Arabayı Çalıştırdığımda Gelen Tak Sesi !!!

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba;

Sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Öncelikle aracım astra classic 1.6 twinport. Aracımı sabah veya akşamları ilk çalıştırdığımda motordan geldiğini tahmin ettiğim vuruntu gibi bir tak sesi mevcut. Aracımı gün içinde 2. veya 3. çalıştırmada bu sesi duymuyorum. Hatta bu sesi sanki karter korumaya birşey çarpıyormuş gibi debriyaj pedalında dahi hissediyorum. Bir usta özellikle bu ilk çalıştırmalarda normal dedi ve marş motor dişlisimi yada onun gibi birşeyden kaynaklandığını söyledi. Ama tek vuruşluk tak diye duyduğum ve hissettiğim bu ses sırasında araçta extra bir sallantı ve tekleme olmuyor..Sizce bu kafaya takmam gereken bir konumu ?

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler..

Cem Göden.

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yatak sesinin nasıl birşey olduğunu bilsem :( tek vurşluk tak diye bir ses araba çalışınca ve seyir esnasında bu sesten eser kalmıyor. Zaten sanki demir bir kapıya tek bir vuruş yapar gibi o da marş esnasında ve sadece ilk çalıştırmalarda.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracın altını vurmussan veya kar ve buz varsa altında marşa basarken ses gelebılır. veya eksoz dan gelıyor lastıklerı kopmustur

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kardeş altını vurmuş olabillirsin diyorsun ama öyle birşey olmadı. Hadi oldu diyelim geçenlerde araç lifte çıktı rot için ve altına özellikle baktım karter muhafaza da değil göçme vuruk izi bile yok. Acaba altını vurmak değince aracın başka bir bölümünü kastettin. Bu altına vurma nasıl etkiliyor ve öyle birşey varsa ne yapmam lazım açıklama şansın olabilir mi?

Bir de ses önden ve tek vuruş gibi geliyor egzos ile alakası gerçekten olabilir mi?

Bir de bugün bir arkadaşıma sordum onda da bu problem varmış kran devir sensörü iyi çalışmadığı .için ilk çalıştırmalarda metalik vuruntu sesi oluşuyormuş değiştirmiş servis ve olay çözülmüş bu olay doğru olabilir mi ilk defa duyuyorum valla !!!

webbee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.harunonline.8m.net
hareket halınde yok demıssın ılk calıstırmadaysa ya mars dınamosundan yada yataklardan gelıyordur vurma

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki servise gideyim mi? Marş motoru ise değişmesi mi lazım?
Yatak ise ne yapıyorlar ya da ben ne yapayım?
Panik olmama gerek var mı? :(

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hareket halınde yok demıssın ılk calıstırmadaysa ya mars dınamosundan yada yataklardan gelıyordur vurma
webbe yataktan gelıyor demissinde neye dayanarak dedın yanı demekle iş bitmiyor arkadaşın kafasını karsıtırıyorsun. yatak marşa basarken vuruyorsa seyır halınde gaza basarken vurmazmı?
daha fazla yardımcı olmazk ısterım ama bı yerdede ıncelemek lazım aracı. mesela bırısı marsa basacak o sırada bırısı sesı dınleyecek sesın nerden geldıgı önemlı

leonss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ses olayı benim araçta bir kaç kez oldu ama şuan yok... yataklardan geldiğini düşünüyorum.. soğuk havalarda ve 4 veya 5 gündür çalıştırmamışsan sanki pistonlar yapışmışta marşa basınca yeriden kurtulmuş gibi bir sestir bu..

dekramcem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar buyrun burdan yakın bu sabah o tak sesi olmadı hatta aracı stop ettim 5 dak bekledim tekrar çalıştırdım yine olmadı. Ben şimdi servise gittiğimde nasıl inandıracağım bu adamları. Ayrıca arabanın 2-3 gün çalışmaması veya soğuk havalarda bu durumun olmasının mantıklı olduğunu mu gösteriyor. Bir yerlerde soğuktan veya uzun süre hareketsiz beklemekten birşey mi donuyor?

Bazen şu karter muhafaza da beni şüphelendirmiyor değil ama? Hep olmayan bu konu neyden kaynaklanıyor anlamış değil im? Hani egzos olsa her zaman her çalıştırmada yapar, hani yatak desen zannımca hareket halinde de olur, hani volan desen hep olur gibi geliyor.. Yani bu nedir yaw? Ustalarım bir değerli yorum rica etsem..