astra j 1.4 turbo tüp Taktirmali miyim.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şayet arkadaşımız cok sık arac degişiyorsa onu göz önüne alıp hesap yapıp öyle karar vermeli ama ne olursa olsun ben taktırırdım depomu benzin depomu fulluyorum 80 lt hep ful depoyla geziyorum bu arada da her hafta 80 TL lik gaz alıp tam 200 km yol yapıyorum en azından moralim bozulmuyor evet lpg nin ilk etapta bir bedeli var ama sonrasında insan çok rahat ediyor ben cok memnunun acıkcası ve benim gibi adamlar için lpg her açıdan rahat ve ıdeal zira ben en az 10 sene kullanırım aracımı ve 2.5 v6 ya benzinde binmek de pek akıl karı olmazdı acıkcası

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O paraya benzin al mis gibi bin. Sıfır almışsın aracı mundar etme. benim fikrim böyle ben olsam ellemem kesinlikle. Tadını çıkarırım olur biter.
Nadir Bey lpg; montajının ehli kişiler tarafından yapılması şartıyla,iyi bir marka kitle ve aracın genel anlamda bakımlı olması durumunda kullanıcısını asla üzmez öyle olsa amerikada cook eskilerden beri kullanılmaz,avrupa da lpg ye teşvik amaçlı vergi indirimine gidilmezdi çevreye verilen zararı da düşünmek lazım değil mi egzost gazları bakımından

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dünyada LPG

İlk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde San Diago Gas-Electrik Company tarafından denenen sıvılaştırılmış petrol gazı ile motorların çalıştırılması,otomotiv sektöründe son derece faydalı bir uygulama olarak kabul edilmektedir.Uzmanların bu yakıta yeryüzünde rezervinin çok fazla olması nedeni ile,büyük ümitler bağladığı bilinmektedir.

1975 yılında ilk olarak Rusya’da sıvılaştırılmış petrol gazı ile çalışan ilk araç piyasaya çıkarılmıştır.

LPG halen A.B.D. ve Avrupa ülkelerinde kullanımı teşvik edilen ve benzinin alternatifi bir yakıttır.Başta A.B.D.,HOLLANDA,İTALYA,JAPONYA,FRANSA,BELÇİKA olmak üzere birçok gelişmiş ülkede milyonlarca araç LPG OTOGAZ sistemine sahiptir.

Kolay bulunması ve,teknoloji ve endüstride ilerlemeler,ekonomik ve ekolojik zorunluluklar,tüm dünyada LPG’nin otomotiv sektöründe kullanımını hızla gelişmesi için uygun şartlar hazırlamıştır.

Çoğu hükümet duyarlı enerji politikaları ve LPG’yi destekleyen ekonomik ve nali teşviklerle,bu yakıtı kullanıma sokmuşlardır.1990 yılında LPG tüketimi 134,6 milyon ton olarak gerçekleşirken bunun %7.2’si(9.650.000 ton) otomotiv endüstrisinde kullanılmıştır.

Altmışlı senelerin başından itibaren Japonya hükümeti Tokyo’daki taksilerin LPG kullanmalarını zorunlu kılan bir karar aldı.Bu sayede Japonya dünyanın bir numaralı LPG pazarı haline gelmiş bulunmaktadır.Diğer Asya ülkelerinde de hükümetler bu örneği uygulamışlardır.

Avustralya’da ise hükümet 1992 senesinde;LPG oto yakıtının 5 sene vergiden muaf tutulmasını ve bu kararda oluşabilecek değişikliğin 1 yıl öncesinden halka bildirileceğini karar altına aldı.Bugün Avustral’yada büyük şehirlerde araçların %20si LPG ile çalışmaktadır.Amerika’da 1990 senesinde ‘Clean Air Act’ kanununda yapılan değişikliklerle daha ağır yeni standartlar yürürlüğe sokulmuştur.Çevre koruma alnında öncü bir eyelet olan Kaliforniya tüm otomobil üreticilerine gerçekleştirilmesi çok güç olan ‘’sıfır kirlilk’’ hedefini ilke olarak kabul ettirmiştir.Piyasaya sürülecek olan araçların en az %2’si bu kurala uymak mecburiyetindedir.2003 senesinde ise bu oran %10a çıkacaktır.Propan ve doğalgaz ilgibi alternatif yakıtlar bu ülkede büyük ölçüde teşvik edilmektedir.

