ARAÇ YOLDA SEYİR HALİNDE GİDERKEN AKÜ LAMBASI YANDI VE STOP ETTİ

serlev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba;

2005 model opel corsa dizel aracım var. Seyir halinde iken aracımda akü lambasının yanmasıyla stop etti. tekrar marşa bastığımda araç çalıştı. bir süre sonra yine aynı şekilde durdu yine çalıştırdım. birkaç kere daha oldu aynı durum. aracımı sanayide bir elektronik ustasına verdik. onayımı almadan aracıma bakım yapılmış. 1450 tl masraf olduğunu söyledi. bende neler yapıldığını sorduğumda bana aşağıdaki maddeleri saydı.
1-map sensörü değişimi
2-egr valf temizliği
3-yakıt basınç müşürü ve yakıt kütüğü temizliği
4-yakıt filtre değişimi (15 gün önce yağ ve filtre değişimlerini yaptırmıştım.mazot filtreside dahil olarak)
5-yakıt hatlarının temizliği
6-araç beyni program atılarak arızaların silinmesi

sizce bu yapılan işlemler 1450 tl tutarmı? araçtan anlamadığım için beni bu konuda yanıltıyor olabilirlermi?

Teşekkürler..

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Merhabalar @serlev hanım, Diğer onunuza yazdım burayada tekrar yazayım...

Öncelikle geçmiş olsun Serap hanım, bu şekilde net bilgi verebilmek zor. Keşke hata kodları olsaydı, daha net birşeyler söyleyebilirdik. Ancak yapılan işlemler genel olarak birbirinden bağımsız duruyor. Özellikle 3 numara 4 numara ve 5 numarayı elektrikçiler kendisi yapmazlar, Başka yerde yaptırırlar. 6 numarada yazan konuysa bilgisayarla hata kodlarını silmişler, abartılacak bişey değil.. Kısacası iyi bir pazarlık edin, bu dünyanın öbür tarafıda var...

serlev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim @Hasip bey. Ben sanayide bir tanıdığıma bıraktım aracımı ve oda elektronik ustası olan bir arkadaşına götürmüş. ısrarla masraf ne çıkar diye sormama rağmen aracın arızaları bittikten sonra bana bu rakamı bildirdi. Elimde bir liste yada bir fatura yok. Tanıdık işi oldu anlayacağınız. Bende aradaki kişiye ayıp olmasın diye birşey demedim. parayıda ödemedim daha açıkçası. Neler yapıldı bana raporlayıp gönderirmisin diye sorunca bana bunları yazmış yollamış. kime sorsam mümkün değil bukadar tutması diyince birde forumdan yardım almak istedim. Bilinçli bir şekilde pazarlık yapabilmek adına. Aracın gidişi gerçekten iyileşmiş ve artık stop etmiyor ama çoğunluğu temzilik olan işler bukadar tutarmı hiçbir fikrim yok açıkçası.

Hakan55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Map sensörü(muadil) 250₺ olsun 50₺ mazot filtresi 300₺ işçilik hadi olsun 700₺ diyelim fiyat çok yüksek. Ecu ya nasıl bir program attıysalar artık. Fiyat bencede yüksek.
Aracın arızası bence alternatör şarj etmiyor. V kayışı ve alternatör kontrol edilse daha iyi olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

serlev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
@Hakan55 haklısınız. listeye baktığımda malzemeden çok işçilik var. senden işçilik almıyorum diyolar bide. bana verilen eski parçalarda yok tabi ortada. fatura yok. hak yemek istemiyorum ama hakkımıda yedirmek istemiyorum tabii. teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bence mutlaka bir fatura isteyin veya aldıkları malzemelerin faturalarını...Yani size bu işlemerleri yaptıklarının ispatını isteyin..Bu biraz zor olucak !...Yani gerçekten yaptılarsada arkadaşların dediği gibi yüksek maliyet çıkarmışlar...Yani 1450 lira gibi küsüratlı bir fiyat çıkardıklarına göre kalem kalem nelerden hangi ücreti aldıklarını yazsınlar...Sizde ona göre fiyatı söylemeden başka bir tamirciden veya ustadan fiyat alabilirsiniz..Hatta yetkili servise sorabilirsiniz..Yetkili servisler sanayiye göre %50 ye yakın yüsek fiyat söylerler..Bu size bir ölçü olur...Birde şu var,ben sanayiden işlem tutarı ne olur diye bilgi alırım veya verirler bizde ona göre yap veya yapma deriz..Bu etik olmamış...Serap hanım şukadar masrafı var diyip bilgilendirmeleri gerekiyordu...Geçmiş olsun...

serlev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler @Cemil bey. internetten tek tek baktım yapılan işlemlere. map sensörü 50 ila max 250 arasında değişiyor. valf temizliğini 50 ila 100 tl arasında yapıyorlar. yakıt kütüğü temziliği diye birşey görmedim ama genel olarak takıt hatlarında borularında temizlik yapılmış anladığım kadarı ile. nasıl yapılıyor ondanda bir fikrim yok açıkçası.mazot filterisini değiştirdim dedi ama ben 15 gün önce yağ bakımında tüm filtreleri değiştirttim. mazot filtren şişmişti dedi. oda bir garip geldi. Beyin e program atmak la beynin açılıp tamir edilmesi ayrı konularmış. Yetkili servisten öğrendim bunuda. Ama ustanın demesine göre program atılarak dediğine göre beyin açılmamış. program atmanında çok maliyetli birşey olmadığını duydum. ustadan listede yapılan işler ve karşısında ne nekadar tuttuğunu yazan bir liste istedim.Birde değişen eski parçaları. ama bukadar tutacağını hala düşünmüyorum.