► ASTRA G CRUİSE CONTROL Montaj (Resimli Anlatım)

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Cengiz abi yine seni rahtsız edeceğiz kusura bakma. Abi ne kadar servis varsa olmaz dediler. Konuyu baştan aşağı okudum. Ebaydan kolu ve debriyaj müşürünüde aldım. Gelince artık onlar olmaz deselerde yapmaya çalışacağım. Abi arabam asta 1.6 comfort (2001 z16xe). x120 soketi yok. şu kahverengi yuvarlak soketli olanlardan. Dolayısıyla x71 den kablo çekilecek diye anladım okuduklarımdan. Bu konuda bir bilgi verirmisiniz abi. Etem abinin yaptıklarının aynısını yapsam olurmu. http://62.31.178.162/sytemsandsoftwaredevelopment/systems/automotive/How_to/Astra4/CruiseControl.htm
bu sitede ecu ya bakınca 29 44 61 62 pinlerinden çekince sanki olacak gibi. Size ve forumdaki diğer arkadaşlara sormak istediğim bir konuda sokete bu eksik pinleri nasıl monte edeceğim. Bu konda yardımcı olursanız sevinirim. Kendim yapazsam bir oto elektirikçiye tesisatı çektirmeyi planlıyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Herkese Selamlar

Sen servislere bakma bağla uçları olur.

YaWuZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Debriyaj Müşürünü nerde bulabilirim İstanbulda veya internet sitelerinde? parça kodu nedir?

the_boss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
parça kodunu bilmiyorum ancak yetkili servislerden temin etmek durumunda kalabilirsin.
bir ara bu müşürü araştırmış bir insan olarak pek çok yedek parçacı böyle bir parça olduğundan bile habersiz.
benim aldığım parça ise tam araca uymadı ancak modifiye ederek uydurabildim.
memnun muyum ? tabiki :)

YaWuZ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim Verdiğin bilgi için.... Arabanın orjinalinde debriyaj ve fren müşürü olabiliyor mu?

emre12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim Verdiğin bilgi için.... Arabanın orjinalinde debriyaj ve fren müşürü olabiliyor mu?
fren müşürü her modelde mevcuttur fren lambalarını yakar.
debriyaj müşürü dizel modellerde standart olarak mevcut benzinlide c.c. yoksa üzerinde yoktur.

sezo33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar cc kolunu ve debriyaj müşürünü bağladım.soketlerdeki pinler de dolu.tech2 ile bağlantı yapıldı.usta kolun tech2 tarafından görünmediğini dolayısıylada bağlantıda bir sorun olabileceğini söyledi.son bir sorum olacak cc kolu üzerinde B numaralı uç boş gibi görünüyor.forumda bazı yerlerde arkadaşlar bunun F38 sigortasına bağlanarak +12v almamız gerektiğini söylüyorlar.acaba ben de bu eksik olduğu için mi olmadı?....az önce sırasıyla ecu daki 61,62,44,29 nolu uçlar ile x120 soketindeki 10,11,12,20 nolu uçların arasını ölçtüm hat mevcut.sonra x120 deki 10,11,12,20 nolu uçlar ile cc kolundaki uçlar ve debriyaj müşürüne gelen ucu ölçtüm hepsi mevcut .debriyajımda 2 adet uç var.birisi gri bu x120den gelen diğeri ise siyah.bu siyah uç cc kolundaki 4ncü uç bunun üzerinde +12 v olduğunu gördüm.ve bu +12 v debriyaj müşürüne de geliyor.buna rağmen tech2 ile bağlantı yapıldığında cc kolunu sisteme tanıtamadılar.acaba debriyaj müşüründe eksik kablomu var.ne yapmam lazım.lütfen yardım çaresiz kaldım.

