araç boş viteste az yakar mı?

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: araç boş viteste az yakar mı?

GöKHaN link' Alıntı:
Arkdaşlar rampa aşağı inerken benzin az yaksın diye vitesi boşa alıyoruz..Peki fren kullandığmızda mortor freni kullanmamış oluyoruz.Acaba fren balatalarının ömrünü yemiş olmuyormuyuz?

evet balatalar ölüyor. 2001 ya da 2002 yılıydı yanlış hatırlamıyorsam mersin otobanında bir yolcu otobüsü kaza yapmıştı. bilenler vardır sürekli rampa aşağı inilen uzun bir bölüm var. şoför yakıttan tasarruf edecem diye boşa atıp sürekli frenle inmiş rampayı. sonuç balatalar aşırı ısınarak bitmiş, epeyce bir ölü vardı

facomx1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yeni nesil araçlarda Kinetik enerjiyi kullanma özellikleri olduğu için vitesteyken anlık tüketim 0 çıkar boşa aldığınızda ise aracın rölenti değerlerinde tüketim olur bu da faydasız bir yakıt tüketimine sebep verir ama bu kinetik enerjiyi kullanmak rakamlarda faydalı uygulamada ise zor çünkü rampanın dikliği fazla değil ise diğer bir taraftada motorun kompresör freni devreye girer ve yavaşlama olur bu da sürüş anında istenen birşey değildir yapılması gereken en büyük viteste dik ve uzun rampalarda biraz işe yarar hani bir söz varya Attığımız taş ürküttüğümüz kurbaya değermi sözünü hatırlamak lazım.

Y

yaramaz06

Bilgi Girilmemiş

facomx link' Alıntı:
Yeni nesil araçlarda Kinetik enerjiyi kullanma özellikleri olduğu için vitesteyken anlık tüketim 0 çıkar boşa aldığınızda ise aracın rölenti değerlerinde tüketim olur bu da faydasız bir yakıt tüketimine sebep verir ama bu kinetik enerjiyi kullanmak rakamlarda faydalı uygulamada ise zor çünkü rampanın dikliği fazla değil ise diğer bir taraftada motorun kompresör freni devreye girer ve yavaşlama olur bu da sürüş anında istenen birşey değildir yapılması gereken en büyük viteste dik ve uzun rampalarda biraz işe yarar hani bir söz varya Attığımız taş ürküttüğümüz kurbaya değermi sözünü hatırlamak lazım.
sonucta motor frenı devreye grmes ıcın aracın hızının o vıtese gore yuksek bı devıre sahıp olması gerekmez mı ve örnegın bı ust vtese atsak bu dedıgınden kurtulma olaslıgımız var gıbı gozukuyor

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yaramaz06 link' Alıntı:
[quote author=facomx link=topic=843.msg16559#msg16559 date=1300305515]
sonucta motor frenı devreye grmes ıcın aracın hızının o vıtese gore yuksek bı devıre sahıp olması gerekmez mı ve örnegın bı ust vtese atsak bu dedıgınden kurtulma olaslıgımız var gıbı gozukuyor
[/quote]
+1

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Birşey danışacağım arkadaşlar burdaki videoda aracınızı 2.750 - 3.000 devir aralığında götürün diyor. Şimdi bizim arabalar 1.4 için 6 ileri, e 6. vites ekonomi vitesi gibi sözler hatırlıyorum sanki forumda geçen. Ama 6. viteste arabanın 2.750 devir yapması için hızımın değil 90, 140-150lerde olması lazım. Şimdi ben hem 90la gidip, hem 6. vitese atmayıp ne yapayım? :) Devir ne kadar düşük tüketim o kadar az değil mi mantıken? (konuyuda pörtlettim durduk yere) :)

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

diğer konuşmamızda bende sızın gıbı araç yokus asagıya yakıtı kesıyor demıstım ama su aklıma geldı madem bu arac yer cekım ıvmesıyle gıdıyorsa benzın bıttıgınde neden motor duruyor.yakıt kesımı soz konusu degıl o zman ama yınede bostakınden az yaktıgı kesın dıyebılırız sanırım

B

bahadircakir

Bilgi Girilmemiş

yokusta vitesle inerken benzin biterse motor durmaz ki... demek istediğin oysa tabi oktay yanlısta anlamış olabilirim.

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

evet demek ıstedıgım o nasıl durmaz ki  ??? yokus asagı gıderken depoda benzın yoksa motor calısır o zaman dedıgıne gore calışma işini yer cekımı halledıyorsa.o zman ben sentepeden kontagı bı kapatsam solugu ostımde alırım  vallahi :) elektrıklı araba bıle benden fazla yakar

B

bahadircakir

Bilgi Girilmemiş

motoru kapatırsan olmaz ama :D hidrolik falan pompalamaz sıkıntı olur hehehe...

yokuşta inerken motor devir gücünü tekerleklerden alır ve hiç benzin harcamaz. bunu çok net söyleyim..

not: CC de giderken yokus inerseniz az bir miktar benzin yakmakta...

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yokuş aşağı benzin biterse bence motor durur hatta durmakla kalmaz ne sente ne triger birşey kalmaz. Vurdurma mantığı. Yokuş aşağı sıfır yakması; enjektörlerin aracın kompresyona binmesi anında gaza basılmazsa yakıt akışını kesmesinden oluyor Yoksa benzin yakmaz değil yine rolanti yolundan besleniyor motor.