anlık yakıt göstergesi açıksa fazla dalgalanmasını engelliyorsunuzdur birde sakin kullanımda sürekli vites büyüt dediğinde değiştirirseniz 2000 civarı olur motor sağır kalmasın 2500-3000 e kadar çıkarmanızı tavsiye ederim her zaman olmasada arada böyle kullanın derim

Benim sabit hızla giderken devir ortalamam 1700-1900 aralığında. Eskiden daha devirli (2200-2400) kullanmaya çalışırdım. Şimdi zaman zaman devirli kullanıyorum ama sabit hızla gideceksem max. tork bandının başladığı yerde sabitleyip bırakıyorum. Bu da genellikle 4. vitesle 60 km/sa veya 5. vitesle 80 km/sa civarı hızlar oluyor.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

düz yolda ve sabit hızda giderken cc vs tabiki olabilir ama siz arada devirli kullanıyormuşsunuz ama 0 bir aracında sürekli 1500-2000 devir aralığında kullanılmaması lazım sizin araç 15000 e gelmiş neredeyse bu saatten sonra çok önemli değil zaten arada bir yüksek devre çıkmak iyidir

Beylerbeyli Soner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Peki arkadaşlar motor sağır olursa tekrar açılması mümkün olmazmı devirli kullanımda ? Yani bir kez sağır olursa iş bitiyormu o motorda ? Bilmediğim için soruyorum ? Benim bildiğim yani daha önce ustamın söylediği sağır olursa 200-300 km, yüksek devirle ( her vites aralığında ) kullanırsın tekrar açılır şeklindeydi ?

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Peki arkadaşlar motor sağır olursa tekrar açılması mümkün olmazmı devirli kullanımda ? Yani bir kez sağır olursa iş bitiyormu o motorda ? Bilmediğim için soruyorum ? Benim bildiğim yani daha önce ustamın söylediği sağır olursa 200-300 km, yüksek devirle ( her vites aralığında ) kullanırsın tekrar açılır şeklindeydi ?
işte uzun süre sürekli devirli kullanmak yerine arada boşluklarda tatlı devirler yapmak iyidir sürekli redline olmasına gerek yok 3000-4000 yeter sağır kaldıktan sonra tekrar açmak mümkün ama o duruma sokup çıkarmaya gerek yok