Astra G EGR İptali - Resimli Anlatım

STALKERx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra G EGR İptali - Detaylı Resimli Anlatım !!

Dün EGR iptalini gerçekleştirdim. Saçtan Kestiğimiz 2 Conta ile EGR giriş çıkışlarını kapattık. Denemesini Yaptık. EGR valfini Tekrar temizledik. Tekrar boğaz kelebeğine giden Hava Debisinin oradan Hava Yollarını Temizleyen Sprey ile Temizledik.

EGR iptalini gerçekleştirdikten Sonra araç benzini Çiğ Atmaya Başladı.
Malum benzin 5TL Olmuşken, EGR yi Tekrar Aktive Ettim. Benim EGR VAlfim bozuk. Yenisini alıp Takıcam. EGR Valfini İptal ettirmenizi tavsiye Etmem. Aracta Aşırı Yakıt Tüketimi söz Konusu. (Rölantide çalışıyorken bile yol bilgisayarında 1.4L/100km yazdığını gördüm.)

Yinede İptal edicek Arkadaşlara Yardımım Olsun. Astra G ile ilgili EGR Sorununu Yaşayan Var. İptalini Anlatan bir konu Yok. Umarım Bu Konu Bazılarına Yardımcı Olur. Yetkililer Konuyu Sağlam Biyere Taşırsa Diğer arkadaşlarımız EGR iptal sorunlarını halledebilir.

73364211.jpg

24593163.jpg

74718116.jpg

56357723.jpg

71801911.jpg

89044053.jpg

EGR VALFİMİZ İPTAL EDİLMİŞTİR. :D YAPAN ARKADAŞLARA H. OLSUN.

Bu Arada Bu Egr İptali 1.6 Twinport Motorlar İçindir. 1.6 Twinport Astra H ile Uyumludur!!

Son düzenleme:

dream014

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konu hakkında en iyi çalışmalardan biri olmuş teşekkürler emeğine..

ayrıca bir sorum var : EGR iptal edenler GÜÇ artışından ve yakıt DÜŞMESİNDEN bahsediyorlardı genelde , çünkü yanmış yakıt tekrar silindirlere giriyor EGR yi iptal edince bu durum ortadan kalkıyor şeklinde yorumlar vardı, bu konuda ne dersiniz

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tech2 ile yazılımda EGR yi iptal etmediniz mi?

eğer yazılımda EGR iptal edilmediyse; arabanın beyni (ECU), hava yakıt karışımını EGR çalışıyormuşcasına ayarladığı için, yanma odasına sadece taze yakıt hava karışımı doluyor. odaya yanmış gaz girmediği için, odayı dolduran gaz hacmi hesaplanandan daha az oluyor, sıkışma daha az oluyor. ayrıca odaya yanmış gaz girmesinin bir artısı da yanma odası sıcaklığını düşürmek olduğundan, EGR kapanınca yanma odası sıcaklığı da yükseliyor.

ben de x16xel motorda egr iptalini denedim ve zararını gördüm. tech2 ile yazılımda iptal etmek mümkün değil. dolayısıyla EGR aç kapa yaparak çalışmaya devam ediyor, sadece içinden hava geçiremiyor. denemem sonucu yukarıda yazdıklarımı yaşadım. ayrıca x16xel de egr nin yapısı daha farklı. göbekteki yaylı hareketli anahtar dışa doğru çıkıp kapandığında yüzeyin çok az dışına çıkıyor. eğer iki deliği de kapatan kör conta koyarsanız, bu anahtar tam kapanamayıp, her seferinde bu contaya çarpıyor ve bozuluyor. malesef bu da tecrübeyle sabit :D

sonuç: yeni bir EGR aldım, taktım paşa paşa kullanıyorum.