Son düzenleme:

gentleman_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra G OBD sokerine laptopu bağlayıp OP-COM ile programlamlamasını kendim yaptım tesisatını çekip bugün taktım.
Z motor Astra G ye takabilirsiniz. X motorlarda gaz pedalı elektronik değil.
Astra G konusunda dileyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.
Tesisat her araçta değişiyor bazısında hazır oluyor bazısında hiç olmuyor bazısında clutch swıtch oluyor kol soketi olmuyor vs ama yoksa da benim gibi ECU dan çekilebilir.
Bu konuda servislerin sözüne çok itibar etmeyin
Ben 2 tane yetkili servise sordum hiç bakmadan motor tipini bile sormadan bu araca olmaz dediler bende kendim yaptım.

Kullanmadan önce okdarar önemsemiyordum ama bugün denedim gaz pedalını kullanmadan kullanmak ayrı bi zevk.

astraelektriklipedal.jpg

Şema ve resimleri ekleyeceğim....

dsc01424gr2.jpg

IMG_0114.jpg

Göstergedeki yanmayan Cruise control kontrol ışığı içinde ayrıca proje vereceğim.

08hw7.jpg

ECU SWITCH VE SİNYAL KOLU BAGLANTI SEMASI AŞAĞIDA

cruisesema.jpg

Altaki X120 Soketinde işaretli pinler eksik ise tesisatınız yok demektir. ECU yada X120 soketinden uçları kola ve culutch swıche taşımanız gerekli.

x120soket.jpg

X120 SOKETININ MOTORDAKİ YERİ

x120soket2.jpg

Göstergedeki cruise control ışığının yanması için gösterge sökülüyor paneldeki eksik malzemeleri tamamlamanız gerekli. malzeme listesi ve gösterge resmi aşağıda

NOT: Gösterge içindeki işlemi tamalarsanız gösterge ışığı hazır olıyor, gösterge tesisatı da eksik olduğu için ışık yine yanmıyor. Opelin servis şemalarında bu ışık ile ilğili bi şema yok. Bu konuda farklı bi çözüm çalışmaları sürüyor.
ekranr.jpg

CRUİSE CONTROL İÇİN RADYO TUŞLARINI KULLANMA:

Ayrıca Cruise control için illaki sinyal kolu almanıza gerek yok.
Eger orjinal teybi kullanmıyorsanız ve direksiyondaki radyo tuşlarınız boşta ise bu tuşları crise control e programyayabilirsiniz.
Bunun için tuş takımının içinde işlem yapmanız.
Yada hiçbiyere dokunmadan benim pioneer için yaptığım kontrol aparatında ufak bi değişiklikle direksiyonunuzda boş duran bu tuşları cruise control için kullanabilirsiniz...

direksiyontu.jpg

Aparat ile montajı çok basit. Yukarıda sokette işaretli 3 adet ucu teybin arkasında aparattan çıkacak 3 kablo ile birleştreceksiniz okadar.
artık radyo tuşlarınız Cruise control tuşu olucak.

X Motorlar için gaz telini çekecek olan Cruise beyni ve motoru.
1232128061-812.jpg

CENGIZ BENIM SOKET GIRISLERI FARKLI BAKSANA CRUISE CONTROLE UYGUNMU

22102010442.jpg

erdo_celik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o gördüğüm soket sanki abs soketine benziyor Ecu değil gibi X71 soketine bakmalısın.

erdo_celik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada sezo bi soru sormussun f38 denmi clutch switch i almalımıyım diye cc nin B ucu da zaten f38(10A) lik oradada var +12 V bence sorun o değil gibi eminmisin o bağlantıları bidaha ölçsen şöyle yap x120 yi karıştırma direk X71 (Ecudan) 44,29,62 ile kol soketine çektiğin kabloları ölç ölçümü 62 ile kolsoketinin A ucu arasını 29 ile D yi 44 ile C yi ölç (ölçü aletinin bip modu ile daha kolay olur) 61 ile debriyaj anahtarı arasını ve debriyaj anahtarının diğer ucuda zaten B ile bağlı demiştin b ucundaki +12V u kontrol et benim aklıma şimdilik bunlar geldi kolay gelsin.....