Aracınız Ne kadar yakıyor?

soneryen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vecba' Alıntı:
benimki de vectra, 2001 model ve comfort modeli...son fiyatlarla 220-230 bin lira civarıda yakıyor şehir içi....seninki ne kadar yakıyor ki?

Yemin ediyorum senin araba bedava yakıyormuş?

Benim Corsa C 1.0 Club ECO Easytronic

benim şehir içi 100 km.'de 7.2 lt. benzin yakıyor. Buda 0,2 ykr civarı düşün yani ben bunu satarsam yüksek motor araba alacağım çünkü motor düşük olunca daha fazla yaktığı kesin.

soneryen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pentan' Alıntı:
şehir içi 14 litre yakıyor.(sabah ve akşam mecidiyeköy trafiği)1996 vectra 2.0

Arkadaşları arabanın ne yaktığını fiyatla ölçülmez. yok 0,24 YKR, yok 0,20 YKR vs. böyle olmaz.

Arabanın ne yaktığı söylenirken arabanın 100 km'de kaç lt. yakıt yaktığıdır. Bu uluslararası bir ölçümdür. Adam 2 ayk önce ölçmüştür ama şimdi benzine zam gelmiştir. Hesap yanıltabilir. Ama yukarıdaki gibi bilgi verirseniz, herkes ona göre hesabını çıkarır. Birde unutmadan opel sitesinden veya herhangi bir arabanın teknik özelliklerine bakarken orada verilen yakıt miktarlarının İstanbul için tutmadığı defalarca tespitlerden çıkartılmıştır. Birde bazı arkadaşlara arabasına az yakıyor desinler diye en az miktarı söylemek isterler, lütfen doğru rakamlar verelim. Lütfen bu veriyi verirken.

Arabanın Marka ve cinsi (Astra, vectra, corsa vs.)
Arabanın Model Yılı.
Arabanın motor gücü
Şehir içi mi şehir dışı mı

bunları söylerseniz bizlerler paylaşımlarınız daha etkiyi ve daha doğru olur. İlginize şimdiden teşekkür eder tekrar verilerinizi bekleriz.

Aracın yakıtını etkileyen durumlar;

Havanın soğuk olması yakıtı etkiler,
Havanın çok sıcak olması yakıtı etkiler, (Çok sıcak havalarda bizler farkında olmasakda düşük miktarlarda depodaki yakıt miktarlarında buharlaşma olur ve bizim yakıt verilerimiz yanlış çıkar)
Arabanın 3040 km hızdan düşük sürülmesi veya 90 km.den hızlı sürülmesi.
Arabanın camlarının açık olması
Arabının rüzgara doğru sürülmesi,
Arabının orjinal boyut lastiklerinin üzerinde olmaması, (Kalın lastik, ufak boy lastik)
Arabanın üzerinde port box'lar bulunması,
Performans hava filtresi takılması,
Performans buji kısaca tüm performas ürünleri takılması,
Katalizör konvertörün sökülmesi (sökülünce araba fazla yakar ama 3-4 beygir kazanır ama fazla yakar),
Arabanın rolantide çalışması emin olun, gider halinden daha fazla yakmasına sebep olur,
Arabanın boşa atılarak uzun bir süre gidilmesi, (Böyle yapılacağına arabanın en düşük devirde gideceği daha yüksek bir vitese takmak daha az yakmasına sebep olur.)
Yokuş aşağı inişlerde gereksiz gaza basmak (Enjektörlü araçlarda, enjeksiyonlar gaza basılmadığı sürede kendini kapatırlar ve arabanın yakıt yakmamasına veya çok az yakmasına sebep olurlar) Enjeksiyonlar ancak gaza basıldığı süre içinde püskürtme yaparlar.
Gereksiz yere fazla gaza basmak,
Arabayı yüksek devirde kullanmak,
Lastiklerin hava basıncının düşük olması,
Arabadaki o anki yük durumu,
Arabayı düşük viteste kullanmak (En az yakıt tasarrufu için, arabanın stop etmeyeceği en yüksek viteste kullanmak daha iyidir ama performansçıların işine gelmez çünkü çabuk gazlayamazlar :) ) ve bunlar gibi daha birçok nedenleri vardır. Ben aklıma gelenleri sizinle paylaşmak istedim.

