Astra G Sirkülasyon Klapesi Tamiri

ZIPKINCI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlatım çok güzel fakat çok zahmetli olmuş fan motorunu sökmesenizde olurdu sadece üst tarafı sökmek yeterli oluyor.klape kapağı yarım yuvarlak olduğu için rahat çıkyor sökmedende rahat hallediliyor.emeğinize sağlık

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracımdaki sirkülasyon klapesi ve motor sağlam.
Sağlam kalması için de motorun çalışma süresinin kısaltılması gerekiyordu.
Yapılan devrelere alternatif olarak aşağıdaki devreyi tasarladım.
Bu devre ile motor sadece 5-6 sn çalışıp sonra duracak. Evde test ettim. Sıkıntı yok ama bir de araçta test edeceğim.
Sonucu paylaşırım.

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracımdaki sirkülasyon klapesi ve motor sağlam.
Sağlam kalması için de motorun çalışma süresinin kısaltılması gerekiyordu.
Yapılan devrelere alternatif olarak aşağıdaki devreyi tasarladım.
Bu devre ile motor sadece 5-6 sn çalışıp sonra duracak. Evde test ettim. Sıkıntı yok ama bir de araçta test edeceğim.
Sonucu paylaşırım.

http://hizliresim.com/66YkBk

Umarım sağlıklı çalışır,şimdiye kadar bir sorun yaşamasam da yapıp kullanabilirim.

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçta tam istediğim sonucu alamadım. Bir kere çalışıyor fakat ikinci sefer çalışmıyor. Bir revizyon yapmam gerekiyor sanırım.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende o klepeyi 3-4 defa söküp çeşitli işlemler yaptım fakat bikac haftadan fazla dayanmadi .her uygulamadan sonra bikac hafta kullanabildim. en sonunda klepeyi komple tornada yapayım da kırılmasın dedim. yapacak tornaci da buldum ama bir dükkanda fiyatı nedir diye öğrenmek için sorarken sadece klepenin 30 tl ye satıldığını öğrenip yeni klepeyi aldım taktım. klepenin krilmasinin sebebini plastik yorgunluğu. sıcak soğuk derken sertleşen plastik motorun gücü ile hemen kırılıyor. bir ara mühendis arkadaşa devre yaptırmayı da düşündüm ama kapak her zaman aynı saniyede kapanmadigi için vazgeçtim. örneğin fan 4. kademede iken 4 saniyede kapanan kapak fan 1. devredeyken hava akışı olmadığından rahatça 2-3 saniyede kapanıyor. 4-5 saniye ayarlı bir devre yapıp bağlasan bile 2-3 saniyede kapattığı zaman yine kıracak. benim aracım 2006 model ama devamlı dışarıda durdigindan, garaj yüzü görmediğinden ne yapsam eski parça randıman vermedi. yeni kapak, sıfır plastik bikac sene idare eder sanırım. çok uğraşmaya gerek yok 30 tl ye yeni klepeyi alın rahat rahat kullanın

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Haklı olabilirsin. Bu kadar uğraşa değmez aslında. Ama o kadar uğraştıktan sonra yapmak istiyorum. :)

bende o klepeyi 3-4 defa söküp çeşitli işlemler yaptım fakat bikac haftadan fazla dayanmadi .her uygulamadan sonra bikac hafta kullanabildim. en sonunda klepeyi komple tornada yapayım da kırılmasın dedim. yapacak tornaci da buldum ama bir dükkanda fiyatı nedir diye öğrenmek için sorarken sadece klepenin 30 tl ye satıldığını öğrenip yeni klepeyi aldım taktım. klepenin krilmasinin sebebini plastik yorgunluğu. sıcak soğuk derken sertleşen plastik motorun gücü ile hemen kırılıyor. bir ara mühendis arkadaşa devre yaptırmayı da düşündüm ama kapak her zaman aynı saniyede kapanmadigi için vazgeçtim. örneğin fan 4. kademede iken 4 saniyede kapanan kapak fan 1. devredeyken hava akışı olmadığından rahatça 2-3 saniyede kapanıyor. 4-5 saniye ayarlı bir devre yapıp bağlasan bile 2-3 saniyede kapattığı zaman yine kıracak. benim aracım 2006 model ama devamlı dışarıda durdigindan, garaj yüzü görmediğinden ne yapsam eski parça randıman vermedi. yeni kapak, sıfır plastik bikac sene idare eder sanırım. çok uğraşmaya gerek yok 30 tl ye yeni klepeyi alın rahat rahat kullanın

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
bendeki devrenın resımlerı budur arkadaşlar her düğmeye basışta +- yer degısıtırıyor elektronıkcı abımız yaptı 2,3 sene olmuştur

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paylaşım için teşekkürler. Yapmaya çalışacağım ama fotodan anlaşılması çok zor.

Son düzenleme:

onurcom60

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam devrenin resimlerini değilde şemasını çizseniz de paylaşsanız daha güzel olacak zahmet olmazsa. :)

bendeki devrenın resımlerı budur arkadaşlar her düğmeye basışta +- yer degısıtırıyor elektronıkcı abımız yaptı 2,3 sene olmuştur

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
mokıa nıcklı cengız abıden şeması olması lazım ondan alabılırsınız şema cızıcek kadar vaktım yok kusura bakmayın ..