Aracınız Ne kadar yakıyor?

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Şaşırmaya devam ediyorum.Bazı arkadaşlar ısrarla aracı fabrika verilerinden bile ciddi oranda az yaktırıyorlar.
Yada yanlış ölçüme devam:)

Deniz İçgüdel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şaşırmaya devam ediyorum.Bazı arkadaşlar ısrarla aracı fabrika verilerinden bile ciddi oranda az yaktırıyorlar.
Yada yanlış ölçüme devam:)

Yanlış ölçüm yapmış olabilirim bütün detaylarıyla yazdım ölçümleri
eyer bi yanlışlık yapmışsam düzeltmeme yardımcı olur ve dogrusunu gösterirseniz cok sevinirim...

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Deniz
ölçüm yaptığın mesajı dikkatle inceledim.tamam hesaplamalarda sorun yok ama bence kullandığın teknik yanlış.
Aracı benzincine götür.Belirlediğin bir pompadan fullet.Ama gerçekten ful olsun yani tabanca atınca değil depo kapağından yakıt görecek kadar doldur.
Yakıtı aldığın saati de not al.Mesela akşam 8 de yap işlemi.
Sonra araç o şekildeyken günlük kullanımına devam et.Ve 400-500 km gittikten sonra aynı saatte aynı benzincideki aynı pompadan aracını yine ilk yakıt aldığın kadar fullet.Ne kadar litre yakıt aldıysa o ana kadar yaptığın kilometreyi de kullanarak yukarıda yaptığın hesaplamayı tekrar yap.
Bu işlem senin gerçek tüketim değerlerini verir.
Örneğin yakıt ışığı ekranda yandığında o an depoda ne kadar litre olduğunu bilmene imkan yok.Toplamdaki hesabını %10 değiştirecek bir yakıt miktarı olsa senin corsa 13 değil 14,3 kuruş yakmış olur.
Sanırım aracı sürekli kullanıyorsun.Mümkünse bir de bu şekilde ölçüm yap.
Umarım yine aynı rakamları yakalarsın.

Deniz İçgüdel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Deniz
ölçüm yaptığın mesajı dikkatle inceledim.tamam hesaplamalarda sorun yok ama bence kullandığın teknik yanlış.
Aracı benzincine götür.Belirlediğin bir pompadan fullet.Ama gerçekten ful olsun yani tabanca atınca değil depo kapağından yakıt görecek kadar doldur.
Yakıtı aldığın saati de not al.Mesela akşam 8 de yap işlemi.
Sonra araç o şekildeyken günlük kullanımına devam et.Ve 400-500 km gittikten sonra aynı saatte aynı benzincideki aynı pompadan aracını yine ilk yakıt aldığın kadar fullet.Ne kadar litre yakıt aldıysa o ana kadar yaptığın kilometreyi de kullanarak yukarıda yaptığın hesaplamayı tekrar yap.
Bu işlem senin gerçek tüketim değerlerini verir.
Örneğin yakıt ışığı ekranda yandığında o an depoda ne kadar litre olduğunu bilmene imkan yok.Toplamdaki hesabını %10 değiştirecek bir yakıt miktarı olsa senin corsa 13 değil 14,3 kuruş yakmış olur.
Sanırım aracı sürekli kullanıyorsun.Mümkünse bir de bu şekilde ölçüm yap.
Umarım yine aynı rakamları yakalarsın.

Teşekür ederim bu sefer de sizin söyledigniz gibi denicem insalah aynı degeri yakalarım ama 14kuruşuda yakalarsam hiç fena degil sabah akşam sürekli kulanıyorum günlük 45km sadece eve gidip gelmek için bide gezmeyi seviyorum o yüzden bu aracı tercih ettim. Eskiden baba parsıyla insanin umrunda olmuyormuş ne yaktıgı şimdi ne kadar az yakarsa okadar iyi :D

ftsncr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haftasonu canakkale gezisi yaptım. yola cıkarken depoyu doldurttum. toplam
1080 km yol yaptım dönüşte aynı benzincide doldurttum ve 170 tl toplam yakıt aldım. 0.16kurus civarı birsey yakmıs. sehitlik abidesi,arı burnu, truva, assos'a bile gittim. bana cok iyi geldi yakması:) bu arada arabanın bakımına da 2000 km kaldı

tatum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ark.lar imzamdaki aracımla tamamen şehir içi 45 tl ile 160 km gittim.Bu normal mi sizce. bunun sadace 70 km sini aralıksız kullandım klima açık şekilde.Onun dışında günlük ortalama 15 km yaptım ev okul arasında.
Ölçümümde şu şekilde oldu depoyu pompa bıraktıkdan sonra bile taşana kadar doldurmuştum.Aynı şekilde bugün gittim Aynı şekilde doldurdum 45 tl aldı. böldüğümde 25 kuruş çıkıyor

zek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence 45 TL ile 160 km şehir içi normal. Benzini 3,10 TL den aldığınızı varsayalım, o zaman yaklaşık 9 lt/100 km yapar. Durmadan, sürekli şehir içi olsaydı 7 lt/100 kmçli bir değer daha mantıklı olurdu. Ama her gün 15 km diyorsunuz, bu motor tam ısınmadan 7 km gidiş 7 km geliştir. Bu da yüksek değil...

zek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu hafta sonu, Polatlı'dan Kapadokya-Kayseri gezisi yaptım. Gidiş geliş toplam 950 km yaptım. Ortalama 4,7 lt/100km yaktı. Ancak bu sırf uzun yol değil, Kapadokya'daki kısa mesafeli turlar ve Erciyes'e tırmanış dahildir. 1.3 dizelin ekonomisini seviyorum, 115 TL'ye maloldu....:))))

hakaniko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra CDTi. daha 3200km de. şehiriçi ortalama 5.7lt/100km

En çok hoşuma giden ~145 km hız, 6. vites, ~2750 RPM ve ortalama 4,5 - 5 lt/100km yakıt tüketimi