Astra G Junyan far camı ve mercek değişimi

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Resimlerde de görülebileceği üzere projektörü komple değiştirdim. Mercek, reflektör kısmı, ampul bağlanan kısım. Hepsi orijinal valeo marka olanla değiştirdim. Junyan H1'di şimdi H11 oldu.

bunu merak ediyordum. teşekkür ederim.

Ben de h11 edinip mercekleri degistirecegim. muhtemelen junyan reflektoru çok dandik. ışık hiç homojen değil. icindeki h1 ampulu sağa sola oynattikca isik huzmesi sağa sola oynuyor. bir sabit yer tutturamadim. muayeneden de hafif kusurlu geçtim dün.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Junyan mercek gerçekten çok dandikmiş şimdi anladım. Yol çok iyi aydınlanıyor. Işık da homojen. Zaten reflektörün içine bakınca aradaki fark anlaşılıyor. Junyanın içi mat denebilecek parlaklıkta ama Valeo çok parlak bir kaplamaya sahip. Perde junyanda falçatayla kesilmiş gibi açık bir V şeklinde. Bu yüzden yolda giderken dağları taşları aydınlatıyor. Valeoda yuvarlak köşelere sahip seviyesi farklı iki çizgi gibi bir şekil var. Diğer marka orjinaller nasıldır bilmiyorum ama yaklaşık bu şekildedir. Çünkü duvara karşı çekilmiş yansıma resimleri genelde aynı.
Bir de bunun H7 olanı var. Onlar Astra'ya büyük geldiği için H11 takmak zorunda kaldım. Corsa'nın ölçülerini bilmiyorum. İsterseniz H7'yi de bir araştırın. H7 projektör genişliği 72mm, uzunluk 138mm. H11 ise genişlik 60mm. uzunluk 125mm

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Yaklaşık 10m geriden şoför koltuğundan, direksiyonun üzerinden çektiğim fotoğraf. Far ayar düğmesi en üstte (0).
DSC_0008_zps5c175112.jpg

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
junyanın da ölçülerini zahmet olmazsa yazabilir misiniz? ayniysa sizinki gibi h11 mercekle degistirecegim.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağ farını biraz daha sola dogru ayarlarsan ideal bir yol ışıgın olacaktır.Sag mercek hafif sağa dogru yatık olmuş ama önemsiz diyebilirim.Gayet iyi bir montaj olmuş.Tekrar eline sağlık.İyi günlerde kullan.

Çizginin yerden yüksekliğini en az 50 cm olarak ayarlamalısın ve ben genelde 60cm olmasını tavsiye ediyorum.

Junyan far genelede aynı ölçüde mercek kullanır.H11 uyumlu olur.

Sonar ise biraz farklı bir ölçüme sahip olabiliyor.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Söktükten sonra ölçmek maalesef aklıma gelmedi :). Ama birebir her şey aynı değil. Konuda da anlattığım gibi sadece iki vida karşılığa denk gelmiyor. Metal bir plakaya iki delik açıp birini reflektöre diğerini karşılığına takarsanız yuvaya tam oturuyor. Resimlerde de var. Onun haricinde angel halkanın içine de tam olarak sığdı. Büyük / küçük gelme durumu yok. Tabi anlattıklarımdan anlaşılacağı üzere sadece merceği değiştirmedim, komple projektörü değiştirdim. Valeo herşeyiyle tek parça. Ama junyan projekterü dağıtmaya başlayınca lego gibi, mercek ayrı, çerçevesi, iç perde, merceğin takıldığı gövde, ampulün takıldığı gövde, hepsi ayılabiliyor. Sadece mercek bile değiştirilebilir. Ama komple değiştirmek en iyisi.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Sağ farını biraz daha sola dogru ayarlarsan ideal bir yol ışıgın olacaktır.Sag mercek hafif sağa dogru yatık olmuş ama önemsiz diyebilirim.Gayet iyi bir montaj olmuş.Tekrar eline sağlık.İyi günlerde kullan.

Çizginin yerden yüksekliğini en az 50 cm olarak ayarlamalısın ve ben genelde 60cm olmasını tavsiye ediyorum.

Junyan far genelede aynı ölçüde mercek kullanır.H11 uyumlu olur.

Sonar ise biraz farklı bir ölçüme sahip olabiliyor.

Görüşleriniz için teşekkür ederim. En kısa zamanda sağı ayarlıcam. Şu junyanın ayarlanması da baya meşakkatli. Orijinalinde ne güzel üstten vidalar var. Bunda arkaya koymuşlar, ne tornavida, ne lokma takımı doğru düzgün girmiyor. Bir de bu yükseklik ayarını yapmak için tamponu söktüm. Altta kalan vida da yalama olmuş. Plastik kelepçe ve vida+somun ikilisiyle farı aşağı eğip sabitledim. Sol en aşağıya eğik ama sağda daha aşağıya inebilme mesafesi var.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Astra G Far Parlatma

Daha önce de dediğim gibi orijinal farlarla birkaç ay gezmiştim. Sağ olsun buralarda yollar süper. Zift üzerine çakıl dökerek duble yol yaptık dedikleri için farlarda pek çok taş vuruğu vardı. Bir de garajda uzun süredir durduklarına sağa sola taşınırken ufak tefek çizilmeler vardı. Benden önceki sahibinden kalma güneş yanıkları da vardı ama bu hali bile Junyanlardan iyiydi. Bende far parlatma seti aldım. Hazır lambalar yenilenmişken camlara da son bir işlem yapayım dedim.

İşlem öncesi farlar:
cDSC_0004_zpsfb159b87.jpg

cDSC_0005_zps7e0400c9.jpg

Kullandığım ürün:
cDSC_0006_zps8c00c39a.jpg

Önce farların etrafını kağıt bantla maskeledim. Sonra ilk olarak 1500lük zımparayla zımparaladım. Sonra sırasıyla 2000 ve 3000'lik olanlarla yüzey pürüzsüzleşene kadar zımparaladım.
cDSC_0007_zps465b8591.jpg

Ardından sünger ile cilayı iyice yedirene kadar sürdüm.
cDSC_0008_zps80d1b14c.jpg

Yanında verilen bez ile kuruyan cilayı sildim ve sonuç gayet hoş oldu. Derin taş vurukları hala duruyor ama cam parlak olduğu için iyice yaklaşmadan gözükmüyor.
cDSC_0011_zpsf4c3ff8e.jpg

cDSC_0012_zpsc71b615d.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eline sağlık.Sonuç şimdilik iyi olmuş.Tavsiyem bu halde uzun süre kullanbilmek istiyorsan bir an önce en şeffafından film kaplatman olacak.

Zımpara farın pleksi camının şeffalıgını koruyan vernik tabakasını komple zımparaladıgın için pleksi yada policarbon plastik hava koşullarında kısa sürede mat hale gelir ve sararır.

Bu hedle kullanırsan bence her ay aracına kullandıgın pasta ile sürekli işlem yapmalısın.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Oktay Bey, elimde şeffaf sprey vernik var. Bunu kullansam orijinalin vernik tabakasını elde edebilir miyim?