Aracınız Ne kadar yakıyor?

alperutku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
96 Vectra 1,6 GL 16V
Kars-Manisa arası 1700 Km yol sürekli şehir dışı... 140 lt LPG yaktım, ortalama hız 120-130 arası...
0.19 krş galiba...

terkene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar benim aracım astra 3 classic hb 1.6 115 hp benzinli düz..aynı ip araca sahip olan birileri var mı yakıt tuketimi acısıından mukayese etmek amaclı lazım da

Bir önceki aracım 2008 Astra H idi..yani sizinkinden.
Ortalama hızım 25 km/h olduğunda; 9,3 - 9,7 lt/100 km,
Ortalama hızım 20 km/h olduğunda; 11 lt/100 km tüketime sahipti.
Büyük şehirlerde 100 km de 10 litrenin altına inmeniz nerede ise imkansız. Daha doğrusu; ortalama süratiniz 30 km/h in üzerine çıkmadıkça, 100 km de 10 lt nin altına düşemezsiniz.
Şehirlerarası, yani ortalama 30 km/h in üzerindeki süratlerde ise; tüketim tamamen sürüş tarzınıza yani hızlı ya da yavaş gitmenize bağlı.
Dizelinin (güncel fiyatlarla) km de 0,30 kuruş yaktığı yerde sizin aracınız 0,45 kuruş yakar..bu oran hiç değişmez. Buradan yola çıkarak karşılaştırmaya devam edebilirsiniz.

kenan06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben imzamdaki aracımla 120 tl gaz ile şehir içi 525 km yol yaptım. Bu değerlere göre aracım ;

120 TL / 525 km = 0,23 krş

100 km de ortalama 10,5 lt gaz tüketimim mevcut.

Sizce nasıl? Yalnız ilk çalıştırmadaki benzinden gaza geçişe kadar ki olan benzin tüketim hesabını yapamadım. bilenler bilgilendirirse sevinirim.

Son düzenleme:

r.rianzo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Millet war ya sizinkiler hiç yakmiyoor beyler şükredin kafadan benimki 500.000 yakiyoor içiyoor resmen benzini hesaplamayi bilmem ama serviste 500.000 dediler

onurartvin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet arkadaşlar 1 tl yakan aracimi bugun davutpaşada full bilgisayarli biyere verdim, sorunu bana göstere göstere yapiyolar ve demin geldim çalişmalar devam ediyo yarin arabami alacağim, şimdi gelelim nasil oldu servise gittim araçtan indim yerime geçti usta ufak bi tümsekte zorlandiğini gördüğü anda hemen eksozcuya gittik araba rahat gaz çikaramiyodu ve motorun altindaki egsoza çikan boru delindi sanriim manifolt oluyo araba bi anda raha nefes aldi ve çekişi yükseldi ama çok ses yapiyodu snra o parça söküldü içi tamamen tikanmiş yanmiş bir durumdaydi ve yeni taktiği parçaya ömür boyu garanti verdi gaz taktirirsam eğer sorun çikma olasiliği yüzde sifirmiş o parça 300 tl, daha snra usta motoru kompile söküp temizlerken ben kalktim geldim :) bu arada aracin en fazla 40 kuruş yakar dedi eğer tüp takarsak 20 kuruş civari yakar dedi şaşirdim valla emin şekilde konuşuyo şuan çekişi canavar gibi bu arada oksijen sensörü o manifolt yüzünden erimiş simsiyah olmuş onuda 100 tlye aldim ustayada şuan tibaraen 300 tl vercem 700 tl şimdiden masraf triger kayişi flan değişirse arataccak tabiki masraf, bu arada bişey öğrendim bilgisayar sistemi vardi meğer aylik o program için 800 tl ödüyomuş oda iyi iş valla :)

onurartvin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar beni bugun yine aradılar tiriger kayışı ve bi kaç kayış daha saydı onlarıda değişcekmiş boşluk varmış 300 daha kaçtı şuan 1.000.00 tl oldu tam daha bakalım neler olacak. bu arada benim aracım 24 lt/100 km yakıyodu yani kimse benim rekoru kıramaz :D çekişide boktandı dün katalitik sökülüp telli katalitik taktık baya çekişi düzelmişti şuan tahmin bile edmiyorum aracı yarın alırım sanırım