Araç stop etme.

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün akşam aynı sorunu ikinci defa yaşayınca bir bilene sorayım dedim.

1. Köprü yolundan avcılar istikametine gittiğim sırada beşiktaş sapağını geçer geçmez (yokuş yukarı) aracım stop etti. Start Stop sistemi açık olduğundan debriyaja basıp tekrar ayağımı çekerek motor aktif hale geldi bu sırada araç ortalama 80-90 km hızda ve 4. viteste idi. Tam vites değiştireceğim sırada Motor durdu.

Motor tekrar çalıştığında ilk bir kaç saniye motordan garip bir titreşim geldi, sonra düzeldi.

Yukarıdakine benzer sorunu bir-iki ay önce de Otobanda yapmıştı. O zaman düz yoldaydım Klima düğmesine basmıştım ve arkasından vites değiştirmek için debriyaja bastım o an araç stop etti. Bu seferde start stop aktif olmadığından aracı kontak anahtarından (hareket halindeyken) çalıştırmak zorunda kaldım.

Not: Her iki problemde de ne öncesinde nede sonrasında herhangi bir arıza ışığı yanmadı.

Aracımı sıfır aldım aralık 2011 de şu an 12700 km de.

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konu benim için önemli olduğundan tekrar gün yüzüne çıkartmak istedim. Teşekkürler.

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hyundai accent era aracımızda abim yatak sardırmıştı. ancak bundan önce radyatörde kılcak bir çatlak oluşmuş ve su azalınca bunu yapmaya başlamıştı. ısrarlarıma rağmen servise götürmedi aracı ve bir gün beni aradığında (acccent eraları bilen bilir 90000 km yaptım (fethiye-marmaris gibi sıcak memleketlerde bile bir kere hareret çubuğu belli yerinden oynamamıştır.) aracın hararet yaptığını söyledi ve 4,500 tl motor değişti. stop etmelerinden bir kaç gün sonra oldu bu.
sadece fikir olması açısından söyledim.

turbo2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elektrık sıstemı arızası var gıbı görünüyor,arac 12500 km deyse dırek yetkılı servıse gıdın elletmeyın aracınızı baska yerde..

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakında ( araç şu an 13500 kilometre oldu ) servise gideceğim. 15000 bakımı yaklaşıyor. Götürdüğümde bu sorunlarımıda söyleceğim ama herhangi bir hata vermediği için ve herzaman yapmadığından muhtemelen sorun bulunamadı diyecekler. Bu sebeple yapabileceğim bir şey kontrol etmem gereken bir yer varsa kendim yapmak isterim.

Ayrıca şu an aklıma geldi, aracımın motor yağı normalin çok çok üstünde. Arabayı ilk aldığımdan beri bu şekilde yağ çubuğunda o işaretli yerleri bırak çubuğun üsttarafından 2-3 cm daha yukarıda duruyor.

Sorun yaşamama yağın bu kadar fazla olmasıda sebep olabilirmi?