Astra G Sirkülasyon Klapesi Tamiri

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar Herkese

2004 Model Astra G aracımdan yaklaşık 1 ay kadar önce başlayan torpido içinden gelen garip sesler üzerine torpidoyu açtım,birçok astra kullanıcısı gibi seneler sonra da olsa bu kronik arızaya bende katıldım,internette bu parçanın sıfırı 105 TL + işçilik olarakta 50 TL den aşağıya bu işlemi yapan olmaz diye düşünüyorum,ben klapeyi söküp tersine çevirdim şimdilik sorunsuz çalışıyor ne kadar daha götürür bilemiyorum,başına gelen ve nasıl söküleceğini bilmeyenlere yardımcı olması açısından fotoğraflarla göstermeye çalışacağım umarım işine yarar.

Önce torpidomuzu sökerek işe başlıyoruz.
ebof.jpg

Torpidoyu 6 adet ismini bilmiyorum ama 5 gen şeklinde vida tutuyor.Düz veya yıldız uçlu tornavida ile denemeyin vidalar yalama olur.
za54.jpg

xrwr.jpg

Vidaları söktükten sonra torpidomuzu çekerek dışarı alıyoruz.aydınlatmanın soketini çıkarıp alın.
vq5z.jpg

Motor zaten direk karşınıza çıkacak,üstte sağ ve soldaki iki vidayı sökün sonra fan kazanının ortasında ve sağ sol iki dip tarafında birer vida daha bulunuyor onlarıda sökün,demir kelepçeyide sökün.
18k5.jpg

tjn6.jpg

Sonra kaputu açıp önündeki fitili kaldırıyoruz.
dpee.jpg

Fitilin hemen altındaki plastiğide kaldırıp altındaki havalandırma ızgarasına ulaşıyoruz.Onun da vidalarını sökelim
ovyp.jpg

ovbf.jpg

Kapağı söktükten sonra klapeyi tutan 3.vidaya erişiyoruz onu da sökelim.
4o7f.jpg

v05h.jpg

Tekrar içeri geçelim.Klapemiz artık boşta fanı tutan vidaları da sökerseniz fan kazanı esneyecek kadar aşağı yukarı gider böylece klapeyi alabilmeniz için yeterli alanı kazanmış olursunuz.
s4rq.jpg

58eo.jpg

Klapeyi tamir ederken fotoğraflamayı unuttuğum için kusura bakmayın fakat çok uğraşmak istemediğim için klapeyi kırık olan yerini kapağı ters çevirip diğer tarafa geçirdim,burada yapmanız gereken motorun kapağa geçen yerinde ufak bir çentik var kapağın diğer ucunda bu çentik olmadığı için oraya kendiniz ufak bir oyuk açın,klape motorunu söktüğünüzde zaten hemen görürsünüz mümkün olduğunca motorun klapeye giren ucunu kapağa sıkıştığından emin olun.Fotoğraf çekmediğim için en azından paintte durumu anlatayım dedim :D
fumk.png

zoi2.jpg

7muc.jpg

İşlem bukadar,benim burada yaptığım şey belki çok uzun süre dayanmayabilir çünkü sıfır kapakta taksanız motora sürekli elektrik geliyor onuda kıracak zamanla,henüz tam çözüm bulamadım motora giden elektriği düşürmek istiyorum elektrikçi arkadaşlardan yardım bekliyorum direnç filan pek sorunu çözmüyor,şimdilik kapak sorunsuz çalışıyor işlem tamam torpidomuzu kapatabiliriz :)
ebof.jpg

Motorun voltajını düşürecek bir devre arıyorum,veya kullanılabilirse elimde 12v zaman devresi var,fakat devrenin çalışması için butonuna basılması gerekiyor,butona basıldıktan sonra ayarlanan süre sonunda röleyi bırakıyor,bunu nasıl yapsam da motora entegre etsem

Yapacak arkadaşlara kolay gelsin

Son düzenleme:

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Onun devresini yaptık ta şemasi kayboldu her düğmeye basıldıginda + - ye donüyor düğmeye tekrar basıldığında - + dönüyor benim motor U yandı 75tl cıvarinda sırkılasyon motorunu aldım devreyide bağladım ömurluk oldu :)

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
a.s cengız abı sagol valla arkadaşlar yararlanır artık :)

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ticarii bir devre değilse ve ufak tefek lehim yapan insanların yapabileceği bir devre ise şemasını paylaşırsanız çok makbule geçer,videodaki devre çok kapsamlı birşeye benzemiyor gibi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Emeklerinize sağlık arkadaşlar çok süper anlatımlar olmuş.

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
ticarii bir devre değilse ve ufak tefek lehim yapan insanların yapabileceği bir devre ise şemasını paylaşırsanız çok makbule geçer,videodaki devre çok kapsamlı birşeye benzemiyor gibi
evet dostum dısarda yaptırdım 35 45 tl ne para verdım cengız abıyle paylaştım aradan zaman gectı devre sema kayboldu olsa verırdım valla :(

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet dostum dısarda yaptırdım 35 45 tl ne para verdım cengız abıyle paylaştım aradan zaman gectı devre sema kayboldu olsa verırdım valla :(

Abi ilginçtir ki devredeki eleman sayısı oldukça az yanlış görmüyorsam iki adet röle ve iki kondansatör var gibi görünürde,okadar maliyeti olmaması lazım tabii başka elemanlar varsa bilemiyorum

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Kafa ısteyen bir iş mokia Cengiz abiye sorabilirsiniz şaşirmiştı ilk basta ama bilgi paylaşmi yapmiştik sagolsun Emeği geçenlere abi halletti 35 tl gözüme bile batmadi o an kardeşim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Devrenin resımlerini bulursam paylaşacam kardeşim ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk