Astra G ani fren ikaz rölesi

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Daha önce bitirdiğim küçük bir proje daha. Bugüne kadar birkaç kere de beni kazadan kurtaran ve bence herkeste bulunması gereken bir şey. Ani Fren İkaz Rölesi.

attachment.php

ELO firmasına mail ile ulaştım. Bana hesap numaralarını verdiler. Havale ile ödemeyi yapıp adresime gönderdiler. 26.55TL tuttu.

Bağlantı şeması şu şekilde:

attachment.php

Bağlantı yeri olarak sol arka lamba grubunun soketini kullandım. 49a soketine sağ arka sinyalin (+) ve 49b soketine de sol arka sinyalin (+) kablosundan ek aldım. 31 nolu ucu bagaj zemininde sol arkadaki şase noktasına bağladım. 15 nolu soketten sigorta kutusuna kablo çektim. Amerikan park için de kullandığım 31 nolu sigorta çıkışını kullandım. Normalde bu sigorta arka cam sileceğini kumanda ediyor. Ancak aracım sedan ve böyle bir tesisat zaten yok.

Kabloların yalıtımını yaptık.
attachment.php

Rölenin üzerinde bir buton bulunuyor. Bununla hangi frenleme şiddetinde çalışacağı ayarlanıyor. 4 kademeli bir ayarı var. Fabrika çıkışı olarak 2. kademe geliyor. Eğer ayarlamak gerekirse butona basınca bir üst kademeye geçiyor ve o kademenin sayısı kadar dörtlüleri yakıyor. 1 orta sertlikte bir frenlemede yakarken 4 çok sert bir frende devreye giriyor. En ideali 2.

Bunun montajında en önemli şey rölenin konumu. Ok yönü aracın önünü gösterecek ve üstte kalacak. Yere mutlaka paralel konumda olmalı. Yoksa yokuş yukarı veya aşağı giderken bile dörtlüleri yakabilir. Ya da ani fren yapınca yakmaz.

Bu paralelliği ancak bagajın üst kısmında arka cam önü pandizotu ile çamurluğun birleştiği yerde halıfleksin üstünde buldum. Önce çift taraflı bantla şaseye yapıştırdım. Sonra plastik kelepçeyle yerine iyice sabitledim.

Fotoğrafı biraz yan çekmişim ancak seviyesi yere tam paralel.

attachment.php

Ani şekilde frene sert basınca dörtlüleri 10 defa yakıyor. Ama dörtlü yandığı gibi sinyal koluna dokunursanız röle, dörtlüleri yakmayı kesiyor.

Ekli dosyalar

• DSC0002.jpg
    DSC0002.jpg
    48.5 KB · Görüntüleme: 285
  • Ani Fren.jpg
    Ani Fren.jpg
    33.1 KB · Görüntüleme: 283
  • DSC_0002.jpg
    DSC_0002.jpg
    54.9 KB · Görüntüleme: 280
  • DSC_0076.jpg
    DSC_0076.jpg
    60.1 KB · Görüntüleme: 285

hkn066

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Enisokan abinin katkıları ile aracıma uyguladım çok güzel oldu teşekürler Enisokan abi

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
MÜKEMMEL... peki bunu sinyallere değil de stop lambalarına yapabilirmiyiz? yada arkada çalışmayan sis lambalarına?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
MÜKEMMEL... peki bunu sinyallere değil de stop lambalarına yapabilirmiyiz? yada arkada çalışmayan sis lambalarına?

Yapılabilir. Başka sistemlere sinyal vermiyeceğini tespit edip (ABS gibi) denenebilir. Mesela şimdiki aracımın kitapçığında ABS devreye girecek şekilde frenleme yapılırsa tüm stoplar sinyal gibi yanıp söner diyor. Etkilemez bence.

Bu röleyi alıp daha bu aracada yapçaz yakında.

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
valla bencede denemek lazım. ama bir yandan düşünüyorum da ben daha arabanın abs sesini hiç duymadım. maşallah abs kitlemeden duruyor hayvan :)

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
Valla hep sakin kullanıyorum ondan olabilir. Birde 235 lastikler olunca ;-)

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi