EGR iptal edildi, arıza ışığı yanıyor.

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar EGR ile ilgili o kadar çok yazılmışki okurken yazıların içinde kayboldum ve net bir cevap bulamadım bu yüzden yeni bir başlık açtım. kusuruma bakmayın..

Bu gün Bosch servisinde EGR valfinin iptalini konuştuk opelim.net'ten öğrendiklerimi anlattım ve onlarda iptalinin mantıklı olduğunu söyledi.

(Araç: astra H 1.3 CDTI (enjoy SP) 2006 model)

sonuç olarak EGR valfini bir contayla iptal ettik.
ancak iptal ettikten sonra arıza ışığı yandı ve bilgisayara bağlayıp arıza kaydını sildi.

servisten çıktıktan 3-5 km sonra tekrar yandı bende geri dönmedim sonra uğrarım dedim.

merak ettiğim
1.) arıza kaydının önüne nasıl geçebiliriz. EGR iptali için yanlış bir uygulamamı yaptık. mekanik iptal ile birlikte yazılımla da mı iptal etmek gerekiyor.

2.) Arıza ışığının sürekli yanması araca bir zarar verirmi?

forumda okuduğum bir yazıda Astra cdti için egr'yi silindir kapağının üzerinden iptal etmek gerekiyor denmiş...

Yardımcı olursanız sevinirim...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
2006 model bir araçta EGR'nin neden iptal edildiğini merak ettim.

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evvet arkadaslar biliyorsunuz cdti motorlarda egr valfi sorunlu iki gün önce benimkide degisti ve bende sordum iptal olmazmi diye opel servisindeki ustaninda cdti signumu varmis oda ayni problemden dolayi egr iptali yapmis ve ayni sorun ariza lambasi bir türlü söndürememis ve araci normal haline getirmis bana söyledigide bu sorunla yasamaya alis hastalik dedi yani yabu deveyi güdecegiz yada..... hi bu arada egr in ariza yapma sebebi kisa mesafeli sürüslerden kaynaklaniyor... sorulariniz varsa yardimci olmaya calisirim..

Son düzenleme:

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2006 model bir araçta EGR'nin neden iptal edildiğini merak ettim.

Hem bu forumdan hemde diğer forumlardan yaptığım araştırmalar sonucu iptal etmeye karar verdim.

konuştuğum ustaların çoğu iptal edilmesinin daha iyi olacağını söylediler.

Daha önce klima açıkken ya da motoru yeni çalıştırmışsam vites değiştirmek için debriyaja bastığımda (boşa alırken) araba stop ediyordu buda egr'den kaynaklanıyormuş. benzer problemlerde yaşamamak için iptal ettim.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla benim motorda bir parca var. içerisinde filtre varmış. usta bi işe yaramaz söküyorum dedi.söktürmedim. sen öyle her söyleyene inanma bence... koca şirket o kadar mühendise teknikere boşuna para veriyor. bunun yanında aracınızın garantisi devam ediyor. hiç aklınıza opelin kendi sitesine bu sorunu iletmek gelmedimi. madem bu sorun herkeste var. opel almanyaya mail atın türkiye için bi önlem alsınlar. yazık değilmi araçlarınız daha yeni. belki önlem alırlarda yazılımsal yada donanımsal bi çözüm üretirler. adamlar şikayet gelmediğinden seslerini çıkarmıyorlardır belki...
ayrıca egr iptalinin iyi birşey olduğunu düşünmüyorum. egr aynı zamanda silindir içi soğutma işinde de görev alıyor...

apoback

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende opel corsada yaşadım stop ediyodu tekliyodu değişti serviste tekrar arıza lambası yaktı bi kaç git gelden sonra şükür şimdilik bi arıza yok ama çok moral bozucu bi durum insanın gözüne batıyo o ikaz lambası...

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla benim motorda bir parca var. içerisinde filtre varmış. usta bi işe yaramaz söküyorum dedi.söktürmedim. sen öyle her söyleyene inanma bence... koca şirket o kadar mühendise teknikere boşuna para veriyor. bunun yanında aracınızın garantisi devam ediyor. hiç aklınıza opelin kendi sitesine bu sorunu iletmek gelmedimi. madem bu sorun herkeste var. opel almanyaya mail atın türkiye için bi önlem alsınlar. yazık değilmi araçlarınız daha yeni. belki önlem alırlarda yazılımsal yada donanımsal bi çözüm üretirler. adamlar şikayet gelmediğinden seslerini çıkarmıyorlardır belki...
ayrıca egr iptalinin iyi birşey olduğunu düşünmüyorum. egr aynı zamanda silindir içi soğutma işinde de görev alıyor...

Ustam ilgin için teşşekkür ederim.
İptal etmeden önce bir çok ustaya danıştım sadece internet değil, yüzyüze bir çok usta ile görüştüm. İptal edilmesine karşı olanlarda vardı ancak bu ustalarda "kesinlikle iptal etmeyin" demediler, sadece iptal etmeni pek tavsiye etmem dediler.

bazı yetkili servislerinde yazılım yoluyla iptal ettiğini duydum.

mühendisler boşuna koymamışlardır tabiiki ama ustaların çoğunun söylediği türkiyedeki yakıtın kalitesizliğinin dikkate alınmadığı, EGR kullanımının avrupa standartalrında mantıklı olduğu. ve bu egr işinden yetkili servislerin ciddi para kazandığıda göz ardı edilmemeli.

(bu arada aracımın garantisi devam etmiyor biteli 1 seneyi geçti.)

merak ettiğim ve cevap alamadığım bir sorum var arkadaşlar. Arıza ışığının sürekli yanmasının bir zararı varmıdır?

psicomega

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş ben iptal ettirdim chip ve kat iptali ile kullanıyorum sırf performans almak için... egr tam kapatılmazzz.. 4/3 oranında kapat yani contanın ortasına daha küçük bi delik aç o zaman arıza vermez. senin araçta da olurmu bilmiyorum.

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş ben iptal ettirdim chip ve kat iptali ile kullanıyorum sırf performans almak için... egr tam kapatılmazzz.. 4/3 oranında kapat yani contanın ortasına daha küçük bi delik aç o zaman arıza vermez. senin araçta da olurmu bilmiyorum.

denemek lazım.

merak ettiğim birşey daha var, EGR bu gazı bir hortum vasıtasıyla gönderiyor olması lazım, biz direk bu hortumu tıkasak bir şekilde olmazmı acaba... (saçma bişey söylememişimdir inşallah :D)

Arkadaşlar hala cevap alamadım: Arıza ışığının sürekli yanmasının bir zararı varmıdır?