Anahtar çıkmıyor

Yigitsaricimen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun aleyküm,
Şubat 2020 den beri kullandığım hiç bir sorun yaşamadığım aracın aküsü Mayıs 2020 de olduğu yerde bitti ve evde bulunan akü şarj cihazıyla şarj ettikten sonra vitesi P ye getirip stop ettiğimde anahtarı vermemeye başladı ve devam ediyor vitesi Pye doğru hızlıca itmeyi, kontak kısmına hızlı yavaş vurmayı arabayı ileri geri yapmayı vitesi P ve D arası gezdirmeyi hepsini denedim ve bunları denerken 3-5 dk uğraşıyordum ve anahtarı bunları denerken çıkartıyorum ama şunu farkettim bunları yapmadan 5 dk bekleyince de anahtarı veriyor bunu söylememin nedeni araçlarımıza sert davranarak zarar vermeyelim diye söylüyorum. Şuan aracımı hiç bi yere götürmedim ama artık sıkmaya başladı. Ankara da sağlam opelciler ve sağlam şanzumancılar var oralara bi götüreceğim ve araçtan bişey sökülmeden yapılan bişey olursa yazarım.

İyi Günler

• Beğen
Tepkiler: Meteefe

smhcn

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Merhabalar bu sorun bende hala mevcut ama eskisi kadar yapmiyor 10 kontak kapatmada 1 kere yapiyordur.. P ye sert bicimde geciriyorum ve kontak kismindan tik diye bir ses geliyor o ses cikarsa anahtari saliyor. bu sorunu cozebilen usta bulamadim daha malesef.

I

isaozturk37

Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yorumlarda vites topuzunun mandalı ile ilgili şeyleri okudum da. Benim Aracın vites topuzunun üstündeki deri kısım soyulmustu. Internetten vites topuzu aldım. Araçtakini söktüm sonra yeni aldığımı taktım. Söktüğüm topuzun mandalını tutan herhangi bir kablo falan yoktu. Vites topuzunun mandalının temasıyla ilgili değildir sanırım sorun.
ben de aynı şeyi yaptım. orijinal topuzla kendi taktığım topuz arasında bir fark göremedim. zaten üst kısmı soyulan orijinal topuz takılı iken de vardı aynı sıkıntı.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Yazdan beri ben de bu problemi yaşıyorum. Vites topuzunu söküp mekanizmayı sıvı gres ile yağladım, kontağa çok az sıvı gres sıktım. 1 ay sürmedi tekrarladı. Geçen hafta bir yöntem keşfettim. Vites topuzunu mandalı tutarak 2-3 mm r'ye doğru çekip hepsini aynı anda bırakınca anahtarı bırakıyor.
Sorun çözülene kadar (tamir, değişim artık ne gerekiyorsa) geçici bir çözüm belki ama anahtarı çıkarmaya uğraşarak vakit kaybetmiyorum artık. Acil bir iş olduğunda anahtar çıkmayınca insan aşırı geriliyor. Adam gibi anlayan, ne yapacağını net bilen birileri de olmayınca insan aracını teslim etmeye korkuyor malesef.

Son düzenleme:

Blackram

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bu sorunu ben de yaşıyorum maalesef. Söktüm mekanizmaya bakmak için ama bir çözüm bulamadım. Sanırım çok ince bir ayarı var bunun ve nasıl yapılacağını bilmiyorum. Benden önceki sahibi daha önce böyle bir problemi olmadığını ancak vites topuzunu aşındığı için değiştirdikten sonra bu sorunu yaşadığını söyledi.

Meteefe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de aynı sorun var çareyi motoru stop etmeden P ye alıp 10 -15 saniye beklemekte buldum sizin yöntemi de deneyeceğim.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Sanırım bu sorun vitesin p konumuna sert geçirilmesinden ileri geliyor. Esasen mekanizmanın yapısı gereği normalde de vites geçişleri biraz sert. Geçişler biraz daha yumuşak olabilse ya da söz konusu p konumundaki kontak mekanizması biraz daha dayanıklı olabilse bu sorun yaşanmayabilirdi.

Bu arada sorunun vites tarafında ve mekanik sebeplerle oluşan (gevşeme, bollaşma vb.) elektriksel bir temassızlık olduğunu düşünüyorum. Kontak tarafında bir problem yok gibi.

Bir fırsat bulabilirsem tekrar açıp detaylıca incelemeyi düşünüyorum. Belki kalıcı bir çözüm buluruz.

• Beğen
Tepkiler: Meteefe

Blackram

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama kesin sonuç alan birisi oldu mu acaba bu problemle ilgili... Tavsiye edeceğiniz bir usta veya servis veya bir tamir yöntemi...

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Konuyu hortlatmak gibi olacak ama kesin sonuç alan birisi oldu mu acaba bu problemle ilgili... Tavsiye edeceğiniz bir usta veya servis veya bir tamir yöntemi...
Ben şahsen önceki mesajlarda paylaştığım videodaki yöntemle devam ediyorum. Hatta vites kolu p konumunda iken hafif sola doğru ittirdiğimde de yine anahtarı salıyor.

Ustalar bir yeri yaparken başka yere zarar verebiliyor. Açıkçası elim de alıştığı için kimseye dokundurmak içimden gelmiyor.

Mesela geçen gün ön cam değiştirdim, a sütunlarındaki iç döşeme kaplamalarını hafif zedelemişler. Madem zarar verme ihtimalin var, ön tarafı zaten dağıttın, bu iki parçayı sökmeye mi üşendin?Ne diyeyim ki şimdi ben bu adamlara 🙂

• Beğen
Tepkiler: Blackram

Blackram

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Peki bir soru. Piyasada satılan Astra J lere uygun olduğu söylenen keyless go , uzaktan ve tuşla start tuşu ile çalıştırma sistemi taktırsam bu problemimden kurtulur muyum ve tavsiye eder misiniz?
Malum tamir masrafı fazla çıkarsa, bu sistem daha avantajı duruma geliyor.