Son düzenleme:

STALKERx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eğer yazılımda EGR iptal edilmediyse; arabanın beyni (ECU), hava yakıt karışımını EGR çalışıyormuşcasına ayarladığı için, yanma odasına sadece taze yakıt hava karışımı doluyor. odaya yanmış gaz girmediği için, odayı dolduran gaz hacmi hesaplanandan daha az oluyor, sıkışma daha az oluyor. ayrıca odaya yanmış gaz girmesinin bir artısı da yanma odası sıcaklığını düşürmek olduğundan, EGR kapanınca yanma odası sıcaklığı da yükseliyor.

ben de x16xel motorda egr iptalini denedim ve zararını gördüm. tech2 ile yazılımda iptal etmek mümkün değil. dolayısıyla EGR aç kapa yaparak çalışmaya devam ediyor, sadece içinden hava geçiremiyor. denemem sonucu yukarıda yazdıklarımı yaşadım. ayrıca x16xel de egr nin yapısı daha farklı. göbekteki yaylı hareketli anahtar dışa doğru çıkıp kapandığında yüzeyin çok az dışına çıkıyor. eğer iki deliği de kapatan kör conta koyarsanız, bu anahtar tam kapanamayıp, her seferinde bu contaya çarpıyor ve bozuluyor. malesef bu da tecrübeyle sabit :D

Hem yetkili hem de özel servis ile konuştum. Benim aracımda Egr iptali söz konusu değil (2008 1.6 Twinport) x16xel motor değil bizimkisi yanlız ecotec motor :) sizin yani eski astra motorlarının Egrsi bi dünya büyüklüğünde :)
Bu arada Egr zaten bozuk :)

STALKERx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konu hakkında en iyi çalışmalardan biri olmuş teşekkürler emeğine..

ayrıca bir sorum var : EGR iptal edenler GÜÇ artışından ve yakıt DÜŞMESİNDEN bahsediyorlardı genelde , çünkü yanmış yakıt tekrar silindirlere giriyor EGR yi iptal edince bu durum ortadan kalkıyor şeklinde yorumlar vardı, bu konuda ne dersiniz

Şimdi Egr iptali gerçekleştiği zaman güç artışı sert ve seri gaz yeme söz konusudur.
Fakat yakıtta artış var. Çünkü Egrnin içinden geçemeyen çiğ benzin dışarı atıyor. Rölantide dahi aracın anlık tüketimi 1L üzerinde benim tavsiyem iptalini mecbur kalmadıkca kullanmayın. Benzin fiyatları malum uçmuş gidiyor. Sizin dediğiniz gibi yanmayan yakıt silindirlere girerek Egr sen geçiyor doğrudur.

yasin90

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yani diyorsunuz ki X16XEL motora sahip üyelerimiz kesinlikle EGR iptali yapmasın, EGR yenilesin diyorsunuz?

Ayrıca fiyat nedir?

Konu sahibi arkadasım güzel konu açtın foto falan teşekkürler

STALKERx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu Anlattığım Egr iptali 1.6 Twinport içindir. Aynı zamanda 2008 seri Twinport motorlu Astra H lar da yararlanabilir. 1.6xel motorların Egrsi motorun alt kısmına doğrudur. Zaten onu iptal etmek değil değiştirip yenisini takmak ister.

STALKERx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani diyorsunuz ki X16XEL motora sahip üyelerimiz kesinlikle EGR iptali yapmasın, EGR yenilesin diyorsunuz?

Ayrıca fiyat nedir?

Resimdeki Yeni Egr nin fiyatı 250-350 TL arasında bende alacağım. Tekrar söylediğim gibi Egr iptalinin bi amacı yok. Yenisini alıp takmak en iyisi;)

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
twinport motorda EGR nin yazılımsal iptali de mümkün. ancak x16xel de yazılımda iptal mümkün değil.

Ayrıca fiyat nedir?

x16xel motor iin EGR nizi belirli periyotlarda söktürün temizletin geri takın, bozulmuşsa değiştirin diyorum :D fiyat da 250 civarıydı sanki

ogretmen0761

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
twinport motorda EGR nin yazılımsal iptali de mümkün. ancak x16xel de yazılımda iptal mümkün değil.

x16xel motor iin EGR nizi belirli periyotlarda söktürün temizletin geri takın, bozulmuşsa değiştirin diyorum :D fiyat da 250 civarıydı sanki

Twinport motorda yazılımsal iptali mümkün değil,en azından H kasa için.Bu arada benim egr de iptal ama anlık tüketim egr aktifken kaç ise şimdi de o(0.7),1.4 çok uçuk bir değer,başka bir sıkıntı olabilir.

Son düzenleme: