Opel Astra h Su Pompası Su Atması

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
1.6 motorlar
Motorun triger kısmının sesli çalışması sürtme sesi gibi ses cıkarır ara ara öter veya sürekli sesli çalışır kaputun solunda hep su lekeleri oluşur suyu birden azaltmaz ayda 1 2 bardak olursa olur ve v kayışı sürekli ıslanır ahtapot hortum ıslanır iyice göz atın ya pompa bozulmuştur yada contasından kacırıyordur
ilk etrapda hava filtre kutusunu boğaz kelebeğine kadar sökün ve cıkarın elinizin altı rahatlasın burada bizi tek uğraştıracak kısım gergidir eğer gergiyi üst kısımdan sökemezseniz direksiyonu sağa çevirin ve teker içerisinde kalan triger geğişmek için koruma var çamurlukta onu sökün 2 vida teker arasında ve 2 de plastik punta tutuyor 2 vidada aracın altındadır onları söküp ve muhafazayı aşağa çekin cıkar
1.jpg
buralarda hep antıfırız olur benım aracımda pompa yenıydı contasından kacırıyordu gergının yıldız anahtar taktığımız yerdekı pompanın vidası var vidadan kacırıyordu
2.jpg
yağ değildir antifirizdir ve buralar oksit bağlamıştı temizledim bunların sebebi arızalanan pompadır pompanın motor içinde kalan pervane ve kasnak kısmına gelen mil var su kullanırsanız yada kötü antifiriz kullanırsanız bu milden sızar ve pompa arızalanır cok zor döner sökünce anlarsınız ve zorlandığı için sesli çalışır
3.jpg
4.jpg
Inkedefad4ces-960_LI.jpg
işaretli yer musluktur hortumu geçirin altına bir kab koyun ve musluğu acın ve yedek su depo kapağını cıkarın su boşalır
6.jpg
vidalar t45 torxdur bunu lokma ile sökerseniz daha kolay olur ama lokma yoksa t45 bits uc alın ve o uca göre uzun yıldız anahtar alın
yanlız bunu kayışı sökmeden önce gevşetin vidaları sonrasında gergiyi kurup kayışı cıkarın yoksa kırılabilir gergi sadece gevşetin vidaları
5.jpg
1 numara yazdığım yerde küçük delik var oraya göre uzun çivi ayarlayın 19 mm yazan yer 19mm yıldız anahtardır anahtarı oraya geçirip saat yönünün tersine güç uygulayın serttir korkmayın kırılmaz saat yönünün tersine getirip o küçük delikten çiviyi iyice yitip bakın eğer gergi kilitlendiyse v kayışı boşa düşer o delikten mutlak civiyi iyice geçirin ve gergirginin kilitlendiğinden emin olun sonrasında kayış boşa düşünce anlarsınız
7.jpg
saat yönünün tersine getirince kayış gevşedi ve 1 yazdığım yerden 2 numara çividir çivi ile gergiyi kitledim
12.jpg
mavi işaretli 5 adet vida tutuyor bunlar E11 torx dur gerekirse e10 da kullabilirsiniz
InkedN1AAAgK3KuA-960_LI.jpg
1 numaralı yere sıvı conta ama kesinlikle çok sürmeyin çok az boydan boya o çıkıntıya komple sürün sonra 2 numaralı contasını üzerine yerleştirin ve onunda üzerine abartmadan contanın kalınlığında sürün ve toplamaya geçin
14.jpg
arızalı
13.jpg
sağlam
BAZI RESİMLERİ İNTERNETTEN ALDIM hepsini o ara çekemedim daha ayrıntılı resim atmak isterdim.