Aracınız Ne kadar yakıyor?

mustafa_atr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 astra g 1.6 motor, Atiker, LPG'nin litresi 2.10 tl'den uzun yolda (110-120 hiz araliginda) 160 krs, sehir ici 220 krs.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende biraz önce yakıt aldım.

Peugeot 307 1,6lt otomatik.
33 litre lpg ile 300 km şehir içi dışı karışık.

Tayfun01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende yaklaşık bir aydır, 1.3 astra sedan sahibiyim. Bundan önce 155 hp 2.0 litre alfa romeo aracımı lpg ile kullanıyordum ve şehir içi ortalama 100, km'de 13'litre lpg yani 25 kruşu ortalama yakıtım vardı(aylık benzin hariç) çocuk olunca; artık ekonomi yapayım, dedim ve dizel astra aldım. Bir ayda iki full depo mazot bitirdim ve ıcs de gördügüm ortalama tüketim 6.4 lt fakat kara düzen hesap yaptığımda, 28, kuruş yakıyor arabam araba daha 25.000k km'de bu veriler bana fazla geldi. Acaba normalmi yoksa bir anormallikmi var? Deneyimli astracı arkadaşlar beni aydınlatırsa sevinirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Şehir içi değer için normal. Profilimdeki araçla bende aynı değerlere sahibim. Uzun yolda 4 litre civarı olur kasarsanız 4 ün altını rahat görürsünüz

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bahadır biraz konu dışı olacak ama Peugeot dan memmun musun?
Ben çok memnunum. Ancak peugeot'la opel bir birine çok benzeyen araçlar. İkisindede elektronik kendi dönemlerine göre diğer msrkalara göre daha ilerde. Haliyle araç yaşlandıkça sorun çıkma olasılığı artıyor.

Benim aldığımda araç 50000 kmdeydi 3 yıl önce. Şu an 87000 kmde. Hala yetkili servise götürüyorum aracı. Fiyatlar bence makul sayılır.

Otomatik vites olarak porshe'nin vites kutusunu kullanıyor. Tabi eski teknoloji 4 ileri yağlı sistem. Bunun yanında elektronik olarak kontrol ediliyor yani kısmi triptronik. İlk nesil yarı otomatik diyebiliriz.

Piyasa fiyatlarına bakılırsa en alınabilir c sınıfı hb otomobil.

Benim aracım 2005 model xt donanımda. Far, yağmur ve park sensörü; kararan dikiz aynası fabrika çıkışı var. Tabi donanım özellikleri değişiklik gösterebilir.

Kısaca şu ana kadar çok memnunum. Ama biraz nazikler bütün fransızlar gibi :)

Tayfun01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şehir içi değer için normal. Profilimdeki araçla bende aynı değerlere sahibim. Uzun yolda 4 litre civarı olur kasarsanız 4 ün altını rahat görürsünüz

Demekki ben kuruntu yapıyorum. Üç tane benzinli araçtan sonra ilk defa dizel araca geçince beklentim fazla oldu. Dizel araç bana göre deyilmiş onu anladım. Teşekkürler.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Demekki ben kuruntu yapıyorum. Üç tane benzinli araçtan sonra ilk defa dizel araca geçince beklentim fazla oldu. Dizel araç bana göre deyilmiş onu anladım. Teşekkürler.

Dizel araçlar da şunu unutmamak gerek. Soğuk hava kısa mesafe olması durumun da ekonomi sağlamaz ve fabrika verileri üzerin de dahi yakar. Ama uzun yol da her zaman artı demektir. LPG de bile kışın aracın yakıt değerleri anında değişiyor. Çünkü sıvı gaz zaten soğuk bir gaz ve kış aylarında ısınmayan bir araç o zaman da dibine kadar yakıyor. ;)

Tayfun01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dizel araçlar da şunu unutmamak gerek. Soğuk hava kısa mesafe olması durumun da ekonomi sağlamaz ve fabrika verileri üzerin de dahi yakar. Ama uzun yol da her zaman artı demektir. LPG de bile kışın aracın yakıt değerleri anında değişiyor. Çünkü sıvı gaz zaten soğuk bir gaz ve kış aylarında ısınmayan bir araç o zaman da dibine kadar yakıyor. ;)

Günlük 8+8 sabah akşam 16 km işe gidiş, geliş. Her nekadar sabahları rölantide en az bir dak, bekleyip hareket etsemde, anca 4. Km' de anca motor ısınıyor. Lpg' de kezza öyle.Kışın 100'km'de bir litre daha fazla yakıyor. Dizelin hakkını yememek kazım, uzun yolda 1.3 olmasına ragmen 90/130 arası gayet ekonomik ve kütür, kütür gidiyor. Bayırlardada tork'dan dolayı keçi gibi tırmanıyor fakat bir kavşaktan ana yola bağlanırken o hızlanma şeridinden, orta şeritlere geçecem diye tototsunu kaldıramıyor araba. Ben malesef mutsuzum bu araba ile.