Astra h klima sorunu

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Aynen Şükrü bey arkadaşta 1.2 clio 4 var adamla dalga geçiyordum çekmez bu diye adam klimayı açıyor hem buz gibi hemde devrede mi değilmi belli değil benim 1.6 115 bg astra klimayı açınca sanırsın büyük bir metropole enerji sağlıyor gibi afallıyor.Aha kompresor değişti çatırtı sesı gitti ama vuuulama gene var güçten gene düşüyor.

İlk olarak kondenseri yani klima radyatörünü şu 1 tl yılamacılarda bol köpük ile güzelce yıkayın. Sorun gaz soğumadığı için kondenser öncesi basıncın çok yükselmesi.

Basınç aracınızda çok yüksek olduğu için kompresörün pistonları zarar görüyor. Gazın soğuması lazım. En zor şartlarda 12-16 bar ile çalışması lazım kompresörün. Ancak opelin çoğu aracında bu basınç 28 bar üstünde , yüksek basınç vınlama sesi yapıyor , kompresör normalin 2 katından fazla güç çekiyor ve zaten ömrüde kısa oluyor .

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sesi Astra aracımda bende almaya başladım 2000 devirde kendini hissettiriyor 63000 km'de kayışları henüz değiştirmedim ondan sanırım.. Bakımı 68000'de şimdilik idare etsem sıkıntı çıkarır mı onu düşünüyorum..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bana sorarsan riske atmaya değmez v kayışı koparsa daha fazla masraf acar km senin hem km geçmiş hemde snrm zamani

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk olarak kondenseri yani klima radyatörünü şu 1 tl yılamacılarda bol köpük ile güzelce yıkayın. Sorun gaz soğumadığı için kondenser öncesi basıncın çok yükselmesi.

Basınç aracınızda çok yüksek olduğu için kompresörün pistonları zarar görüyor. Gazın soğuması lazım. En zor şartlarda 12-16 bar ile çalışması lazım kompresörün. Ancak opelin çoğu aracında bu basınç 28 bar üstünde , yüksek basınç vınlama sesi yapıyor , kompresör normalin 2 katından fazla güç çekiyor ve zaten ömrüde kısa oluyor .

antalyada öğlen sıcağında kondenser önünde 12" ve 10" fan çalışmasına rağmen yeri geliyor 22 bara çıktığı oluyor basıncın. kondenserin filtresi sebep olurmu buna acaba?
benzinlikteki yıkama haricinde klimacılardaki temizleyici madde ilede temizledim bi kaç kez.
anlamadığım bazı araçlarda fan bile yokken ben garanti olsun diye iki adet taktım orjinalini intercooler upgrade yüzünden söktükten sonra.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
antalyada öğlen sıcağında kondenser önünde 12" ve 10" fan çalışmasına rağmen yeri geliyor 22 bara çıktığı oluyor basıncın. kondenserin filtresi sebep olurmu buna acaba?
benzinlikteki yıkama haricinde klimacılardaki temizleyici madde ilede temizledim bi kaç kez.
anlamadığım bazı araçlarda fan bile yokken ben garanti olsun diye iki adet taktım orjinalini intercooler upgrade yüzünden söktükten sonra.

Filtre değişimi yapılmalı , ancak 1.6t larda maalesef kondenser küçük , eğer intercooler değişimi yapıp kondenserin yanından yataya çevirdiysen atmosferik 1.6 nın büyük kondenseri olur oraya yer vardır. Kondenseri büyütüp ki filtre üzerinde geliyor ekstra fan attığında basınç 12-16 bandına inecektir .

Ayrıca bu işlemi yaptığında sistemin en az yarım gün vakumda kalması gerektiğini unutma , ayrıca sistemi tiner ile yıkatıp kurutup sonra yarım gün vakumda tutup 134a gaz ile uygun miktar doldurursan hiç çalıştığını anlamadığın bir kliman olacağını garanti ediyorum.

