astra 1.4 ne dersiniz.

mcyt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizde de 1.4 astra h var,ayrıca brc marka lpg li. benzinli c4 ün 3.vitese düştüğü yolda 4. vitese düşüyor sadece. hatta zorlasan 5 le çıkıyo,ama zorlamaya, arabayı baymaya gerek yok bence.(c4 2008 model ve oda 1.4)
sürat meselesine gelince bende 180i gördüm lpgde. daha da giderdi tahminime göre.
ben memnunum.sollamalarda sorun yaşamadım.motor küçükse sende vites küçültürsün rahatça sollamanı yaparsın. bende bunu alırken çok düşünmüştüm 1.4 küçük gelir dedikleri için ama pişman değilim. hatta iyiki almışım.

ogretmen0761

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
444 km eder ben full şehir içi 450km yaptım!
110TL'lik gaz ile Aydından Tekirdağa ~ Tekirdağdan Aydına gittim (Toplamda 994 km) 5.5 lt gaz yaktım şehir dışı.
LPG nin litre fiyatı 2TL idi.

Hocam 110 TL ile 994 km süper ötesi .Km'de 11 kuruş yakmış,ama bence yanlışınız var.88-90 km hızla bile gitseniz ki çok zor.

Son düzenleme:

mukeala

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamamen ihtiyaç ve zevk meselesi ama benim tercihim her zaman büyük motor.

exclusive

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 astra piyasada daha tutulmuştur 1.4 le aynı yakıtı yakarsın.. 1.4 ün daha az yakıtığı zaman sadece motorun rölantide çalıştığı zamandır.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Hocam 110 TL ile 994 km süper ötesi .Km'de 11 kuruş yakmış,ama bence yanlışınız var.88-90 km hızla bile gitseniz ki çok zor.

Valla dostum fişlerini daha atmadım gösterim istersen ? Hem nişanlımda yanımda idi (şahitlerim var :D)

Bu arada gecen hafta sanayide bir adamla tanıştım 2004 model 1.4 Astra G (Baz model) araca 22.000TL ödeme yapmış yanındaki 1.6 ya bakan yokmuş :) bölgeye göre istekler ve fiyatlar değişiyor.

ahmi_63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Millet 1.4 kullanmış gibi sıkıyor işte. Torba değil ki büzesin. Herkes kafasına göre hesap yapıyor. " Hıı 1.4 koca arabaya küçük gelir " Bu arada astra o kadar da battal bir araba değil. Ne bileyim ben araba sürmeyi Ford Transit'te, Isuzu D Max Kamyonetlerde falan öğrendim. Eskiden de Chevrolet Fairline'ımız falan vardı. Bana mı küçük gelio acaba. Astra dediğin baya baya spor araba işte :) :) :) İki kapı fazlası var bizimkilerin o kadar. Corsa falan çok küçük sorun orada :) :) Yürekleri büyük ama tabi onların da ;) ;) Şahsen Ford KA'm da vardı bi ara dalga geçidum süperdi. 10.000 km yaptım bir ayda sattım hemen :) :) Karar veremeyen arkadaşım, daha ne düşünüyorsun. Yorum yapanların arabaları neymiş onlara bak ona göre değerlendir. Ha diyorsan ki evet küçük gelir diye, o zaman paraya kıyacaksın gidip 2.0 motor araba alacaksın.
Arabam 2004 vectra c 1.6 sıralıtüplü ben bu yaz g.antep'den urfaya (yaklaşık 130km) antepde yolbilgisayarını sıfırladım urfaya girdiğimde ortalama tüketim 5.7lt idi.

