Astra J Benzin yakıt tüketimleri

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Benzin yakıt tüketimleri

Neyseki Astra nın Shift özelliği son derece mantıklı çalışıyor, 2007 Corolla aracım 4. viteste rampada bayılırken bile 5. vitese yükseltmek için Shift uyarısı verirdi!!

Bende tüketim için bir süredir anlık yakıt göstergesine bakarak vites değiştiriyorum, çok düzgün olmayan yolda 5. ya da 6. vitesle gitmektense 4. vitesle gitmek daha az tüketime neden oluyor.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Shift uyarısı ile ilgili dikkatimi şu çekti.
Eğer eğim olmayan yolda sabit hızda seyrediyorsanız, shift uyarısı hemen görünüyor.Örnek olarak 30-40 arası normalde 2. vites normalken, sistem 3.vitesi istiyor.Bunun sebebi motora daha fazla tork üreteceği ve dolayısıyla yakıt tüketim haritasına göre daha az yakıt tüketeceği devir ve tork değerine getirmek.

Sabit hızda giderken shift uyarısı göründüğünde gaza basarsanız, sistem daha fazla ivme istediğinizi anlıyor ve shift uyarısı kayboluyor.

Bu bakımlardan shift uyarısının teorideki devir-tork talebi prensiplerine uygun çalıştığını söyleyebilirim.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kesinlikle; eğer yeterli sürüş tecrübeniz varsa bu uyarının son derece mantıklı çalıştığını anlıyorsunuz.

Şimdi aklıma takıldı, bu uyarı sanırım sadece vites büyütmek için yanıyor, düşürmek için uyarı yok galiba?

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

shift uyarısı sanırım enjoypluslarda yok

CotYorA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Kesinlikle; eğer yeterli sürüş tecrübeniz varsa bu uyarının son derece mantıklı çalıştığını anlıyorsunuz.

Şimdi aklıma takıldı, bu uyarı sanırım sadece vites büyütmek için yanıyor, düşürmek için uyarı yok galiba?

Ben test ettim yok, 1000 devirde vermesi lazımdı en azından olsaydı eğer... Bende ona bakmıştım. Onu neden yapmamışlar madem yapmışken anlamadım... Opel bazen bişeyleri unutabiliyor işte ama bu kasten unutma gibi...

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Shift uyarısı yakıt tüketimini düşürmek amacı ile yapılmış, mantığı ise eğer eğim çıkma ya da hızlanma gibi ekstra tork gerektiren bir durumda değil de, sabit hızda seyrediyorsanız genel olarak kullanılan vitesin bir üstünü istiyor.Bunu da motorun güç-yakıt tüketim-devir haritasına göre yapıyor.

Yakıt tüketimi için ana mantık deviri düşürmek, yani vitesi büyütmek.

Devir zaten belli bir sayının altına düştüğünde sürücü bunu görebilir ve bir alt vitese geçebilir, bunu anlamak kolay.Fakat motorun hangi tork ve hangi devirde daha az yaktığını bilmek test verilerine dayanıyor.

Bu bakımdan vites küçültme uyarısının unutulduğunu sanmıyorum, bunun mantığı şu olabilir:Gidebildiğiniz yere kadar yüksek viteste gidin.Fakat daha az yakmak istiyorsanız sistemin sinyal verdiği yerlerde bir üst vitese geçin.Bence mantığı bu.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Keşke imkanımız olsa da araçları birlikte kullanıp detayları görerek sonucu ortak ifadede toplayabilsek..

Bizim yollar 3 şeritli boş ve düz gibi görünse de aracı sürekli zıplatacak yaylandıracak engebeler var, yolda 2 saniye bile hoplamadan gidemiyorsunuz ve bu şartlarda 5 ya da 6. viteste giderken anlık tüketim verisi çok değişken oluyor; dümdüz görünen yolda veriler saniyeden saniyeye 4.5 ile 8 litre arası değişebiliyor bu yüzden sakin sakin en sağdan gitmektense aracı biraz fazla hızlandırıp atalet kazandırdıktan sonra torkun etkin olduğu bir devirde gaza hassas dokunuşlarla hızı korumak gerekiyor.

Aracın ekonomi potansiyelini anlamanın en iyisi yolu uzun yol yapmak anlaşılan..

1

1423

Bilgi Girilmemiş

shift göstergesi yararlı bir uygulama oluyor genel olarak..<vites düşür>uyarısı olmadığı için kısmen yararlı..çünkü dik bayırda 6. viteste 100km ile giderken hiç bir lambanın yanmaması ve çekişten düşmemesi sanki en uygun vitesteymiş gibi gelebilir ama bir düşük viteste daha az yaktığına anlık tüketim ekranı sayesinde şahit oldum.

turbo öyle bir sistemki düşük devirde istenilen hava basıncını sağlayıp çekişi arttırabiliyor,devirin düşük olması ekonomik anlamına gelmiyor.
dik bayırda bir bakıyorum ki 2000devirde anlık tüketim 25lt leri bulmuş..zaten o anlarda turbonun ıslık sesini hissedebiliyorsunuz..bir düşük vitesin aracı rahatlattığından tüketimi düşürdüğü bir gerçek..

keşke düşür ve yükselt göstergeleri bir arada olsaydı.toyotadaki gibi..

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dun istanbul dan bodruma geldm istanbul bandirma arasini feribotla gectm yola cikarken ortalama tuketim ve hiz degerlerini sifirladim hiz geldigimde 115 de tuketim de 7lt deydi izmir aydin otobanini 170le gectim onume birsey cikmadigi surece altina inmedim zaman zaman 200 ustunede ciktim bolunmus yollarida 120 130 civari gectim yolda 4kez motor soguycak kadar uzun aralar verdim toplam 4araba oldugumuz icin cok mola verdik zaman zaman yol calismasida vardi arac yol boyunca hic yormadi toplam. 650 km yol geldm daha ceyrek depo benzin var performansli kullanima ragmen 7lt ort cok iyi ve cc hic kullanmadim arac hic yormadi aracda 3kisi ve bagaj agzina kadar doluydu uzun yolda tuketim cok iyi sonuc olarak iyi gunler herkese

1

1423

Bilgi Girilmemiş

sn astraowner bu kadar perfomansa rağmen 7 lt çok iyi bir değer..