Almanya'da arabama Türk çarptı.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Almanya'da arabama Türk çarptı.

Dün arabayı düzeltmeler için servise bırakmıştım, kapı ayarı yapmışlar, düzelmiş.

Fakat sag kapıların iç döşemesini tam oturtamamışlar, birkaç mm dışarda görünüyor, toleranslar dahilinde dediler.Cam filmi yapılırken de sökülüp takıldı döşemeler, her seferinde oturtmuşlardı.Opel servisi döşemeyi tam oturtamadı.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam Arkadaşlar,

Kaza hakkında elime Opel servisinin avukatından gelen bir mektup geçti. Polis kazada karşı tarafı suçlu bulmuş, buna yönelik ufak bir suçlu-suçsuz belgesi doldurmuştu.

Karşı tarafın sigortası bir el kitabından bakarak bu gibi bir durum için bana 3 te 1 kusur vermiş. Buna göre masrafların 3 te 2 sini ödemişler.Avukat bana o el kitabını gösterdi. Fakat asıl StVo denen trafik düzenlemesinde eğer kavşakta bir tıkanma olmuşsa kendisine yeşil yanan araçlar kavşağa giremezler, lambada beklerler diyor. Avukatın bunu bilmemesi garip fakat, Polis de bana aynı ifadeyi söylemiş, direk karşı tarafı suçlu bulmuştu. Buna göre karşı tarafın sigortasını ikna etmeye çalışıcaz, fakat mahkemeye gidilmesi durumunda ne olacağı belli.Eğer %100 hak kazanamazsan mahkeme ve karşı tarafın avukat masrafına ortak olunuyor.

Polisin ifadesi kusur dağıtımında birşey ifade etmez, kanunlarda kusur paylaşımı bellidir, mahkemeye gitsen de %100 haklı ayrılamazsın diyorlar.

Haklı olduğum halde 2400 euro bana kalacak gibi.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Selam Arkadaşlar,

Kaza hakkında elime Opel servisinin avukatından gelen bir mektup geçti. Polis kazada karşı tarafı suçlu bulmuş, buna yönelik ufak bir suçlu-suçsuz belgesi doldurmuştu.

Karşı tarafın sigortası bir el kitabından bakarak bu gibi bir durum için bana 3 te 1 kusur vermiş. Buna göre masrafların 3 te 2 sini ödemişler.Avukat bana o el kitabını gösterdi. Fakat asıl StVo denen trafik düzenlemesinde eğer kavşakta bir tıkanma olmuşsa kendisine yeşil yanan araçlar kavşağa giremezler, lambada beklerler diyor. Avukatın bunu bilmemesi garip fakat, Polis de bana aynı ifadeyi söylemiş, direk karşı tarafı suçlu bulmuştu. Buna göre karşı tarafın sigortasını ikna etmeye çalışıcaz, fakat mahkemeye gidilmesi durumunda ne olacağı belli.Eğer %100 hak kazanamazsan mahkeme ve karşı tarafın avukat masrafına ortak olunuyor.

Polisin ifadesi kusur dağıtımında birşey ifade etmez, kanunlarda kusur paylaşımı bellidir, mahkemeye gitsen de %100 haklı ayrılamazsın diyorlar.

Haklı olduğum halde 2400 euro bana kalacak gibi.
desene Alman hukukuda bizim buradaki sistemden pek farklı değil.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hukukçu arkadaşlar varsa acaba şu durumu nasıl görüyolar.

Polisin kaza sonrası tutanağında bana çarpan ve yanındaki kişinin ben kavşakta sola dönmek için beklerken beni başından sonuna kadar net bir şekilde görebildiklerini söylediklerini yazılı.

İlaveten 2003 yılında Berlin yüksek mahkemesinin aldığı bir kararda, böyle bir kaza olmuşsa trafik lambasından gelene 2/3 kusur verilir (geri kalan 1/3 bana) diyor. Fakat eğer sürücü kavşakta dönmek için bekleyip kavşakta hareket eden birinin farkına varırsa, bu durumda olan kazada tamamen yeşil lamba tarafından gelen sorumludur diyor.

Karşı sigorta bu kanıtları okuyup ikna olursa 2400 euro ödemekten kurtulucam. Yoksa bir ihtimal bu kanıta ve örnek mahkeme kararına güvenip mahkemeye gidicem.