zekiak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaaa yok zayıf geldiği falan. Koskoca Opel Mühendisleri bilmiyorlar mı neyin ne kadar zayıf geleceğini. Bende 2006 Model Opel Astra Essential 1.4 var. Hani şu boş dedikleri model. bence tek eksiği sis farları ve jantları. Onun dışında Mp3 çalarına kadar gerekli her bi şeyi var :) Arka camlar elektrikli değil mesela, çok da umrumda. Binen adam arkaya çevirsin kolu. Öndekiler elektrikli zaten. ESP yok. Çok da tınn... 200 km ile viraja girecek değilim ben de. Arka frenler kampanalı. E ön frenler disk zaten. :D Diyorlar ki yokuş yukarı çıkarken yığılıyor. Hiç alakası yok. Ben Şırnak Uludere yollarında gezdim arabamla. Her taraf yokuş dağ tepe aşıyorsun, ayrıca yol demeye bin şahit ister. Millet 3. vitesten yukarı göremedik diyor. Ben 5. vitese taktım o yolda. Bolu'ya gidiyorum devamlı, Otobanda millet yokuş yukarı tırmalarken vızzzt diye geçiyorum.
Arkadaşım demem o ki aracın boş olup olmaması tamamen senin keyfine kalmış Ben daha bugüne kadar " Ulan keşke en full'ünü alsaydım da şu özellik de üzerinde olsaydı" demedim. Ne yol bilgisayarına ihtiyacın var ne de digital klimaya ki zaten opellerde digital klima yok. En azından H modellerde. Ayrıca aracıma çelik jant taktırdıktan sonra aracım uzun yolda 16-17 kuruş arası yakmaya başladı. Bi depo ile 1000 km'yi deviriyorum. Uzun yolda düşük motor çok yakar derler. Alakası yok. 100'ü geçme de tasarruf nasıl olur gör. 1.6 motor olursa şehir içinde çok yakar normalinden. Ha alabiliyorsan ve temiz denk geldiyse 1.6 motor almaya bak. Ama illa da 1.6 diye diretme. Özellikle arada bariz bir fiyat farkı varsa. Ben arabamı alırken 5 milyar fark vardı arada. Ben gerek duymadım. Aracım 90 bg. İlla 1.6. gibi olsun dersem bi chip tuning yaptırır bi de gerekirse simota kutu içi filtre alırım anında aracım olur 115 bg. Zaten 1.6 ' lar 105 bg. Hatta senin dediğin araç 100 bg 1.6 motor olanı. Chip tuning de 400-500 tl arası. Kullanmadan yorum yapanların sözüne inanma. Eğer benim gibi 1.4 astra kullanan varsa onları dinle. Hadi kal sağlıcakla ;)

o zaman gel 1,6 astramla kapışalım. klimalar açık ister lpg de ister benzinde sana nal toplatayım... mühendisler bilmiyor.. tecrübeyle sabittir..denemesi bedava

dgnzcn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.doganozcine.com
1.4 yetersiz olsaydı sanırım piyasada 1.4 motorlu araç seçeneği üretilmezdi. bırakın 1.4ü 1.3cc 1.2cc 1.1cc gibi seçenekler bile var. neden üretiliyor peki ?

daha önce 1.7cc lik atac kullanmıştım, şimdiki kullandığım 1.4 tende memnunum beni hiç üzmedi, yetersiz kaldığını görmedim.

Son düzenleme:

UuR__

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaaa yok zayıf geldiği falan. Koskoca Opel Mühendisleri bilmiyorlar mı neyin ne kadar zayıf geleceğini. Bende 2006 Model Opel Astra Essential 1.4 var. Hani şu boş dedikleri model. bence tek eksiği sis farları ve jantları. Onun dışında Mp3 çalarına kadar gerekli her bi şeyi var :) Arka camlar elektrikli değil mesela, çok da umrumda. Binen adam arkaya çevirsin kolu. Öndekiler elektrikli zaten. ESP yok. Çok da tınn... 200 km ile viraja girecek değilim ben de. Arka frenler kampanalı. E ön frenler disk zaten. :D Diyorlar ki yokuş yukarı çıkarken yığılıyor. Hiç alakası yok. Ben Şırnak Uludere yollarında gezdim arabamla. Her taraf yokuş dağ tepe aşıyorsun, ayrıca yol demeye bin şahit ister. Millet 3. vitesten yukarı göremedik diyor. Ben 5. vitese taktım o yolda. Bolu'ya gidiyorum devamlı, Otobanda millet yokuş yukarı tırmalarken vızzzt diye geçiyorum.
Arkadaşım demem o ki aracın boş olup olmaması tamamen senin keyfine kalmış Ben daha bugüne kadar " Ulan keşke en full'ünü alsaydım da şu özellik de üzerinde olsaydı" demedim. Ne yol bilgisayarına ihtiyacın var ne de digital klimaya ki zaten opellerde digital klima yok. En azından H modellerde. Ayrıca aracıma çelik jant taktırdıktan sonra aracım uzun yolda 16-17 kuruş arası yakmaya başladı. Bi depo ile 1000 km'yi deviriyorum. Uzun yolda düşük motor çok yakar derler. Alakası yok. 100'ü geçme de tasarruf nasıl olur gör. 1.6 motor olursa şehir içinde çok yakar normalinden. Ha alabiliyorsan ve temiz denk geldiyse 1.6 motor almaya bak. Ama illa da 1.6 diye diretme. Özellikle arada bariz bir fiyat farkı varsa. Ben arabamı alırken 5 milyar fark vardı arada. Ben gerek duymadım. Aracım 90 bg. İlla 1.6. gibi olsun dersem bi chip tuning yaptırır bi de gerekirse simota kutu içi filtre alırım anında aracım olur 115 bg. Zaten 1.6 ' lar 105 bg. Hatta senin dediğin araç 100 bg 1.6 motor olanı. Chip tuning de 400-500 tl arası. Kullanmadan yorum yapanların sözüne inanma. Eğer benim gibi 1.4 astra kullanan varsa onları dinle. Hadi kal sağlıcakla ;)

! . ! . ! . ! ÖZELLİKLE ÖN YARGILI ARKADAŞLAR İÇİN DİKKAT . ! . ! . ! . !