İtalya’da hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda uygulanan iki günde bir trafiğe çıkma kısıtlamasının yürürlükte olduğu 18 bölgede LPG ile işleyen araçlar bu uygulama haricinde tutulmaktadır.Ayrıca araçalar LPG yakıtı için teçhiz tarihinden itiberen 3 sene boyunca araç vergisinden muaf tutulmaktadır.LPG’lşi araç sayısı bakımından ikinci sırada olan Hollanda’da LPG kullanımı 1955 senesinden beri teşvik edilmektedir.Belçika sıfır vergilendirme ile LPG’den en düşük vergi alan ülkedir.Fransa ,araç başına en yoğun LPG yakıt istasyonuna sahip ülkedir.

ALINTIDIR

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Nadir Bey lpg; montajının ehli kişiler tarafından yapılması şartıyla,iyi bir marka kitle ve aracın genel anlamda bakımlı olması durumunda kullanıcısını asla üzmez öyle olsa amerikada cook eskilerden beri kullanılmaz,avrupa da lpg ye teşvik amaçlı vergi indirimine gidilmezdi çevreye verilen zararı da düşünmek lazım değil mi egzost gazları bakımından

Eksoz gazları konusunda işte skandallar ortada. Montaj konusunda gerçekten çok fazla zor. Çünkü aracıma LPG taktıracağım dediğinde abi şöyle olur böyle olur diye müşteriyi kandırıyorlar arızalar çıkmaya başlayınca kardeşim kelimesine bir anda karşına çıkıyor. Uğraş dur ondan sonra.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dünyada LPG

İlk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde San Diago Gas-Electrik Company tarafından denenen sıvılaştırılmış petrol gazı ile motorların çalıştırılması,otomotiv sektöründe son derece faydalı bir uygulama olarak kabul edilmektedir.Uzmanların bu yakıta yeryüzünde rezervinin çok fazla olması nedeni ile,büyük ümitler bağladığı bilinmektedir.

1975 yılında ilk olarak Rusya’da sıvılaştırılmış petrol gazı ile çalışan ilk araç piyasaya çıkarılmıştır.

LPG halen A.B.D. ve Avrupa ülkelerinde kullanımı teşvik edilen ve benzinin alternatifi bir yakıttır.Başta A.B.D.,HOLLANDA,İTALYA,JAPONYA,FRANSA,BELÇİKA olmak üzere birçok gelişmiş ülkede milyonlarca araç LPG OTOGAZ sistemine sahiptir.

Kolay bulunması ve,teknoloji ve endüstride ilerlemeler,ekonomik ve ekolojik zorunluluklar,tüm dünyada LPG’nin otomotiv sektöründe kullanımını hızla gelişmesi için uygun şartlar hazırlamıştır.

Çoğu hükümet duyarlı enerji politikaları ve LPG’yi destekleyen ekonomik ve nali teşviklerle,bu yakıtı kullanıma sokmuşlardır.1990 yılında LPG tüketimi 134,6 milyon ton olarak gerçekleşirken bunun %7.2’si(9.650.000 ton) otomotiv endüstrisinde kullanılmıştır.

Altmışlı senelerin başından itibaren Japonya hükümeti Tokyo’daki taksilerin LPG kullanmalarını zorunlu kılan bir karar aldı.Bu sayede Japonya dünyanın bir numaralı LPG pazarı haline gelmiş bulunmaktadır.Diğer Asya ülkelerinde de hükümetler bu örneği uygulamışlardır.

Avustralya’da ise hükümet 1992 senesinde;LPG oto yakıtının 5 sene vergiden muaf tutulmasını ve bu kararda oluşabilecek değişikliğin 1 yıl öncesinden halka bildirileceğini karar altına aldı.Bugün Avustral’yada büyük şehirlerde araçların %20si LPG ile çalışmaktadır.Amerika’da 1990 senesinde ‘Clean Air Act’ kanununda yapılan değişikliklerle daha ağır yeni standartlar yürürlüğe sokulmuştur.Çevre koruma alnında öncü bir eyelet olan Kaliforniya tüm otomobil üreticilerine gerçekleştirilmesi çok güç olan ‘’sıfır kirlilk’’ hedefini ilke olarak kabul ettirmiştir.Piyasaya sürülecek olan araçların en az %2’si bu kurala uymak mecburiyetindedir.2003 senesinde ise bu oran %10a çıkacaktır.Propan ve doğalgaz ilgibi alternatif yakıtlar bu ülkede büyük ölçüde teşvik edilmektedir.

