Astra G Junyan far camı ve mercek değişimi

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Manuel aynaları elektrikliye çevirme projesinden sonra sıra geldi farlara.
2005 Astra G aracımda Junyan Angelli mercekli farlar var. 6000K H1 Xenon kit takılı. 4 yıldır kullanıyorum.

Far camları (cam diyorum da bildiğin plastik :dil:) baya kötüleşti, aydınlatmayı da bozuyor. Değiştirmem gerekli. Sadece camı satılmıyor. Komple GM pahalı. Buralardaki çıkmacılara sordum ellerinde yok. Depo marka olandan almayı düşünüyorum. Onun camını söküp Junyana takıcam. Acaba Depo markanın camı kalitelimidir? Junyan gibi çıkmasın da.

Bir de mercekler kaliteli değil. Hazır camı sökmüşken Valeo H11 mercek ile değiştirmeyi düşünüyorum. Ebat olarak Junyanınkilere en yakın o herhalde. Uyarsa mecburen bir de H11 ampullerle değiştircez.

Bunlar hakkında bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum. Uyumsuzluk olcaksa veya kalitesiz olcaksa yine bari dağıtmayayım farları. Kör topal gideriz daha :).

dsc0014lm.jpg

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Depo farların camları Orjinali kadar olmasada junyandan daha iyi.Junyan camları bu kadar uzun dayanmazdı biraz şaşırdım diyeceğim ama oldukca uzun süredir xenon takılı ise halojen ampul kadar ısı vermediği içindir diyeceğim.

Eliniz yatkın ise bi-xenon mercek takın.Junyan merceklerin deliklerine eski Hella bi-xenon mercekleri gayet güzel uyuyor.Sadece ön çerçeve biraz dar oluyor ama görüntüye etkisi yok denecek kadar az.Tecrübe ile sabittir.Tavsiye ederim.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Oktay bey aslında camlar daha giderdi de bir ara far ayarı yapayım derken camları eritiyordum, o da uzunlar yüzünden. Son anda kurtardım ama yapısını bozduk birkere. O yüzden değişim şart. Kısalarda halojen hiç kullanmadım. Gittigidiyor'da valeo H11 buldum. Mercek çapı 60mm, Junyanın 66mm. Ölçmedim de internette öyle bir karşılaştırma var.

Asıl merak ettiğim bu plastik camların ölçüleri birebir aynı mıdır? Junyanı söküp mesela Depo olanınkini takmaya çalışınca küçük/büyük kalma durumu olur mu?

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Camın oturma sorunu çok yok biraz kastırma ile ve iyi bir silikonlama ile takılabilir.Sonuçta tip olarak kenar egimleri kıvrımları mecburen standar ama camın oluk bölümüne oturan ksımları biraz farklı oda zorlyınca oturuyor.Ben Focus F1 ve Fiestalarda bu şekilde yapmıştım.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
depoda çok kaliteli değil. isterseniz far parlatma yaptırın...

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Parlatmalık durum olsa hemen yapıcam da camlarda çatlaklar var.

oktay toker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sıfır depo far alacagına aynı paraya çıkma orjinal far al.Camları güzelce temizlet sonra oto boyacıda son katman sertleştirilmiş vernik attır ve bu fara işlemi yap.
Fakat bu mercekle hala dolaşma derim bunada el atmalısın.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
İşin doğrusu arabanın orjinal GM farları evde duruyor. Onları dağıtmaya kıyamamıştım :D. Sanırım onları söküp yapıcam. Kararma, güneş yanığı felan hiçbişeyleri yok, çünkü arabayı aldığımda ilk olarak farları değiştirmiştim. Forumda orjinal farların sökümü zor deniyordu ama sökülebiliyordu yinede. İlk defa denicem. İnşallah olur.

Çıkmacı derseniz nüfusu 150.000 olan Tekirdağ büyükşehir oldu ama malesef anca Tofaş çıkması bulunur desem yeridir :).

Birde bu Valeo mercekler kalitelidir herhalde. Boşuna dağıtmış olmayalım farları. Ölçüsü H11 olanına yakın benimkilerin, H7 büyük kaçıyo. Netten anca bunları buldum ucuza.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bir de şunu sorayım. Nette dolaşırken sık sık denk geldim. Osram Night Breaker H1 Plus. Uzunlara bunu takmayı düşünüyorum. Videolarda falan karşılaştırmalarda görüşü baya arttırdığı söyleniyor. Daha güçlü ışık deniyor. Acaba daha güçlü diye far camlarına zarar verir mi? Orjinal GM olanlara yani. Çünkü şuanki Junyanlarım gibi olmasın, eritmeyelim GM'leri de. Kullananlar varsa bu ampül gerçekten işe yarıyor mu?