Astra alıyorum ama..

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En sonunda ben de çok kuvvetle ihtimal Astra almaya karar verdim. Şu ana kadar neler baktım?

- Peugeot 207 1.6 HDi.. segment olarak küçük olsa da, hali hazırda Polo kullanan benim için çok da farketmeyecekti sınıf olarak, üstelik dizel olması da bana cazip gelmişti. Ancak 207 forumunda zaman zaman rast geldiğim bazı olumsuz eleştiriler beni 207'den soğuttu. Aslında bu olumsuz eleştiriler daha çok yeni piyasaya çıkmış bir aracın bebeklik dönemi sorunları gibiydi ve düzeltilebilmesi de muhtemeldi.. Yine de bu tip sorunlarla uğraşmaya gözüm yemedi.

- Citroen C4 1.6.. Yüksek yakıt tüketimi ve SXPK modelinin görece yüksek fiyatı, yedek parçalarının ve bakımlarının pahalılığı bu seçeneği de menzil dışına attı.

- Golf 1.6 102 bg.. VW Polo kullanan birisi olarak VW'den devam etmek en mantıklısı gibi görünüyordu. Ancak Doğuş oto'nun akıl almaz fiyat politikası, nedensiz bir şekilde çok da donanımlı olmayan Golf Midline'ın daha donanımlı ve modern motorlara sahip rakipleriyle bu benzin canavarı motora sahip aracını nerdeyse aynı hatta daha pahalıya satılması, 1.6 FSi motorlu Midline'ınsa tümünden pahalı satılması ve yakın zamanda FSi diye bir motor türünün kalmayacak olması, VW'nin Türkiye'de yürüttüğü abuk subuk satış politikası, Golf'e uzak durmama neden oldu.

- Toyota Auris.. Kapısı en güzel kapanan araba :) ama başka hiç birşeyine alışamadım.. Ne yüksek oturma pozisyonuna, ne yukarda kalan vites koluna, ne dirseğinizi güç bela dayadığınızda zort diye üst kapağı açılan kol dayamasına.. Benzin tüketiminde de obur olunca, Toyota hayalim suya düştü..

- Honda Civic.. Aklımı en çok karıştıran araba! Modern hatlar, sportif bir dizayn, inanılmaz sessiz start up yapan bir motor, çok güzel sürüş dinamikleri, geleceğe dönüş filmini hatırlatan göstergeler... Bir Japon kadar sağlam ve sorunsuz ama bir Japon kadar sıradan değil.. Aslında tam anlamıyla rüyalarımın otomobiliydi Civic.. Ancak deri direksiyon olmamasını bir nebze anlasam da, onca dijital oyuncağın arasında yol bilgisayarı olmamasını bir türlü kabullenemedim.. Bir de sedan olarak büyük boyutları, İstanbul gibi 3-4 cm'in park yeri bulma konusunda hayati önem arzettiği bir şehirde oturan beni son kararıma itti.. Yine de hala aklım kalmıştır..

- .. ve Astra.. Oturmuş bir modeldi, artık ergenlik dönemindeydi ve bir çok bebeklik hastalığını atlatmıştı.. donanım olarak istediğim herşeyi veriyordu, ön sis farları, mp3 çalar, yol bilgisayarı, kol dayama, deri direksiyon.. Ön konsoldaki eşya koyamama sorununu da artık gözardı edebilirdim sanırım. Berbatlığı artık yedi cihana yayılmış Opel servislerinin cinnetlik problemlerini de göze almıştım. Üstelik tüm bunlara rağmen, fiyatı en uygun araç olarak karşıma çıkmıştı, üstelik de benzinliler arasında sınıfın en az tüketeniydi, Astra Enjoy spor paket.. Şimdilik yaşıma da (28) uygun bir model olacağını düşünüp kararımı bu yönde verdim..

Şimdi hali hazırda yeni ve eski Astra sahibi arkadaşlara sorularım var..

