Akü Seçimi

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
72 amper delphi

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yerli olursa Mutlu, ithal ise Varta alın geçin. 60A için arada 10-20 TL fark var okadar.

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yetkili servis ölçtü önce aküyü şarj etmek lazım dedi olmazsa dolum yoluna gidilir dedi. :)

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Energizere bakin johnson control uretiyo ben 60 amperi 140 a aldim.

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akü şarj edildi ama ömrü bitmiş yolda bırakabilir denildi. Energizer 60 amperi 150 TL civarı. Energizer mi alsam yok sa başka bi öneriniz var mı? Ayrıca 60 değilde 65 amper almak istiyorum ama energizer de yok

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Amper değeri akünün içinde bulunan enerji miktarı diye biliyorum. Mesela telefonlarda 1500 mili amper pil 1.5 amper dir ve 3000 mili amper yani 3 amper pilden daha kısa sürede şarjı biter. Yeni bir batarya da amper değeri enerji depolama kapasitesidir. Aracınızda yüksek amper çeken ses tesisatı gibi bir ekleme yoksa yüksek amper değeri çok işinize yaramaz. Aracı çalıştırmadan farları açık unuttuğunuzda 60 amper lik akü 15 saat dayanırken 72 amper akü 17-18 saat çalışır. (verdiğim saat değerleri örnek) şarj dinamisunada fazladan yük binecegini zannetmiyorum. Benim kullandığım telefon 4000 mili amper şarj cihazı 1500 mili amper 2-2.5 saatte şarj ediyor. Evdeki diğer telefonların 1000 mili amper değerindeki şarj aletleri şarj etmem 4 saat sürüyor. Aküyü şarj eden şarj dinamisu da 60 amper lik akü ile 72 amper lik Aküyü şarj etme süresi farkı olur sadece. Zorlanma filan olmaz, dinamoyu zorlamaz sadece şarj etmesi birazdaha fazla sürer. Ben mutlu taktirdim 2 sene oldu sorun yok. Kalite konusunda birşey söylemek için erken. Marka konusunda birşey diyemem ama amper değerine takılmayın. Yerine Sığıyorsa 72lik alın arada cok fark yok fiyat açısından. Ben 72 lik taktım sığdı

Son düzenleme:

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben energizer kullaniyorum 1 sene olacak suana kadar bir sıkıntı çıkarmadı

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ford fiestadan çıkma varta var benim 206'da. araba sapıttı ilk taktığımda. ne yapsın öncü aküden geçtik vartaya araba sınıf atladı. :D

colombo_1986

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. araştırdım ama net bir çözüm bulamadım forumda. Aracımızın aküsünü bugün ölçtürdüm değişmesi lazım dediler. camlar kapalıyken mesela tekrar kapatma tuşuna basınca iç tavan lambası yanıp sönüyor saniyelik.

Akü olarak araç corsa c dizel orjinal GM mi almalı 60 amper 190 - 200 civarı yoksa daha kaliteli bir akü mü önerirsiniz. Hatta 60 lık değilde 65 yada 70 lik bir akü taksam kar mı olur zarar mı?

Nette de birçok konu var ama sağlıklı bilgi veren yok. Adam Z marka akü aldıysa iyi adam X marka akü aldıysa o iyi diyo. Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler keyifli forumlar...

Akü de amper akünün kapasitesi.Yani 60 amperlik akü 1 saatte bitiyorsa 80 amperlik akü saatten daha uzun süre gider. Bu bir örnek.. Fakat amper büyüdükce akünün kapladıgı alanda büyüdüğü için araçtaki akünün oturdugu alanında büyüklüğü önemli. sığmayabilir. araçta amper büyümesinden dolayı akü zarar vermez.Araca zarar verebilecek olan değerler volttur. 12 v akü yerine 6 veya 24 v okü takıldıgında elektronik aksam zarar görür. Akü marka seçimine gelince ren önemli olan noktalardan biri de bu aslında. Kaliteli marka ve doğru cins akü kullanmak gerekiyor. mesela jel akü,kuru agm akü ve asitli aküler diye birçok akü tipi var.Ayrıca uzun süredir kullanılmamadan dolayı zarar gören aküleri redresör şarj aleti ile şarj edilerek eski haline,çalışır duruma getirebilmekte mümkün.

GEREMY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
akü beyaz eşya gibi biraz şans işi.(kullanımda önemli)
kullanma klavuzunda belirtilen amperin fazla olmamak kaydıyla biraz büyüğünü takabilirsiniz.