Sevgiler

OpeLT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Körmen' Alıntı:
bu verdiğin değerler neredeyse imkansız gibi. Motoru devrinde kullanmak ve aynı yerden eurodisel almak benimde huyum ama gel görki iş başka. Kaç kez hesap ettim olmuyor yakıt tüketimi aşağıya düşmüyor. Belki 2006 modellerde farklı bir sistem vardır.

daha bugün depoyu fulledim 42,9 litre yani yuvarlak hesap 43 litre. Şehiriçi 670 km yol aldım.. Yani 43/670*100= 6,4 litre 100 km de.. Bu değer havalar soğudukça 7 litreye kadar çıkıyor ama daha fazlası yok...

Yalnız benim araç ticari amaçla değil aile arabası olarak kullanıyorum(ben+hanım+3 çocuk anca yetiyor :eek: ) yani şehir içinde boş kullanırım arabayı yük yüklemem ve lastik havalarını mutlaka tereddütüm olursa kontrol ettiririm.. ;) Belki bunlarında etkisi olabilir.....

umcu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 corsa comfort 1.4
9,5-10 Lt şehir içi...
1.her gün iki defa trafiğin yoğun olduğu yönde FSM köprüsünü geçiyorum.
2.Bp'den benzin alıyorum.
3.devirli kullanmazsam 9,5 a düşüyo diye seviniyorum. devirli kullanırsam da aman 0,5 Lt nolcek die sallamıyorum.
4.ama maşallah vectralar bile benim ki kadar yakıyo anlayamıyorum.
5.arabamdan ciddi anlamda soğuyorum...

zafim2002

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaslar,
Benim Zafira (2002 mod.)2.0 DTI Yazin Sehir ici 6.5 ile 7l.arasi, Kisin 8l.
Arabalarin yakitini dengede tutmak icin yaz ve kis bakimlarini yapin yada yaptirin.Cok faydasi var.:tesk: Ben yakittan memnunum.

imagoodman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
umcu' Alıntı:
2001 corsa comfort 1.4
9,5-10 Lt şehir içi...
1.her gün iki defa trafiğin yoğun olduğu yönde FSM köprüsünü geçiyorum.
2.Bp'den benzin alıyorum.
3.devirli kullanmazsam 9,5 a düşüyo diye seviniyorum. devirli kullanırsam da aman 0,5 Lt nolcek die sallamıyorum.
4.ama maşallah vectralar bile benim ki kadar yakıyo anlayamıyorum.
5.arabamdan ciddi anlamda soğuyorum...

ufff ufff allah kolaylık versın valla cebıne ve sana ben vectraya kızıorum ama cok yakıo dıe senın corsayı gorunce haksızlık edıomusum:)

firarisevdam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar bencede eger aracınız lpg li ise milangazdan şaşmayın
aygaz mış turkpetrolmüş bunların hepsini denedim ama milangazdaki gibi sonuç alamadım
hele turk petrolun yakıtı bana göre tam bir fasa fiso...
abi turk petrolden alıyorum 40 litre lpg şehir dısında 350 km falan gidiyor
ama milangazdan alıyorum 390-400 km gidiyor hemde aynı suruş standartlarında

CoRSaManiA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla benim araba corsa 1.3 cdti. 2006 model. 1 ocak çıkışlı. lastiklerini yağını suyunu her hafta kontrol ederim. benzin yakma mevzusuna gelince 508 km'de depo anca bitiyor. deposuda EuroDizel 94 ytl'ye doluyor. yani 2 kez istanbul'dan tekirdağ'a gidip dönüp istanbula sonra tekrar tekirdağa gidiyorum ve bitme aşamasına geliyor. inanılır gibi değil bu kadar ekonomik bir araca ilk defa sahip olmuyor da değilim, ve çok memnunum.. :good: