Aracınız Ne kadar yakıyor?

start19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar benim yaşadığım şehirde yukarıda belirttiğiniz yakıt verilerine ulaşmak hayal ş.içi yollar deniz kenarı olmasından dolayı iniş çıkış,dar yollar,sık aralıklarla trf.ışıkları var.Ben bu durumda ölçüm yaptım ş.içi 220-230 ykr.arası çıktı.Yaşadığım yerde sadece bir tane atiker bayi var,belki ayarları doğru yapmıyor olabilirler.Ben bir hafta sonra Ankara ostime gideceğim ostimde gaz ayarıiçin tarif yapabileceğiniz iyi bir atiker bayii var mı?

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
4saat once alanyadan geldım
1890 ytl den 39 ytl gaz aldım konyadan full deponun yaktıgı kadarı
bayagı az yaktı klımada acıktı aksekıden rampalardan da geldım ustelık...

tako

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar ben ilçede yaşıyorum günlük 6km gidiyorum evden işe işten eve 3 gidiş 3 geliş şehir içi 2. fitesten 3 hiç attığım olmadı yollardan dolayı km de 480ykr yaktı sizce nasıl bu sıralar yollar dahada bozuldu telefon hatlarını yer altına alıyorlar her taraf kazı çalışması yani veriler nasıl bu veriler benzinle şehir dışı ise 245 ykr

Emirvectra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar benim arabam 2000 model vectra 2.0 cc otomatik benzin 370 390 arası ortalama .. lpg 220 250 gibi

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben aracımı benzinli aldım ki lpg yi kendim taktırayım diye..İyi de oldu, benzindeki tüketimi ölçme şansım oldu,benzinde 8-8,5 lt/100 km tüketimim vardı...Lpg deki sarfiyat yüzde 20 fazlası olacagına göre 9.6-10.20lt/100km tüketim bekliyordum. Ancak sanki iice tasarruf edelim diye daha da sakin kullanmaya baslayınca ,aşağıdaki msjımda da yazdıgım gibi 9.65 it/100 km yi tutturmuş durumdayım.Yüzde 40 hesabını ise hemen yapayım. Benzinde 28 kuruş yakardım, şimdi 17 desek 28-17=11 11/28=0.39 yani tam yüzde 40 oluyor. Bütün bunlar ş.içi verilerimdir belirteyim.

Araç kullanımım ise 3000 deviri ş.içinde katiyen geçmem(istisnalar kaideyi bozmaz) . Şiçi trafikte 5.vites görülmez ama ben 70km hızda 5 e atan biriyim.40 km/sa hızda 3 e gecip,55-60 civarı 4 e atarım ve eger düz bi satıh varsa da 70de 5 e geciririm.Kesinlikle boşa atmam aracı (duragan trafik haricinde e mecburen tabi :) ) Bunun dışında klasik olarak lambalara gelmeden vites küçültüp (işte cut-off kullanımı bu) en son dururum, ani frenlerden mümkün mertebe kacınırım...Kullanım tarzım böyle yani...Ha bir de lpg yi sürekli aynı yerden, şu anda konya yolunda (konya istikametinde) opet aygaz eurolpg den alıyorum...Şu sıralar 1.72 ye düşmüş, gecen hafta 1.79 idi.

Ha düşük devirde vites degistirmek, kullanmanın motora ve aksamlara belki bi zararı vardır ama aracım 72 binde ve 300-400 binde motor isteyen arabam 200 binde motor yapılsa dahi ben o zamana kadar zaten satarım aracı, bunun da hesabı bu acıkcası...Yani devirsiz kullanımın zararları varsa da bunun yorumunu uzman üyelerimiz yapsın...

İyi günler

yok ben yüzde 40 açık olan klimayı sormuştum hoca..

birde evet bak benimde dikkatimi cekti.. gecen hafta 1.79 olan gazlar şimdi 1.71 vay efendim 1.69 olmuş.. ne oluyor anlamadım

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok ben yüzde 40 açık olan klimayı sormuştum hoca..

birde evet bak benimde dikkatimi cekti.. gecen hafta 1.79 olan gazlar şimdi 1.71 vay efendim 1.69 olmuş.. ne oluyor anlamadım

yüzde 40 acık klima su demek,kendim işe gidip gelirken klima acmıyorum,ayda 300 km işe gidis gelişim, 1000-1200 km civarı yapıyorum ayda, bunun da yarısında klima acık olur, sürekli klima beni ve arabadakileri rahatsız ediyor.O anlamda yüzde 40 bir ortalamadır.