1.3 astarlarda da benzer sorunu yaşıyoruz, çözüm bu ;)

apollo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla Şükrü bey bu dediğinizi adanada yapacak kimse varmı bilmiyorum burda klimacilar tıklım tıklım adam cihazı takip sırf benim aracı yarım gün vakumda birakacagini sanmıyorum artık yeni kompresör bu yazı cikarirsa gelecek baharda satmayı düşünüyorum araci

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Filtre değişimi yapılmalı , ancak 1.6t larda maalesef kondenser küçük , eğer intercooler değişimi yapıp kondenserin yanından yataya çevirdiysen atmosferik 1.6 nın büyük kondenseri olur oraya yer vardır. Kondenseri büyütüp ki filtre üzerinde geliyor ekstra fan attığında basınç 12-16 bandına inecektir .

Ayrıca bu işlemi yaptığında sistemin en az yarım gün vakumda kalması gerektiğini unutma , ayrıca sistemi tiner ile yıkatıp kurutup sonra yarım gün vakumda tutup 134a gaz ile uygun miktar doldurursan hiç çalıştığını anlamadığın bir kliman olacağını garanti ediyorum.

Şükrü bey 6 yasinda ki arabanın klima gazı ve yağı hiç değişmedi bunun periyodik olarak yenilenmesi avantajmıdır? Gecenlerde ses yapıyordu klimaya basinca v kayışı değiştirdim ses kesildi gazına baktılar var dediler. Sizce yenilenmeli mi ?

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bana sorarsan riske atmaya değmez v kayışı koparsa daha fazla masraf acar km senin hem km geçmiş hemde snrm zamani

Son bakımda servis bir sıkıntı olmaz dediği için değiştirmemiştim.. Servise yaklaşık 60 km uzakta olunca vede bayram sonrası iş durumlarından dolayı gidip gelmek pek mümkün olmuyor..

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son bakımda servis bir sıkıntı olmaz dediği için değiştirmemiştim.. Servise yaklaşık 60 km uzakta olunca vede bayram sonrası iş durumlarından dolayı gidip gelmek pek mümkün olmuyor..

özel servis sanırım dediğiniz. Valla banada özele gösterdim idare eder dediler 1 sene geçti üstünden ses yapınca gttim direk yetkili serviste değiştirdim. Ne direksyon nede klima sesi kaldı hepsi düzeldi. Sizde aracı sürerken dinleyenlerdenseniz olmadı ses yaparsa iyice gotururusunuz. Ben artık idare eder diyen yerlere pek guvenmiyorum

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
özel servis sanırım dediğiniz. Valla banada özele gösterdim idare eder dediler 1 sene geçti üstünden ses yapınca gttim direk yetkili serviste değiştirdim. Ne direksyon nede klima sesi kaldı hepsi düzeldi. Sizde aracı sürerken dinleyenlerdenseniz olmadı ses yaparsa iyice gotururusunuz. Ben artık idare eder diyen yerlere pek guvenmiyorum

Yok hocam yetkilideki arkadaşlarla öyle görüşmüştük o zaman aracım 52 bindeydi kayış parçalarının değişimi o an pek mantıklı olmadığı için birdahaki bakıma dediler.. Klimayı kullanmadığım sürece bir ses yok, performansı gayet yerinde.. Şu an uzun yola Mokka aracımla çıktığımdan bu aracım garajda yatıyor haftada bir iki defa anca kullanıyorum.. Ses pek fazla olmasada haftaya zaman bulabilirsem servise gözükmek lazım..

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.3 cdti astralardakini gördüm dediğiniz gibi küçük fakat benim araçta (astra h 2007 gtc 1.6 turbo) radyatörle aynı boyutta kondenser mevcut. bu durumda filtre değişimi ,tinerle yıkama, vakum ve yanlış hatırlamıyorsam panjurda yazan 475 gr gazla dolum bir nebze daha sağlıklı olur sanırım.