Öncelikle herkesin arkadaşa yardım etme çabasında olduğu için herkese teşekkür ediyorum. Ben de şu anki arabamı almadan önce bu arkadaşların yorumlarını okumuş ve çok şüpheli yanaşmıştım şu anki arabama...
Profilimde de görebileceğini üzere arabam 2006 Model 1.4 Motor Essential Serisi Opel Astra Twinport....
Daha önce profilimde okurken bir arkadaşın 2005 model 1.4. Opel Astra aracı ile aracında 4 arkaşı varken yokuş yukarı kalkış yapmayı denediğini ve o sırada arabanın ıkına tıkına zar zor kalktığını, sanki arabayı kendisinin sırtlayarak kaldırdığını aynen bu sözlerle ifade etmiş ve utandığınu belirtmişti. Evet kesinlikle ben de olsam utanırdım, Opel Astra gibi bir aracı normal istihap haddinde dolu iken uyduruk bir yokuşta asfalt yolda yokuş yukarı kaldıramadıysam. Benim de arabam 5 kişilik ve tabi ki ben de her zaman yalnız binmiyor ve yokuş aşağı gitmiyorum. Bir çok sefer aynı durumla karşılaştım ve çok daha rahat hatta bu durumu önemsemeden yanımdaki arkadaşlarla sohbet halinde iken yürüdüm gittim. Ben arkadaşı o zaman ciddiye almıştım ama daha sonra kendi arabamı aldıktan sonra arkadaşın araba sürmekten pek fazla anlamadığını düşünmeye başladım. Ya da arkadaşın baskı balata bitmiş durumdadır kim bilir?
Demem o ki çekiş konusunda kesinlikle 1.4 motor Opel Astra'ların kimseyi yarı yolda bırakmayacağına ve utandırmayacağına eminim.
Şimdi de şu YAKIT konusuna bir göz atalım. Ey 1.6 ve 2.0 motor sahibi arkadaşlarım;
Öncelikle şunu belirmeliyim ki iki önceki arabam 2000 Model Opel Astra HB 1.6 Cd'ydi. Bu aracın elegance modelinden sadece tek eksiği cd çalarının bulunmamasıdır ve 100 bg'lik bir araçtır. Kilosu da yanlış hatırlamıyorsam 1200 kg civarında olmalı. Şimdiki aracımı da zaten yazının başında yazmıştım. İki aracımı da 60.000 km'lerde aldım. Fakat 2000 Model aracıma bakım konusunda biraz daha pinti yaklaşıyordum.
Şimdi şuraya geliyorum. Arkadaşlar dalga geçmiş bilgilerinin yettiği ölçüde. Ben bu arkadaşların bilgilerine pek güvenmedim açıkçası. Özellikle motorun çalışma prensibi ile ilgili olarak.
Birincisi şu ki bir arkadaşımız aracı LPG'li ise gider demiş. 1000 Km gidebileceğim bir LPG tankı yaptırsın söz aracıma kıyıp alacağım. 1000 Km'yi aşacak bir LPG tankı benim bagajıma sığmaz. Arkadaş dalga geçmeye çalışırken bu ayrıntıyı gözden kaçırdı galiba. Neyse pek de ciddiye almadım, lakin yüzümde oluşan tebessüm için arkadaşa teşekkür ediyorum ve iyi forumlar diliyorum
İkincisi 1.4 motor daha fazla yakamaz. Neden yakamaz derseniz. İki araç düşünün, ikisi arasında 150 kg civarında bir fark olsun. Mağlumunuz birisi Essential, öteki Enjoy ya da Cosmo + Spor paket, Elegance paket cart curt. Birisinin motoru 1.4 diğerininki 1.6 olsun. Birisi 3000 devirde iken 110 km ile diğeri ise aynı devirde 100 km'de olsun. Şimdi soruyorum? Hangisi daha çok yakar. Durun ben cevaplayayım, tabi ki 1.4 . Küçük motora enjektörler aynı devirde daha az yakıt enjekte edecektir, büyük motora ise daha fazla. İki çark düşünün. Büyük olan çarkın aynı devri ( Aynı gücü demiyorum bakın, Yani hızdan bahsetmiyorum ) yakalaması için küçük olan çarktan daha fazla güce ihtiyacı yok mudur? Tabi ki vardır. Dolayısı ile aynı devirdeki motorlarda motoru küçük olan daha az yakar, aynı anda daha yavaş gider. Bir arkadaşımızın eline sağlık; "O zaman 8000'lik Ferrari en az yakar demiş" Aslında anlayana en güzel cevabı da vermiş kendisi, tebrik ediyorum.
Üçüncü olarak bu yorum yapan arkadaşlara soruyorum : Hiç bir kere bile olsa ömrü mücerretinizde hiç durmadan 1000 km yol gittiniz mi deponuzu full'leyip. Ben gittim. Hem de defalarca farklı farklı araçlarla. Hem de 1000 de değil, 1640 km gittim her seferinde. Bir de şu soruyu soracağım tekrar. Hiç uzun yolda 3000 devri sabitleyip gittiniz mi? Sıkılmadan... Açıkçası pek sanmıyorum. Tabi aranızda kamyon şoförü bulunmuyorsa. Ben devlet memuruyum ve gelirim belli. Dolayısı ile ben geçemiyorum uzun yolda pek fazla 3000 devri.
Bir arkadaşımız frenden dur kalktan bahsetmiş. Katılıyorum kesinlikle. Yakıt tüketimi biraz da sürücülükten kaynaklanıyor. Tabi bakımlarda çıkan masraflar da bazı şeyleri görmeye yetiyor. Örnreğin baskı balatanın ve frenlerin kullanım ömrünün geç ya da erken bitmesi her şeyi anlatıyor. Ya da rot başlarının erkenden canının çıkması, el freninin tutmaması, volan dişlisinin dağılması vs. vs.... Örneklendirilecek bir çok konu var. Bir aracın arkasında gidiyorken öndeki aracın devamlı fren lambaları yanıp yanıp dönüyorsa o adamın aracından hayır gelmez. Usta sürücü devamlı frene basmaz çünkü. Hızını duracağını kalkacağını iyi bilir. Usta sürücü kırmızı ışığın üzerine gaza basa basa gitmez, duracağını bilir çünkü, erkenden vites küçültür kademe kademe, dolayısı ile yeşili ya yakalar, ya da frenlerine zarar vermemiş olur. Ya çok dikkat eder ve gülümserim, usta sürücü düz bir zeminde durduğu zaman "Özellikle kırmızı ışıklarda çok rastlanır" gereksiz yere ayağı frende basılı durmaz. Hiç bir şey olmasa arkadan gelip biri geçirse yediği darbeyi daha az hisseder frene basmayan adam. Dolayısı ile konuyu şuraya bağlayacağım; ne kadar az fren o kadar çok yakıt tasarrufu.
1000 Km'yi çok gören arkadaşlar, bir gün Peugeot 207 1.4 kullanın derim. Ya da kullananlardan dinleyin. Benzinli araba nasıl bir depo ile 1300 km yol yaparmış Neden kağıt gibi bir araba, kaporta yok resmen. Ama 1300 km'yi çok rahat deviriyor. Yani Ecotech motor bir Opel için 1000 km bırakın da olsun.
Benden önceki sahibi 700 km gidiyormuş şu anki arabamla. Fazla bile gidiyormuş. Neden mi? Çünkü araç bakımlarını aptalca bir yerde yaptırmış. Dandik yağ koydurmuş, yağ katkısı yok, lastikler ilk alındığındaki orjinal lastikleri, rot kolları kopmak üzere, jantlar demir dökme jant.
Aracı aldım bakıma götürdüm ve bizzat başında durdum. Tek tek baktım parçalara hatta yardım dahi ettim ustaya acayip hoşuna gitti. :) Castrol Magnatech Yağ koydurdum Motorsilk Yağ katkısı ilave ettirdim, depo full dolu iken motorsilk depo katkısını ilave ettirdim, bujileri değiştirdim, yağ, hava ve polen filtrelerini değiştirdim, rot kollarını değiştirdim, aracın orjinal boyutlarında racing tarzı hafif alüminyum alaşımlı jant taktırdım ve bridgestone turanza III marka yazlık lastik taktırdım 4 adet. E bırakın da gideyim o kadar yol. Fazlası var eksiği yok emin olun. Kendime biraz daha hakim olsam 1100'ü de görürüm 1200'ü de.

Lütfen arkadaşlar sizden istirham ediyorum. Eğer iki aracı da karşılaştıracaksanız kulaktan dolma bilgilerle karşılaştırmayın. Kullanın ve daha sonra karşılaştırın.
Bu arada şehir içinde her zaman küçük motorlu araçlar daha az yakar. Kalkışlarda büyük motor daha çok güç kullanır çünkü.
Amacım kimseye saygısızlık etmek değildir ama Opel'in Mühendislerine de sizler biraz saygı gösterin lütfen.

DUYGULARIMA TERCÜMAN OLMUŞSSUN AĞZINA SAĞLIK KARDEŞİM 2010 Astra H Essentıa (KONFOR PAKETI) Aracımızı Alırkende Kafam Allak bullak olmuştu butcemıze o uyuyordu aldık su an memnunuz acıkcası :)