Astra G rolantide düzensizlik

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşlar...
aracımda bir sorun var (astra g 1999 model x16xel) ve ben artık araçtan soğumaya başladım.
araç giderken ve vites değiştirirken hiç sorun yapmıyor tek sorun araç rolantideyken oluyor...
arabanın rolantisi (hem gazda hem benzinde ama benzinde daha fazla) sürekli 800 ila 600 devir arasında değişiyor.
Geçen aracın lpg sini kontrol ettirdim ve bakan kişi manifolt basınç hortumunun boğaz kelebeğinden rolanti valfinin altından alındığını gördü bunu söktü ve oraya sıvı sürerek bir civata monte etti sonra manifolttan aldı hortumu ayar filan yaptı yine devam ediyordu.
sonra opelci bir ustaya gösterdik bunun frenide sert dedi (frene basıp ayağını çektiğimizde devir biraz yükseliyor 850 civarı sonra freni hızlı hızlı pompaladığımızda 1000 devire kadar çıkıyor ve sonra ayağımızı frenden çektiğimizde rolanti 600 devre kadar düşüp yavaş yavaş toparlıyor)
fren davlumbazı gibi bir parça var ona motordan emiş hortumu gidiyor onu çıkardı ve eliyle tıkadı frene bastı çekti sorun yok gibi ama halen hafiften dalgalanma var....
o davlunmaz gibi dediğim parçanın içinde körük var filan dedi onu değiştirecez dedi 300 lira civarı tutar deyince emin olmadan yaptırmadım...
motor çalışırken kelebek boğazının oraya kulağımı dayıyorum ve sanki biryerlerden hava alıyormuş gibi bir tıslama sesi oluyor...
bu arada arabayı aldığımda map sensörünün hortumunun motor bloğuna girdiği yerin hemen yanında bir hortum var oda kapağın hemen altında hafif yuvarlak krom renkli bir parça var (altından ucu demir olan bir hortuma bağlanıyor) ona bir hortumla bağlanıyor işte o hortum yırtılmıştı onu değiştirmiştim...
araç izmirde olduğu için nevşehrdeki ustamada gidemedim...
bu konuda tecrübesi olan yardım edebilecek arkadaşlar varsa sevinirim...

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
kelebek boğazının arkada küçük bir hortum var Sertan bey, motora hava giren hortum o çıkmıştır yerinden, hava oradan alıyor 2 kere başıma geldi. Boğazın arkasında küçük bir hortum var inş. dediğim yerdir. ben onu kelepçeyle sıktırdım. Aracın yakıtı bu olaydan ötürü de çoğalıyor.

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kelebeği sökmeden önce bakmıştım tüm hortumlar takılıydı dediğiniz hortum herhalde benzin hava valfinden motora giden arada onu çıkarınca rolanti farla yükseliyor...ama herhalde o değil çünkü o takılıydı

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
Hocam direksiyon hidrolik kutusunun üst tarafında sanırım anladınız motor resmi olsa da gösterseydim. Aynı şeyden bahsediyor oabiliriz. Bir arkadaşta da vardı rolantide düzensizlik kafayı yiyecekti tavsiyeme uydu tamam halloldu dedi sonra gene başlamış, sorunu sonunda buldular lpg enjektörleri gitmiş (landirenzo) 440 TL verdim dedi.

Sizinki lpgli mi bilmiyorum sadece rolanti düzensizliğiyle ilgili bir tespitti benimkisi.
Kolay gelsin.

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler...
benim söylemek istediğim parça westinghouse dedikleri parça (adı buymuş ) bu parça arızalanırsa rolantide düzensizlik sağlar mı?

P

partner352

Bilgi Girilmemiş
westinghouse frenle alakalı değil mi rolantiyi etkiler mi?:(

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sertan hoca sen ızmırden gelınce gel ben hallederım

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla iyi olur musa şu an canım sıkıldı bu olaya birde şunu soracaktım sana lpg nin basınç ucunu gaz kelebeğinden almaları doğru bir olay mı? yoksa manifolttan mı alınması gerekiyordu???

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
acaba manifolt bir yerden hava mı alıyor daha önce başına gelen ve çözüm bulan arkadaşlar varsa sevinirim...