Acil durum freni

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
epeydir kafama takılıyordu, hani bazen filmlerde bazen de haberlerde duyarız, fren patladı, frenler tutmadı, araç cruze controlden çıkmadı vs. durumlarında arabayı nasıl durdururuz diye.  eski tip mekanik fren olsa aracı boşa alır el freniyle dururuz diye düşünürdüm hep, ancak malum astrada el freni elektronik ve araç hareket etmeye başlayınca freni bırakıyor. bugün sevgili ustam, remzi ustaya sordum bu durumu. meğer çok basit ve güvenilir bir çözümü varmış. debriyaja basıp el freninin çekili tutacakmışız.
işin ilginç yanı bunu yapınca el freni değil arabanın normal abs frenleme sistemi devreye giriyor, araba durmaya yakın el freni yani arka frenler devreye giriyormuş. deneyerek gösterdi. önce abs devreye girdi arabadan titreme sesi (abs devreye girince çıkan titreme) geldi araç gayet güzel yavaşladı ve durma noktasına gelincede arka frenleri kitleyerek durdu.
aynı sistem insignialarda da varmış. ben bilmiyordum öğrendim sizlerle paylaşmak istedim. umarım hiç bir zaman ihtiyaç duymayız.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Acil durum freni

cemomekan link' Alıntı:
active select de napacazz?
benim manuel olduğu için sormak hiç aklıma gelmedi doğrusu ama madem böyle bir sistem var eminim otomatikler için de vardır bir şey.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cemomekan link' Alıntı:
[quote author=hllb link=topic=1971.msg41103#msg41103 date=1311690056]
[quote author=cemomekan link=topic=1971.msg41101#msg41101 date=1311689924]
active select de napacazz?
benim manuel olduğu için sormak hiç aklıma gelmedi doğrusu ama madem böyle bir sistem var eminim otomatikler için de vardır bir şey.
[/quote]

halil abi bizde gaza basıp deneyelim  011zaa 011zaa arkamıdan iyi bilirdik dersin inşallah :D
[/quote]
aman allah korusun. ama sorup soruşturmak lazım otomatiklerde durum nedir diye. mekanik müdahale edememek gerçekten sorun.

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

:D
cemomekan link' Alıntı:
[quote author=Tolga KARACA link=topic=1971.msg41132#msg41132 date=1311697676]
"ooo hazır su" deyip bagaja atmalı o bidonları  011zaa

işte turkiyede olmama sebebinden biri bkz:tolga karaca 011zaa 011zaa 011zaa
[/quote]
:D :D :D :D
gercekten çok faydalı bir bilgi. tesekkürler halil bey

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

debriyaja basmasanızda yapıyor fren ben ilk aldığım gün denemiştim bakıyım dedim normal el freni gibimi yapıyor diye bir çektim freni köklemiş gibi fren yapıyor otomatiklerdede işe yarar çünkü ben debriyaja basmamıştım ve fren yapmıştı

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astraowner link' Alıntı:
debriyaja basmasanızda yapıyor fren ben ilk aldığım gün denemiştim bakıyım dedim normal el freni gibimi yapıyor diye bir çektim freni köklemiş gibi fren yapıyor otomatiklerdede işe yarar çünkü ben debriyaja basmamıştım ve fren yapmıştı
hmm doğrudur o zaman usta sürücü fenalaşırsa falan yandaki durdurabilir demişti sanırım debriyajı gösterirken stop etmesin diye söyledi. sonuç debriyaja basmayınca da duruyor bu durumda otomatik kullanıcılara dua etmeye gerek kalmadı hadi gene yırttınız cemo :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

011zaa 011zaa 011zaa yav o bidonlardan arasanız bulamazsınız ne güzel bedava alın işte  011zaa 011zaa

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bilirsiniz; tünel ve otoyollarda ilk yardım vb için telefon noktaları olur(du)

Kısa sürede o telefonların çoğu çalındı!!

Yani bidon deyince aklıma bu örnekten dolayı muzırlık geldi  :)