astra h twinport-lpg karmaşası

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar nasipse 3-5 aya kadar arabamı değiştirmeyi düşünüyorum.2004-2006 arası astra h elegance-cosmo almayı planlıyorum yalnız twinport motorlardaki lpg uyum sorunu kafama takılıyor çok sevdiğim bir araç ama lpg de sübap erime 50.000km sonra sorunların başlaması vs.gibi sadece duyduğum sorunlardan dolayı tereddüt ediyorum.
şimdi ilanlarda baktığım arabalar 90-120.000 km aralığındakiler de lpg takılı olanları düşünüyorum 30-40 bin sonra motor da sorun çıkmasını beklemek o arabayı hiç almamamktan daha iyi.dahası hadi diyelim ben alıp lpg taktım e arabayı satarken birader bu araba 20.000 km sonra sübapları bozulacak ona göre alıyosan al mı diyecem alan adama da yazık
sonuç olarak çok detaylara girmeden tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum sonuçta çok tartışıldı bu konu ama ortalık lpg li astra h larla dolu

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İkinci eldeki boya takıntısı gibi olma yolunda ilerleyen yeni bir akım bu sübap sorunu.:)

Durum şu, gittikçe sıkılaşan salım standartlarından dolayı Euro4, Euro5 diye gittikçe hassaslaşan motorlar daha düşük toleransla çalışıyorlar. Yakıt karışımında bir dengesizlik olduğunda (zengin, fakir) yeni nesil motorlar optimum değerlerden saptıları için hem arıza gösteriyor, hem de daha hassas olan sübaplar zarar görüyor.

Sadece Opel'e veya başka bir markaya özgü değil. Bütün yeni nesil benzinli motorlarda böyle bir durum var. O yüzden daha iyi montaj ve ayar gerekiyor.

Arabanın yakıt karışımı sorunlu olsun benzinde bile hasar oluşur o motorlarda.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
AFR den daha çok Supapların yapısından kaynaklanıyor sorun. İnsigniacı olarak konuya en hakim Çağrıdır. Özetle ilerde supap masrafına razı olarak onun maliyetini de kafanızda araç fiyatı üzerine koyun öyle alın. Satarken hata olmazsa şansınıza olursa da hazırlıklı olursunuz.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim aydınlatıcı kısa ve öz bir açıklama olmuş.takıntılı olmak değilde mesela 2003-2005 vectra motorlarından nedense lpg konusunda şikayet nispeten çok çok az.daha hassas bir motor olduğu kesin.iyi montajlı bir lpg ile sorunsuz kullanabilirim o zaman.
2004,2005,2006 yıllarında hep aynı motormu kullanıldı acaba

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki hangi marka takılmalı atiker takan bile gördüm yani yağlama sisteminden bahsediliyor gerek varmı acaba

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Kime taktırırsan taktır Twinport ta iki olaya dikkat et...

1. GAz enjektörleri için açılan deliklern Twinport kelebeklerine olan mesafesine.
2. EGR den kaynaklanan kurumlanmadan oluşan sancıların LPG sonrası doğacak arızaların habercisi olduğunu unutmayın.

O yaşta LPG montajı yapılmamış bir araç almak yerine 1-2 gün test edebileceğiniz LPG si montajlanmış bir araç alın bence...

sdtgnc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam bu bahsettiğiniz subap konusu yeni nesil a16xer kodlu motolarda mevcut ancak sizin baktıgınız model aralığındakı motor kodu z16xep yanı bu motorlarda öyle erime durumu yok referans olması amacıyla yazıyorum kendı aracm 2004 astra h 2009 yılında 55.oookm de lpg montajını kendim yaptrdım ve aracım suan 145.000km de ve gaz filtreleri hariç lpg kaynaklı bı hasar oluşmadı aracımda anca bir üstteki mesajda yazılanları da göz ününde bulundurmanız önemli özellikle manifolttaki deliklerle ilgili olanı

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004-2006 arası astra h ların motoru z16xep mi kaç yılından itibaren a16xer motor başlıyor biliyormusunuz ?? ben hepsinin a16xer olduğunu zannediyordum

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
2004-2006 arası astra h ların motoru z16xep mi kaç yılından itibaren a16xer motor başlıyor biliyormusunuz ?? ben hepsinin a16xer olduğunu zannediyordum

2004-2007 arası Z16XEP - 105 bg
2007-2009(2010) arası Z16XER - 115 bg
2010 dan sonra A16XER - 115 bg

O model yılında subap sorunu yok, EGR den kaynaklı kurumlanma sorunu var aslında LPG den kaynaklanan bir arıza yok ama LPG bazı sorunların hissedilmesini çabuklaştırıyor...

Montaj önemli, size tüyo olarak şunu söylemeliyim emme manifolduna açılacak delikler twinport kelebeklerinden uzağa delinecek. Adı üzerinde twinport ikiz kanal var emme manifoldunda bunun birisi klapeli gaz girişi klapesiz olan kanala yapılacak. Çoğu usta bunu bilmez...

Ben 400 km yol gittim twinport konusunda uzman usta için ta ANKARA ya kadar. BRC MOCAN otogaz tek geçerim işçilik harika...

Son düzenleme:

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004-2007 arası Z16XEP - 105 bg
2007-2009(2010) arası Z16XER - 115 bg
2010 dan sonra A16XER - 115 bg

O model yılında subap sorunu yok, EGR den kaynaklı kurumlanma sorunu var aslında LPG den kaynaklanan bir arıza yok ama LPG bazı sorunların hissedilmesini çabuklaştırıyor...

Montaj önemli, size tüyo olarak şunu söylemeliyim emme manifolduna açılacak delikler twinport kelebeklerinden uzağa delinecek. Adı üzerinde twinport ikiz kanal var emme manifoldunda bunun birisi klapeli gaz girişi klapesiz olan kanala yapılacak. Çoğu usta bunu bilmez...

Ben 400 km yol gittim twinport konusunda uzman usta için ta ANKARA ya kadar. BRC MOCAN otogaz tek geçerim işçilik harika...

hocam çok teşekkür ederim. lpg her zaman arızayı tetikler veya hızlandırır zaten o kadar olsun ama sübap olayı kafamı kurcalıyordu 100.000 i deviren arkadaşlar da olduğuna göre sorun yok görünüyor.büyük ihtimalle lpg si takılmış 100-110.000 arası bakıcam.her ay 1000 km yol yapıyorum kışı vectra ile atlatmak istiyorum bakalım hayırlısı artık