İtalya’da hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda uygulanan iki günde bir trafiğe çıkma kısıtlamasının yürürlükte olduğu 18 bölgede LPG ile işleyen araçlar bu uygulama haricinde tutulmaktadır.Ayrıca araçalar LPG yakıtı için teçhiz tarihinden itiberen 3 sene boyunca araç vergisinden muaf tutulmaktadır.LPG’lşi araç sayısı bakımından ikinci sırada olan Hollanda’da LPG kullanımı 1955 senesinden beri teşvik edilmektedir.Belçika sıfır vergilendirme ile LPG’den en düşük vergi alan ülkedir.Fransa ,araç başına en yoğun LPG yakıt istasyonuna sahip ülkedir.

ALINTIDIR

Hocam iyi günler dilerim.

Bu bahsettiğiniz ülkeler bir yana Türkiye bir yana. En basit örnek olarak bu saydığınız ülkelerin pek çoğu kendi motorlarını ve araçlarını üreten ülkeler. Elindeki aracın workshop kitabı ve şahsına ait garajı olan bir adam çok rahat motoru parçalayıp toplayabiliyor çünkü o kitaplarda kendi dilleri kullanılıyor. En ufak problemde bile en geç 2-3 gün içinde yedek parçayı hem daha ucuza hem de kolayca tedarik edebiliyorlar. Bizde bir conta değişimi bile dualar eşliğinde değişiyor ki arından kaçınılmaz olan arızalar silsilesi başlıyor ve bir bakıyorsunuz sanayiye ortak olmuşsunuz.

20 sene önce duvara astığı ustalık belgesine güvenerek 2010 model araca harala gürele girişiyorlar. 20 sene önceki teknoloji ile günümüz teknolojisi aynı mı, kendilerini güncel tutmak için ne yapıyorlar?

LPG yüzünden deforme olan supapların değiştirilmesi için kara kara düşünüyoruz hangi ustaya gidelim diye. Bu ülkelerdeki tüketiciler de rayına oturtulmuş hukuki reformlar sayesinde yaptırdıkları bu işlemler güvence altındadır ki bunu bilen tamirciler de işini ona göre yapar ve araç sahiplerinin de içleri bu yüzden ferahtır.

Uygun tadilatı yapacak usta elbette Türkiye de de var fakat bugün ben LPG taktırmaya karar verdiğimde acaba bulabilecek miyim? Forumlar bunun için var fakat siz iyi bir ustayı burada paylaşırsınız ve herkes oraya gittiğinde biriken işin yetişmesi için firma bünyesine katılan diğer ustalar da aynı kalitede olacaklar mı? Mümkün değil.

Kaliteli usta, teknik yetersizlik, işçilik ve malzeme ücretleri yüzünden ve ayrıca tüketici haklarının yeteri kadar korunamamasından dolayı fabrikada benzine göre ayarlanmış motoru mecburen benzinde kullanıyoruz ki daha sonra başımızın ağrımaması için. Ayrıca sıfır araca serviste yada başka bir yerde garantili LPG takılması başka bir olay, aracın doğuştan LPG' li üretilmesi başka bir olay. Bu ülkeler arasında seri üretime geçmiş ve Türkiye' de perakende satışı gerçekleştirilen LPG' yi bir araç var mı? Elektrikli ve hybrit araçlar bile var fakat bu şekilde LPG' li bir araç yok. Ekonomik olmasının yanında uzun motor ömrü vaadi ile satışa çıkartılan bir araç olsaydı sanırım herkes onu kullanırdı :)

Egzoz emisyonları ve çevre kirliliği konusunda kendi topraklarında sıkı yönetimler uygulasalar bile (özellikle ABD) global anlamda bu kadar hassas olduklarını düşünmüyorum. Santrallerin pek çoğunu kendi topraklarından sökerek Çin' e taşıdılar, 30 sene öncesine kadar pirinç yetiştirip kendi yağında kavrulup kırk kanaat geçinen Çin' in bazı bölgelerinde artık hava kirliliği yüzünden okullar tatil edilir duruma geldi. O adamlarda bırakın santral kuracak teknolojiyi, kibrit yapacak teknoloji yoktu. Sadece taşınan fabrikalarda üretilen ürünleri daha ucuz maliyetlerle kopyalayarak ve üzerine 1-2 şey ekleyerek kendi markalarını çıkartıyorlar.

