Astra H termostat sorunu (motor suyu sıcaklıgı değişkenliği)

Öner1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar merhaba herkese,

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımcı olmasını rica ediyorum.

2007 Astra H 1.6 aracım var. 3 ay önce aldım. Bu korona nedeniyle servise gidemedim alınca bakım yaptırırım genelde araclarıma. Geçen gün ilk defa yokuş çıkarken "motor sıvısı azalma" uyarısı verdi.

Yolculuk sonrası kontrol ettiğimde aracı ilk aldığım güne göre biraz azaldığını fark edip radyatör yedek su kabına su ekledim. Max seviyesine kadar tamamladım. 3 gündür kontrol ediyorum tekrar uyarı almadım ve su da azalma yok. Fakat bu süreçte artık digital ekranda motor suyu sucaklıgını takip etmeye başladım.

Uyarı verdiği rampayı ertesi gün tekrar çıkmak zorunda kaldım. Sorun olmadı araçta ancak 1 saat süren sürüş boyunca motor suyu sıcaklığım 74'c ü geçmedi. Hatta düz yola gelip hızlanmaya başlayınca 52'c lere kadar düştü.

Araç gaz fren pedalına aynı anda basıp hata kodu alınca "ECN 59761" veriyor. Karşılığına bakınca termosta ile ilgili sorun olduğunu öğrendim.
Dün 10 dk market alışverişi sonrası tam park edecek iken araç fan açtı kısa sürede, su sıcaklığını kontrol ettiğimde 105 lerde olduğunu gördüm. Opellerin sıcak motor olduğunu duymuştum sanırım bu sefer doğru gösterdi ama bu kadar kısa süre 105 olması normal mi ? ..

Korona dolayısıyla ustama gidemedim istanbulda kendisi. Ben izmitte ikamet ediyorum. Sorun belli bir süre göz ardı edilmeyecek bir sorun ise başka bir servise gideceğim yönlendirmelerinize göre. Bu termostat, motor suyu sıcaklığını doğru belirlemediği için mi araç fan açmayıp su eksilmiş olabilir.
Yardımların için şimdiden teşekkürler.

a.culcu

Kayıtlı Kullanıcı
02-Adıyaman
Siteyi ziyaret et
Büyük ihtimalle termostat bozuk,bazen açıyor bazen açık kalıyor gibi.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
1.6 motorlular 108'de ikinci kademe fan açar bu sıcaklıklar normal ama arıza kodunu ihmal etmeyin termostat arızası yüzünden farketmeden motora hararet yaptırabilirsiniz.. Soğutma suyu sensörleri zamanla bozulabiliyor ondan dolayı uyarı vermiş olabilir değiştirmeniz yararlı olacaktır.. Sensör değişimi sonrası sorun devam ederse kaçak için de devirdaim ve borular kontrol edilmeli...

Öner1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim, bu hafta içi götüreyim servise daha büyük sorunlara yol açmadan..