akü boşalıyor

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar...
akü boşalmasıyla ilgili bir sorunum var... (akü 72 amper çelik akü 5 ay önce aldım)

yaklaşık 2 ay önce aracımı park ettikten 5 saat sonra kapıları açmaya çalıştığımda araba hiç tepki vermedi, bende kapıları anahtarla açtım. kontağı çevirdiğimde hiçbir ışık yanmadı. Akü tamamen boşalmıştı...

kaputu açıp şöyle bir bakmıştım ve öndeki motoru soğutan fanın çalıştığını farkettim..

sonra servise götürdüm baktılar ettiler başka bi opel servise götürüp gösterdiler ve sorunun arabanın içindeki tepe lambasının yerinden kaydığını ve kısa devere yaptığını ve arabanın kendini korumaya alarak hemen fanları çalıştırarak aküyü boşalttığını söylediler...

dün yine aynı şekilde akü boşalmıştı ve öndeki fan çalışıyordu...

bu koruma muhabbeti doğrumudur acaba... aynı sorunu yaşayan varmı???

araba dağın başında kendini korumaya alsa; cep telefonu çekmese beni kim koruyacak çok merak ediyorum :)

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
biraz bilgin varsa ölçü aletiyle ölç 0,50 amperden fazla çekiyorsa akünün kısa sürede bitmesi normal mokianın benzer bir konusu var resimli anlatıyo

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ustam o konuyu okumuştum.. ölçtürdüm herşey normal dedi usta...

arabaya ne oluyosa o sırada şu motoru soğutan fanlar varya işte onları çalıştırıp aküyü kendisi boşaltıyo araba...

ben acaba fanlar bi şekilde takılımı kalıyo diye sordum ama ustan hayır dedi bi takılma yok dedi araç kendini koruyo dedi... kısa devre falan anlattı bişeyler...

zaten öyle 1-2 günde değil 3-4 saatte boşaltıyor aküyü

kafama takılan şu: tavandaki lamba yapıyor dedi ama dün kendim baktım gayet normal duruyo yerinde kayma falan yok yalnız bu aroza söz konusu olduğunda o lamba sürekli yanıyo...

alikuscu

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motoru yıkattınızmı acaba yıkattıysanız fanla ilgili sensörler ıslanıyor kurutmak gerekiyor babamın vectra dada aynı sorun olmuştu motoru yıkattırmış fan çalıyordu devamlı biz havanın sıcaklığına bağladık ama işin aslı oradaki sensörler kısa devre yapmış ıslanmadan mütevellit kurutuca iş tamam ne alaka tavan lambasıyla o zaman tavan lambasınını kayan yerini düzeltsinler tamam lambada devamlı yanıyorsa bir yerde kısa devre var kapılarda olabilir

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motoru yıkatmadım ama iki arızadada hava yağmurluydu...

aslında öğrenmek istediğim arabanın böyle bir korunma özelliği varmı...

FTH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Garip ve tuhaf bir korunma yöntemi, umarım doğru değildir. :)

alikuscu

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koruma özelliği deil o konu ıslanınca anahtarla

KLAS34

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2008 de sıfır astra h almıştım ..
aracı aldıktan 2 ay sonra sabah marşa basmak istediğimde akü boşalmıştı(sebepsiz )
sonra servis çağırıp takviye yaptık ,çalıştı .
ertesi gün aracı servise getirdim..

sonuç=herhangi bir arıza bulunamadı..
sonrasında ben aracı sattım..

alikuscu

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yarım kaldı devamı anahtarlama yapıyor ve devreyi açıyor fan motoru çalışıyor ve aküde doğal olarak bitiyor komprasörle kurutuluyor gerekli yalıtım yapılıyor öyle bir koruma olsa neden fan çalışıp lambalar çalışıp akü bitsin direk aküden gelen gerilmi keser aracın hiç bir yerine elktrik gelmez bir termik sigorta düşünün

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
fanları çalıştırıp aküyü boşaltma diye bir özellik söz konusu olamaz, fan müşürü/devresi arızalıdır.