- Ne gibi problemlerle karşılaştınız? Kronik diyebileceğiniz bir durum oldu mu?
- "Arabamı çok seviyorum ama keşke şu eksikliği de olmasaydı!" dediğiniz birşey var mı?
- Yakıt konusunda cidden rakamlar kadar cimri mi? (115 bg benzinli için konuşuyorum)
- Müzik sisteminin kötü olduğu söylenmiş.. Hiç bir zaman arabamın bagajında amfi olmadı ve ultra süper kaliteli müzik sistemleri yaratmadım ama 5 hoparlörün performansı o kadar mı kötü??
- 115 bg benzinlinin motor performansı özellikle esnekliği nasıldır acaba?
- Pek istekli olmasam da Easytronic alma ihtimalim de var. Ne dersiniz? Acaba masraf, problem ve kullanım zevki açısından çok farkeder mi? Yoksa hiç kasmayıp düz vites mi alsam?

Cevaplarınız için teşekkürler..

ezgene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
AÇIKLAMALAR İÇİN BAKINIZ 2. SAYFA:D

bende senin gibi kararsızdım..bu başlığı baştan sona incele bence..http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=21950
alınabilecek iyi araçlardan biri....9 ay 2005 model ikinci el njoy eaystonic kullandım. en küçük bir sorun yaşamadım.tek sorun eşya gözü yok araçta..

Son düzenleme:

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla eşya gözüne de alışılıyo bi süre sonra kapılar ve direksiyonun sol alt tarafında kalan küçük göz iş görüyo daha da olmazsa torpito gözüne sarkabilirsiniz :D yukarıyı sonuna kadar okudum bence çok doğru bir karar vermişsiniz şimdiden hayırlı olsun Vw de de bir sevda var üst sınıfa çıkıp mercedes bmw nin arasına karışabilir miyim diye ama bunu yaparken olmayacak arabalara olmayacak fiyatlar istiyo böylelikle geriye gidiyo bence ama farkında değil

Son düzenleme:

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler Ezgene ve Mahoni..

İlginç bir rastlantı mıdır bilmiyorum ama şu an Jem'den Just a Ride isimli şarkıyı dinliyorum. Şarkının nakaratı:
"enjoy the ride"..

;)

geographer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaklaşık 1.5 yıldır astra kullanıyorum. öön konsolda eşya koyacak yer olmamasını görmezden gelirsem güzel bir araç.sakin kullanırım ve yakıt olarakta sınıfının iyilerinden biri diyebilirim.

bimmer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eşya koyma olayı çok kötü...elimde tel ile araca oturduğumda sanki opel mühendislerinin bana küfretmek filan istediğini zannediyorum :D el freninin altı iş görüyor yinede....

B

bülent58

Bilgi Girilmemiş
volkan bende aynısını yapıyorum,bazende ceketin cebi daha iyi oluyor

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opsiyonlar opsiyonlar.. :)

Sunroof'lu kullanan var mı Astra'yı.. Bazı kaynaklarda zamanla sunroof yalıtımının aşındığını ve içeri rüzgar sesi aldığını okudum. Ayrıca memleketimizin toz, kir gibi ortam sebepleriyle sürgü sisteminin de arıza yaptığını.. ne derece doğru acaba?

Bir de.. Tavsiye edebileceğiniz bir bayii var mı acaba? Şu ana kadar iki bayi, Balmumcu Gerçek ve Maslak Arkas aynı fiyatı (33.700) verdiler, düz Astra Enjoy SP için..

Aracı alırken ne hediyeler veya ekstralar almam gerekiyor? Önerisi olan var mı?

G

Gökhan_55

Bilgi Girilmemiş
bu durumda sanki astra biraz önde gibi... ama model değil de kalite benm için öenmli diyorsan ikinci el Audi A3 te olabilir..

Ayrıca ben Cd30 Mp3 ses sistemiden hiç memnun değilim. BU hafta araba dergisi aldım orada bile yazıyor Opel bu hatasını kabul etmiş ama değişine bir şey yok.. Bunun haricinde genel olarak memnunum henüz genel bakımları haricinde hiçbir sorun için servise gitmedim..