Astra G Sedan Led ampullü stoplar

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Astra G aracım sedan olduğu için Türkiye'de doğru dürüst ledli stop yok. Bir tek Junyanın stopları bulunuyor ama onlarda dandik bir görünümde. Ama HB için model çok. e-bay üzerinde modeller var ama baya tuzluya geliyor. Ben de orijinalin ampullerini led olanlarla değiştirdim.

2 çift 68 SMD ledli ampul aldım. 1 çift de yine 68 SMD ledli çift duylu stop ampulü aldım. Bunların hepsi beyaz renkte. Sinyal ve geri vites lambalarında sorun olmadı ama stoplar turuncu oldu. Elimde şeffaf kırmızı sprey boya vardı. Stop ampullerine çok ince bir kat sıktım. Işık şiddetinde zor fark edilecek düzeyde düşme oldu.

Geri vites ampullerini direkt taktım ve herhangi bir problem olmadı.
Ama diğerleri problem yarattı. Sinyaller hızlı yanıp sönüyordu. Parklar yanınca ise spoylerimde birkaç led sürekli yanık kalıyordu. Bende Türk işi denebilecek bir çözüm buldum. Çıkmacıdan 2 tane tek duylu 1 tane çift duylu ampul duyları aldım. Bunlara tek bir ampul takılıyor ve hangi arabada neresinde kullanılıyor bilmiyorum ama işimi gördü.
Sol stopun soketinin stop, park, sinyal ve şase kablolarından ve sağ sinyalin kablosundan ek alıp kablo çekip bu duylara bağladım. Duyların çapı tam olarak stepne lastiğimin jantının deliklerine uydu. Aralıklı olarak duyları janta takıp plastik kelepçelerle sabitledim. Eğer stepne lazım olursa sadece kelepçeleri kesicem o kadar.
Kabloları bagajın arka kısmını kapatan plastik kapağın içinden geçirip orta alt kısmından lastiğe çektim. Ampullerde hiçbir oynama yok ve herhangi bir nesneye değme şansı olmadığı için herhangi bir yeri eritme problemi yok. Sinyallerde de hiçbir hızlı yanıp sönme problemi yok.

led-DSC_0002_zps3134fbb1.jpg

led-DSC_0003_zps32e979e4.jpg

led-DSC_0004_zps0294b32f.jpg

İç tarafta görünen park sensörü beyni. Kabloları da stopların soket deliğinden geçirdim. Kameralı park sensörümün tüm tesisatını ve delme işini kendim yaptım. Ama monitörü kutusundan çatlak çıktı. Bende garanti kapsamında geri gönderdim. Gelince ayrı bir konuda onu da anlatıcam.

led-DSC_0005_zps92d7211e.jpg

Sol lambalar

led-DSC_0006_zpsc812e665.jpg

Gece çektiğim fotoğraflar. Burada soldakiler ledli ampuller, sağdakiler aracın orijinal halojen ampulleridir:

Flaşsız çekimle parklar.

led-DSC_0007_zps6872668b.jpg

Flaşlı çekimle parklar:

led-DSC_0008_zps63ca15b9.jpg

Flaşsız çekimle sinyaller:

led-DSC_0010_zpsa7ba2a02.jpg

Flaşlı çekimle sinyaller:

led-DSC_0009_zps37cb5c1e.jpg

Flaşsız çekimle geri vites. Burada ikisi de led ampul:

led-DSC_0011_zpsab67c2f2.jpg

Flaşlı çekimle geri vites:

led-DSC_0012_zps1de263e8.jpg

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Stop lambaları füme renkli irmscher ile değiştirilme fikrine nasıl bakıyorsunuz?Yine led ampüller kulanılır ama stoplar farklı olur..Tabi düşünmüş olabilirsiniz belki de..Fakat önerimi fikir vermek açısından kabul edin..Çünkü yaptıklarınıza bakılırsa orjinal görüntüyü bozmamak adına çabalarınız var..

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Stop lambaları füme renkli irmscher ile değiştirilme fikrine nasıl bakıyorsunuz?Yine led ampüller kulanılır ama stoplar farklı olur..Tabi düşünmüş olabilirsiniz belki de..Fakat önerimi fikir vermek açısından kabul edin..Çünkü yaptıklarınıza bakılırsa orjinal görüntüyü bozmamak adına çabalarınız var..

Çok teşekkür ederim. Ancak verdiğiniz fotoğrafta da görüldüğü üzere HB araç için onlar. Benim sedana ancak şu var Türkiye'de:

OPEL-ASTRA-G-2-4D-Sedan-ve-Coupe-Arka-Stop__74621988_0.jpg

Bence çok kötü bir tasarım.

Fk Sport'un şu ürünü var. Sonar marka ama hem emin olamadım hem de pahalı geldi.

opel-astra-g-sedan-seffaf-stop.jpg

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Evet farklı. Hatta uydurmasyon yapma imkanı bile yok. Stopların yuvalarının şasedeki eğimleri nedeniyle HB ve sedanların stopları birbirine uymaz. Arabanın heryerine parça bulabiliyorum ama bu tasarım farkı nedeniyle arka kısımda alternatifim pek olmuyor. Sedan alma sebebim de büyük bagaj ihtiyacımdı zaten ama parça üretenler sedanları pek sallamıyorlar :dil:

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Haklısınız Enis Abi..Bizim araçlarda bile spor versiyonlar NB yani HB ya da tam sedan değil..Neyse ki bizim stoplarda böyle bir durum yok :rolleyes:

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
:(

irmscher stop sattığıma cok pişmanım :(
kardesım güzel olmuş gule gule kullan :)

samet59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
taş direnç kullanarak o ışık dengesizliğini çözebilirdiniz geceuçuşu diye aratırsanız orada bu tarz örnekler var ve pratik çözümlerde var bi bakmanızı tavsiye ederim. iyi günlerde kullanın power led stop yapmazsam bende ampul takacağım o zaman detaylı bir konu paylaşırım :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
taş direnç kullanarak o ışık dengesizliğini çözebilirdiniz geceuçuşu diye aratırsanız orada bu tarz örnekler var ve pratik çözümlerde var bi bakmanızı tavsiye ederim. iyi günlerde kullanın power led stop yapmazsam bende ampul takacağım o zaman detaylı bir konu paylaşırım :)

Teşekkürler. Geceuçuşundan baya yararlanıyorum, aydınlatmayla ilgili iyi paylaşımlar var. Direnç işine gircektim ama ampulleri bulunca bu fikir geldi aklıma. İleride öyle bir şeye döndürebilirim devreyi.