60 bin bakımı gelmeden önce bakım yaptırmalı mıyım?

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Deneyimli arkadaşlara danışmak istediğim konu, uzun yola (3 bin km) çıkmadan önce, bakım zamanı gelmemiş olsa bile bakım yaptırmalı mıyım?
Aracım 55 binde 2017 1.6 cdti otomatik. Garanti uzatma devam ediyor. Bayramda 3 bin km yol yapacağım. 60 bin bakımını beklemeden yola çıkmadan önce bakım yaptırmam gerekir mi? Yağ ömrü km'ye göre %30 gösteriyor, önceki bakımı 44 binde yaptırmıştım. Servis "arka fren balataları bakım zamanına kadar gitmez" diye not düştü. Şu anda frenlemede bir sorun hissetmiyorum ama ıslık gibi ses geliyor frenleme sırasında.
Daha önce Megane 3 vardı, tavsiye edilen bakım periyodu 20 bin km olduğu halde 10 binde yaptırıyordum, tabii garanti olmadığı için özel serviste uygun fiyat oluyordu.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Herkese kazasız belasız, keyifli sürüşler dilerim.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Bildigim kadariyla servis 60 bin kmyi bakim icin sart kosuyo. Izindeyken bu km nin uzerine cikmaniz skinti yaratabilir. Yada gittiginiz yerde bulunan yetkili serviste 60 bin bakimini yaptirabilirsiniz. Ornek veriyorum 61.000 kmde sanzumaniniz ariza verdi. Bunun icin 60.000 km bakima girmemissiniz bahanesini one surebilirler

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Can Saday

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Imkaniniz varsa 3.000 km cok buyuk bi km degil bakimini erken yaptiriniz

• Beğen

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Şart değil ama daha iyi bir performans için,yaptırmanızı tavsiye ederim..Yeni yağ ve filtrelerle daha iyi yolculuk edeceğinizi düşünüyorum...

• Beğen

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Birşey olacağından değilde, kafan rahat olur.

Zafer715

Yönetici
Başkan
53-Rize
Siteyi ziyaret et
Son zamanlarda yasadiklarimdan sonra bence bu arabada kontrol surekli sart. 75 binde turbo nasil ariza verir aklim ermiyo. bundan once paliom vardi 235 binde sattim turbosu saat gibiydi.

• Beğen

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bayramdan önce randevu alıp 60 bin bakımını yaptıracağım.
Yaptırmazsam dönüşte 59 belki de 60 olacak, riske girmeye gerek yok. Hem arka fren balataları da değişir, kafam rahat olur.

Herkese keyifli sürüşler dilerim

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Bugün Topkapı Odak'ta bakımı yaptırdım. İşçilik ve kdv dahil maliyet fotodaki gibi oldu.
Aynı malzemeyle özel serviste 500-600 TL daha ucuza mal olurdu.
Yalnız, bu kadar parayı verdikten sonra 50 km gitmeden motor ışığı yandı. Başka herhangi bir sorun, uyarı, ses vs yok. Neden olabileceğine dair hiçbir fikrim yok. Tekrar götürüp makineye bağlatacağız artık...
e01804f1500290de77422970d1957979.jpg

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Bakım yapınca bakım zaman göstergesini sıfırlıyorlar en basit olarak bunu atlamış olabilirler. Bir de mini obd II cihazlar var ucuz bir şey Bluetoothla telefondan ne arızası vermişse görebiliyorsun arabada bulundurmakta fayda var boş yere telaşlanmaktansa.

Can Saday

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bakım yapınca bakım zaman göstergesini sıfırlıyorlar en basit olarak bunu atlamış olabilirler. Bir de mini obd II cihazlar var ucuz bir şey Bluetoothla telefondan ne arızası vermişse görebiliyorsun arabada bulundurmakta fayda var boş yere telaşlanmaktansa.

Yağ ömrü %100 gösteriyordu, demek ki bakım göstergesini sıfırlamışlar. 20 km kadar yol yaptıktan sonra arıza ışığı söndü. Belki enjektörlerden birinde geçici bir tıkanma gibi bir şey olmuştur.