Bizim 1984 yılında kurulan Vestel ve 1955 yılında kurulan Arçelik markalarına bakın bir de 1987 yılında kurulan Huawei ve 2010 yılında kurulan Xianomi markalarının ürettikleri ürünlere bakın, ne demek istediğim anlaşılır.

Çevre konusunda çok samimi olduklarını düşünmediğim bir nokta da, 1940 lı yıllardan beri elektrikli araba üretmek için gereken araştırmaların yapılmaması. Çünkü işin öteki ucunda petrol üreticileri var, petrol azalıyor demek yerine çevre bilinci ve doğanın korunması gibi tanımlamalarla halen petrol türevi yakıtlardan söz ediliyor. Azıcık ellerini cebe atıp içten yanmalı motorların yerine kullanılacak elektrikli kitler üretip yeni üretilen tüm araçları elektrikli yapsınlar ve teşviklerle bu motorlardan temelli kurtulalım. Zor değil fakat evet çok pahalı ve evet çok maliyetli bir iş fakat ilerde parasını vererek temizini alamayacağımız şimdikinden çok daha ölümcül boyutta zararlı bir atmosferimiz olacak.

Hüseyin 20

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şayet arkadaşımız cok sık arac degişiyorsa onu göz önüne alıp hesap yapıp öyle karar vermeli ama ne olursa olsun ben taktırırdım depomu benzin depomu fulluyorum 80 lt hep ful depoyla geziyorum bu arada da her hafta 80 TL lik gaz alıp tam 200 km yol yapıyorum en azından moralim bozulmuyor evet lpg nin ilk etapta bir bedeli var ama sonrasında insan çok rahat ediyor ben cok memnunun acıkcası ve benim gibi adamlar için lpg her açıdan rahat ve ıdeal zira ben en az 10 sene kullanırım aracımı ve 2.5 v6 ya benzinde binmek de pek akıl karı olmazdı acıkcası

Hocam ilk arabayi 2007 yılında doğan SLX 97 modeli. Sonra 1.5 dizel Getz 2006 tüplü bravo 2001 Chevrolet Aveo 1.3 dizel 2012 (SIFIR) ağustosta 3 yıllık kredi bitincede 1.4 astra sıfır aldım. 8 yılda 5 araç değiştirdim. Dizeler az yakıyor. Lakin hanim cumartesi de okula gittiği için hemde Chevrolet piyasadan cekilince arac degistirmek ve otomatik vites sart oldu.korkum 3 yıl sonra borç bitince aracı değiştirmem.tup takınca bagaj daralıyor mu simit mi yoksa koltuk ardına ince tüp lerden mi taktirayim. ..

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam ilk arabayi 2007 yılında doğan SLX 97 modeli. Sonra 1.5 dizel Getz 2006 tüplü bravo 2001 Chevrolet Aveo 1.3 dizel 2012 (SIFIR) ağustosta 3 yıllık kredi bitincede 1.4 astra sıfır aldım. 8 yılda 5 araç değiştirdim. Dizeler az yakıyor. Lakin hanim cumartesi de okula gittiği için hemde Chevrolet piyasadan cekilince arac degistirmek ve otomatik vites sart oldu.korkum 3 yıl sonra borç bitince aracı değiştirmem.tup takınca bagaj daralıyor mu simit mi yoksa koltuk ardına ince tüp lerden mi taktirayim. ..

şayet bu aracınızı da borcu bitince değiştirecekseniz elbette tüp taktırmak mantıksız olur ama ben olsam en az 7-8 sene kullanır sonra değişirim,sık sık araç değişmenin mantığını anlamıyorum bundan önceki aracım olan calibrayı 8 sene kullandım fakat calibrama tüp taktırmadım ama şimdiki aklım olsa taktırırdım açıkçası, tüpün deposu bende koltuk arkasında tabii ki bagaj hacmini biraz daraltıyor, stepnesi altta olanlara simit takıyorlar fakat bu sefer de stepne bagajda geziyor birşey farketmiyor yine bagaj daralıyor depo şekline montajı yapacak olanla karar verirsiniz sayet taktıracaksanız ...

Doganca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler 1.4 turbo j kasa astram var lpğ taktırmak istiyorum landirenzo dışında atikerin grand markalı lpğ sini önerdiler bilgisi olan var sa yardımcı olabilir mi acaba