Astra 1.4 T Sport Emme Manifold değişimi

mereve

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese Merhabalar

Daha önceden bu foruma hiç mesaj atmadım ama sizin paylaştığınız mesajları okuyup çok faydalandım. Başımdan geçen bir hadiseyi paylaşmak istedim. Aracım 2011 model olup 1.4 Turbo motorludur. Yaklaşık 3 aydır emisyon arızası ışığı yanıyordu ve soğutma suyu eksikliği uyarısı alıyordum ara ara. Su takviyesi yapıp servis zamanı gelince servise iki sorunu da baktırırım diye üzerinde pek düşmedim. Sadece emisyon arızası için Odak a uğradım baktılar ve hafızayı sıfırladık tekrarlarsa gelirsin tekrar bakarız dediler. Aracın garantisi de ocak ayında dolmuştu.

Neyse fazla uzatmadan.... geçen hafta hem 45000 bakımı hemde bu sorunlar için gene aynı servisin yolunu tuttum. Aracı teslim ettim ve sorunları ilettim. Devir daim pompası bozuk, emme manifoldu bozuk dediler. Garanti dışı olduğu için devir daimi ucretli olarak değiştirdiler ve emme manifoldu değişim bedeli ile ilgili OPEL türkiye ile görüştüler,  %70 indirim aldılar benim için.

Ancak bu aralar internette baktığım kadarı ile emme maniford sorunu bu model motorların kronik sorunu imiş ve arıza yaşayanlar garanti kapsamındayken bir şekilde ücretsiz değiştirtmiş.Merak ettiğim benim gibi garantisi yeni bitmiş ve ücretsiz değişim yaptırabilen var mı?

Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra 1.4 T Sport Emme Manifold değişimi

Bu problem 1.4 motorlarin belasi.
Kullaniciyla alakasi olmayan kronik bi sorun. Opelde bunu biliyor ama garantisi bitmis araclarin manifoltu iyi niyetten degistirmektense sozde indirim yapiyor.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınızın bakımları y.serviste yapılmışsa sonuna kadar diretin, ne indirimi. Onların sağır sultanın bile duyduğu kendi hatalarının bedelini biz mi ödeyeceğiz. 2bin lira olan parçada %70 indirim 600 lira size fatura demek. Bu da zaten taş çatlasa opel e olan maliyettir. Yani yine bize ödetme peşinde kendi hatasını.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben daha önce bu sorunu duymamistim.Genelde hangi km den sonra kendini gösteriyor. Her arabada cikiyor mu, yoksa baski balata gibi bazi araclarda mi var?

Manifold sorunu diger parcalari da etkiliyor mu? Arkadas degismesi gereken diger birkac parcadan bahsetmis.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Ben daha önce bu sorunu duymamistim.Genelde hangi km den sonra kendini gösteriyor. Her arabada cikiyor mu, yoksa baski balata gibi bazi araclarda mi var?

Manifold sorunu diger parcalari da etkiliyor mu? Arkadas degismesi gereken diger birkac parcadan bahsetmis.

Benim aracımda 23.500 km'de ortaya çıkmıştı.  :(
Diğer arkadaşların arızalarını gözlemlediğimde de, genellikle 25.000-35.000 aralığında ortaya çıkan bir arıza gibi görünüyor.  ::)
Benim aracımda bu arıza olduğunda sadece emme manifoldu ve bu parçaya bağlı bir sensör değişmişti. Bunların dışında değişmesi gereken bir parça olduğunu zannetmiyorum.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cevap icin tesekkürler.

Peki bu sorun kendini nasil belli ediyor? Sizdirma ya da güc kaybimi yaratiyor? Nasil anlarim sorunun patlak vermesine yakin oldugumu?

Diger soru su: Parca degisiyor, fakat yeni parca sorunsuz mu? Yoksa belli km sonrasinda gene degismesi mi gerekecek?

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Cevap icin tesekkürler.

Peki bu sorun kendini nasil belli ediyor? Sizdirma ya da güc kaybimi yaratiyor? Nasil anlarim sorunun patlak vermesine yakin oldugumu?

Diger soru su: Parca degisiyor, fakat yeni parca sorunsuz mu? Yoksa belli km sonrasinda gene degismesi mi gerekecek?

Benim aracımda sorun kendini çekiş kaybıyla göstermeye başlamıştı.
Sabit gaz verirken ve yol şartları değişiklik göstermiyorken anlık çekiş kayıpları yaşıyordum. Araba saniyelik olarak gaz kesip yeniden eski haline dönüyordu.
Zaten bir- iki haftaya kalmadan motor arıza ışığım yandı. Servise ilk gidişimde ustaya bu emme manifoldu dememe rağmen uyarıyı silip beni eve yolladılar. İkinci kez arıza uyarısı yandığında usta ''arızanın nedenini bulduk, emme manifolduymuş'' dedi (ben söylemiştim zaten  :) ) ve garantiden değişim yapıldı.  

Source

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Astra 1.4 T Sport Emme Manifold değişimi

Kronik bir sorun ve servis ucretsiz olarak degistirmesi gerekiyor arac garantisi bitmis olsa bile (tum bakimlar serviste yapılmissa tabi)

mereve

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet arkadaşlar. Gelişmelerden haberdar etmek istedim biraz.

Opel türkiye ile konuştum. Ancak kendileri bu sorunun kronik olmadığını ve iyi niyet indirimi olarak %70 yaptıklarını başka birşey yapamayacaklarını ilettiler. Söyleyecek fazla bir şey kalmadı. Sadece garanti dışı kalıp bu veya benzeri şekilde ucretsiz değişim yaptırabilen varmı merak ediyorum.

Herkese kazasız sürüşler...

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mereve link' Alıntı:
Evet arkadaşlar. Gelişmelerden haberdar etmek istedim biraz.

Opel türkiye ile konuştum. Ancak kendileri bu sorunun kronik olmadığını ve iyi niyet indirimi olarak %70 yaptıklarını başka birşey yapamayacaklarını ilettiler. Söyleyecek fazla bir şey kalmadı. Sadece garanti dışı kalıp bu veya benzeri şekilde ucretsiz değişim yaptırabilen varmı merak ediyorum.

Herkese kazasız sürüşler...
kronik degilmiymis. Siz keske bu forumdan bahsetseydiniz onlara konunun icinde ayni dertten muzdarip kac kisi olduguna bi girip baksalar anlarlardi kronik olup olmadigini.