araç yağ kontrol

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla kafam karıştı napayım diye ben sinopta yaşıyorum en yakın servis samsunda arada 170 km var acaba özel servise mi götürüp yağ koydursam 400 gram kafam allak bullak oldu birde fotoğrafını sizle paylaşırım

Yok, şimdi bi yağ için o kadar km yapmanın anlamı yok... İki seçenek var, ya ekleticeksiniz ya da gidip orjinal GM yağ alıp komple değiştireceksiniz. Aracınız hangi değerleri kullanır bilmiyorum, benzinli ise kuvvetle ihtimal 10 40 tır... Farklı marka ve viskozite değerlerindeki yağları karıştırmak kesinlikle önerilmez...

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya aracın yarım litre yağ eksilmesi ile bir halt olmaz... için rahat olsun sür gitsin.... milletin aracı 1.5 eksik yağla biniyor yaw sende ;)
valla ilk aracım hocam yemedim içmedim 2 yıl para biriktirip aldım tık dese içim gidiyor zaten araç termostat ağrızası yaptı garantiden değişti o günden beri sürekli motoru kontrol ediyorum yinemi hararet yapacak diye :confused::(

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım benzinli 1.2 motor servis görevlisi 10-40 petrol ofisi yağ alın 400 gram ekleyin buraya gelmenize gerek yok dedi birde yag kontrolunu sabah yapmıştım araç soğukken bir kademe eksilme vardı max seviyeden sonra arabayı çalıştırdım 5 dakika stop ettim 7-8 dakika bekledim tekrar baktım bu sefer de max seviyeden 2 kademe altta çıktı ustaya söyledim oda araç yeni yağın kartele sızması uzun sürer dedi ne derece doğru acaba

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç motor stop ettikden sonra en az 5 dakika sürer yağın süzülüp kartere dolması.
siz aracınız düz zeminde dinledikten sonra ölçün

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde yağ çuğunda max yada min yazmıyor yağ çugunun ucunda düzleştirilmiş kısım var o kısımın üzeri pütürlü ve 3 çizgi max seviye pütürlü yüzeyin sonumu acaba dada üçüncü çizgimi opel corsa sahibi olan arkadaş yardımcı olursa sevinirim

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım benzinli 1.2 motor servis görevlisi 10-40 petrol ofisi yağ alın 400 gram ekleyin buraya gelmenize gerek yok dedi birde yag kontrolunu sabah yapmıştım araç soğukken bir kademe eksilme vardı max seviyeden sonra arabayı çalıştırdım 5 dakika stop ettim 7-8 dakika bekledim tekrar baktım bu sefer de max seviyeden 2 kademe altta çıktı ustaya söyledim oda araç yeni yağın kartele sızması uzun sürer dedi ne derece doğru acaba

Motor kapatıldıktan hemen sonra yağ ölçümü her zaman yanlış sonuç verir. Doğrusu sabah yaptığınız gibi bekleme sonucunda oluşur... Oraya gitmenize gerek yok denmişse siz de o şekilde yapın. Petrol ofisi dediğine göre GM yağ var demektir içinde. Sizde herhangi bi siteden 10 40 GM yağ alarak ekleyebilir ya da herhangi bi özel servise ekletebilirsiniz. Eksik yağ ile dolaşmak, aracın ömründen kesmek demektir...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dsc00327g.jpg

aynen bu seviye tam doğrudur artı 5w40
10w40 aracınıza uygun değil

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dsc00327g.jpg

aynen bu seviye tam doğrudur artı 5w40
10w40 aracınıza uygun değil

Üstad 10 40 uygun değil diyor, ben benzinli araçlarda hangi viskozite seviyeleri var tam olarak bilmiyorum. Ancak servis de sanırım 10 40 demişti. 10 40 ın içine 5 40 katmak sanırım doğru olmaz. Olmadı komple 5 40 ile değiştirirsiniz ya da 1 litrelik 10 40 alıp eklersiniz...

esolak85

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
senden Allah razı olsun hocam bu resim kafamdaki soru işaretlerini sildi benim sabah ölçtüğümde resme göre max seviyeden bir kademe altta servis yetkilisi 400 gram dedi ısrarla forum sitesindede diyorki minimum ve max seviye arasında 1 lt yağ var 400 gram fazla olmaz mı acaba birde özellikle 10 40 koy dedi

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanışlık oldu kullanması gereken 5w30 dur 5w40 değil 10w40 o motor için sanmıyorum uygun olsun daha motor sıfır