Astra J Benzin yakıt tüketimleri

rinustalarin1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Benzin yakıt tüketimleri

Biraz uzun olacak ama...

Arkadaşlar merhabalar.

daha öncelerde paylaşılmıştı ancak güncel şeyler paylaşılmadığını görünce konuyu tekrar açmam gerekti...

Geçen Mayıs sonunda zar zor özel sipariş ile gelebilecek en yüksek donanımlı Astra J 1.6 T aracımı aldım (liste fiyatı 71.000 TL, şu an 73.000 civarlarında)

Aracın sürüşü, özellikleri, tasarımı vs. olağanüstü. astra g'den beri astra hayranıyımdır. hep sınıfında en egzantrik donanımları sunan araç opel astra olmuştur.

Ancak şu anda çok ciddi bir tüketim belasıyla uğraşmaktayım:

Tüketim değerleri şehir içinde (basmadan, tabi bu mümkün değil) 12lt/100;

şehir içi ve dışı karışık arada basarak (yaklaşık %60-70i şehir içi kullanım) 13-14lt/100km. Flexride olan aracımı çoğunlukla tour modunda kullanıyorum.

2 kere İzmir-Dikili yaptım ve yolun %90'ında hız sabitleyicisi kullandım ve 120'yi geçmedim buna rağmen aracın ortalaması 10.5in altına düşmedi.

eğer flexrideda sport moduna alırsanız ve dozajını kaçırırsanız bu rakam 16.8'e kadar çıktı. (bunlar ortalama değerler, anlık tüketim değerlerinden hiç bahsetmiyorum bile!!!!)

Gösterge yanlış deseniz gene tutmuyor. genelde 200 TLlik benzin alıyorum ve 400 km'yi daha göremedim. Kısacası km/50 krş un altına düşemedim.

Araba 5.500 km'de. Babamın Yeni kasa 1.6 180 hp powershift volvo s60'ı 5.000 km'de çoktan 10lt/100ü görmüştü. şu an 9.2-9.5 arasında seyrediyor. (Bu da km/44 krş dahi değil)

Hadi vites diyeceksiniz, iyi de kendisinden 92 kilo daha ağır olan bir araba var ve arada ortalamada 5lt fark var (benim ruhsatta yazan 1503 kg, babamınki 1595 kg). Servis güncelleme yaptı tüketim için, ancak bir sorun olmadığını da belirttiler.

Serviste bilmiş bir arkadaş da, vites değiştirirken basmıcan, çoğunlukla manueli kullan filan gibi saçmaladı. 5lt düşürecek hali yok ya dediğinin (en fazla 0.2-3 lt farketti dediği)

Bir astra fanı (bakın opel demiyorum) ve vw düşmanı (çoğunlukla tasarımsızlığından ötürü) olarak ciddi ciddi bunu satıp POLO GTI almayı düşünüyorum. (performans uçuk ve tüketim de tam zıt yönde olduğu için. Hala TSI motorlara çok güvenmesem de uzun vadeli düşünmediğimden, ve aracı çok aşırı kullanmadığımdan böyle bir şey düşünüyorum. senede max 8.000 km yapabilirim. 20.000 olmadan satacağım için TSI motor ömrünün uzun olmayışını çok da takmam)

Lütfen yardım, nasıl düşer bunun tüketimi? biraz daha mı geç açılıyor bu motorlar, bu tarz problem yaşayan arkadaşlardan acil yardım bekliyorum. Aracı satan arkadaş da (satış taktiği değil korkmayın :D) 1.4 T ile aralarında 1-1.5 lt oynadığını söylemişti. Ancak neredeyse Ferrari gibi yakıyor araç.!!! Sadece bastığımda tüketse anlayacağım, ancak anlık tüketim değerleri bile volvo s60da aynı yolda, aynı hızda en az 2-3 lt daha düşük oluyor.

1.4 T AS aracı olan arkadaşımda bile ilk 200 kmsinde 10.5in üstüne çıkmamıştı ortalama. Yani yalnızca sakin kullanımda 2-3 lt düşürecek bir çare bulsam yetecek. Bir de komedi şudur, araç beygirine göre hantal kalıyor ve ona ramen bu kadar tüketmesi rahatsız edici. bmw ya da mercedesin 2.0ları dahi bu kadar yakmıyor.

LPG taktırmak dışında her türlü öneriye açığım. chip yaptır, efendim evet sat arabayı değiştir... ne bileyim bor koy yağına, viteste bilmem ne yap, lastiklerdeki basınç şöyle olsun (bu arada 235 genişlik, 18'' jant olduğunu da belirtmek doğru olur genelde önler 32-33, arkaları da 33-34 civarında tutuyorum)... aklınıza gelen her şeyi paylaşın lütfen.

Yoksa bu gidişle petrol zengini birinin kızını sevgili olarak seçmem gerekecek :)))))

Insignialarda dahi böyle rakamlar görmedim ben. İstanbul sürekli şehir içi olanlarda 13-14 diyorlardı ama burada öyle bir durum yok ki...

Fikirleri alayım??

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Valla benim Active Select 1.4T aracımda da 800 km'ye kadar 17.8'lerde dolaştı ortalama tüketimim hatta 1.4 değilde 2.8 mi aldım yanlışlıkla diye forumda çok sormuşluğum vardı. :) Yalnız Ulaş arkadaşımızın 1.6T'side bayağı iddialı tüketim değerlerine sahip yanlış hatırlamıyorsam geçenlerde bir tüketim değeri paylaşmıştı 16'larda sanıyorum.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

eee aslan besliyorsan yediğine bakmazsın 17 de olur 18 de benzinci ne zaman aracı görse fulleyecez dimi abi diyor :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
eee aslan besliyorsan yediğine bakmazsın 17 de olur 18 de benzinci ne zaman aracı görse fulleyecez dimi abi diyor :)

Ulas maşallah sen savan ormanı besliyor gibisin, 2 aslan 5 kaplan sürü kurmuş senin arabada. (:)

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Ulas maşallah sen savan ormanı besliyor gibisin, 2 aslan 5 kaplan sürü kurmuş senin arabada. (:)
kediler o yüzden kaptun içine girip yatıyor kendi akrabalarından birini görüyolar herhalde orada :)

Savage1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İlk 800 kmde, sakin kullanımla ortalamam 8.6 lt

Hanika

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.epiksigorta.com.tr

Savage link' Alıntı:
İlk 800 kmde, sakin kullanımla ortalamam 8.6 lt
sakin kullanımla 8,6 .. ben hep sakin kullanıyorum ama benzin ibresi coşuyor hahah.. Şaka bir tarafa çok iyi yakıt tüketimi. manuelle aynı nerdeyse

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Hanika link' Alıntı:
sakin kullanımla 8,6 .. ben hep sakin kullanıyorum ama benzin ibresi coşuyor hahah.. Şaka bir tarafa çok iyi yakıt tüketimi. manuelle aynı nerdeyse

Bizim arabaların motorlarda pim var bence, tüketim 9'a falan düşünce deponun dibindeki tahliyesi vanası açılıyor araba döküyor benzini 11'e çıkıyor tüketim. ((:)