5w30 gm den 0w40 mebil esp ye geçiş

pasa050

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Astra j 1.3 ctdi garanti dolayısıyla serviste orjinal gm 5w30 yag koyuyorlar ben de öyle yaptım ama kimden duyduysak gm yagın iyi olmadığı üretiminin kendisi tarafından değil petrol ofisi vb. Yerlerden yapıldığı. Sorum ise şimdi mobil esp kullanmak istiyorum ancak 5w30 da dexos 2 onayı yok 0w 40 ta var. Şimdi bu yağa geçsek yağ eksilteme vb. Sorun olur mu? Formda 0w40 a geçen çok arkadaş olmuştu herhangi bir sorun yaşadılar mı acaba?

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: 5w30 gm den 0w40 mebil esp ye geçiş

benim aracım 1.6 atmosferik motor lpg li. 0-40 mobil 1 esp yağ kullandım yaklaşık 8000 km dir motorun içinde eksilme görmedim. eskidende rolantide 0.6-0.7 lt/h yakıyordu şuanda aynı. yakıtta bi fark görmedim. bi sıkıntıda olmadı. bir dahaki değişime bide castrol deneyeceğim, bakalım reklam parasını hakediyormu castrol

pasa050

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et

ütenmen' Alıntı:
benim aracım 1.6 atmosferik motor lpg li. 0-40 mobil 1 esp yağ kullandım yaklaşık 8000 km dir motorun içinde eksilme görmedim. eskidende rolantide 0.6-0.7 lt/h yakıyordu şuanda aynı. yakıtta bi fark görmedim. bi sıkıntıda olmadı. bir dahaki değişime bide castrol deneyeceğim, bakalım reklam parasını hakediyormu castrol
Castrolün de tamamen reklamdan ibaret olduğu çeşitli firma üretimlerine marka bastırdığı söyleniyor. Hatta burafa bir arkadaş teknik incelemeyle de mobilin çok önde oldugunu söylemişti. Mobilden yana fikşr kıldım fakat Benim çekindiğim taraf 5w30 a alışan motor 0w40 tan sonra bir tepkime verir mi

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O konu kutunun üzerinda bile yazıyor. Bp tesislerinde doldurulmuştur diye. İlk iki bakımda araca gm 5 30 yağ kondu yaklaşık 20000 km bu gm yağla yapıldı, uzun yoldan geldim araçta hiçbir arıza yoktu. Sabah işe gitmek için marşa bastım en kısa sürede yağı değişin uyarısı verdi ne yıl ne km dolmamıştı daha, yağı kontrol ettim seviyesi düşüktü. Mobil yağı koydum yaklaşık 6 ay oldu hala bir sıkıntı yok şükür, eksilmede yok rengide çok kararmadı. Gm 1 ayda zift gibi oluyordu.

Bonexxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Mobil yağ oldukça kaliteli, düşük ve yüksek sıcaklıklarda ki akışkanlığı gayet başarılı olan bir yağdır. Eğer youtube'a bakarsanız -20,-30 derecelerde yağların akışkanlık testlerini görürsünüz. Benim aracım LPGli 1.4T motor yüksek sıcaklığa maruz kalıyor o yüzden Mobil ESP 0w-40 kullanıyorum. İyi bir yağın hem motorun pistonlarının sürtünme sıcaklığının makul seviyelerde kalmasını sağlaması lazım, hemde sıcaklıkla akışkanlığının bozulmaması lazım, ayrıca turboyu hızlı şekilde yağlaması önemli turbonun ömrü için. Mobil kaliteli bir yağ bence o yüzden mobil kullanıyorum.

Aracımda LPG olmasaydı GM yağ kullanabilirdim. Petrol ofisinin yağlarıda güzel öyle sanıldığı gibi kötü değil. 1.3 Dizel aracınızda rahatlıkla kulanabilirsiz ama kışın -15 -20 gibi dereceleri gören soğuk bir iklimi olan veya yazın 40 dereceleri gören bir şehirde iseniz 0w-40 kullanmanız daha iyi olur.

weycel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şimdilik Opel araçlarımız için en kaliteli yağ Mobil 1 ESP 0W-40'dır.... servislerde konulan GM 5W-30 araç için istenilen standartları karşılamaktadır ama Mobil standarların üstünde kaliteye sahip bir yağ bütçede sıkıntı yoksa başka yağ kullanmayın yurt dışı forumlarda bir çok etkisini anlatanlar var daha sessiz ilk marşda vuruntusuz vb.....

pasa050

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et

Herkese tşk ederim. Bütçede sıkıntı yok gm kullanmayacağım kesin ama kastrol dexos 2 5w30 mu mobil esp 0w40 mı? gönül mobilden yana ama motorun alıştığı incelikte bir yağı değiştirmek ne kadar doğru.

utenmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hocam yağın kalınlığı inceliği diye bi durum yok yani motor bunu anlamaz yada bi tepki vermez. 0 40 yağın çalışma sıcaklıkları 5 30 dan herzaman daha yüksektir. Yani 0, 5 e göre daha soğukta istenilen akışkanlığı verebilir. Sıcak içinde aynı, yapılmaması gereken farklı değerlerdeki yağları karıştırmamak. Aklınızdaki soruların cevabı denemekte. Ben 8000 kmdir kullanıyorum urfa gibi sıcak bi yerde, fazla km değil ama sıkıntısız çalışıyor, artısıda yok gözle görünen.

husamettin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yağın artısını gözle veya motorun sesinden vs anlamak bence çok zor. Ya her seferinde atık yağınızı analiz ettirip aşınmaları kıyaslamak suretiyle aradaki farkı göreceksiniz ya da kaliteli bilinen bir yağa geçip kafanızı rahat ettireceksiniz. Mobil 1 0w40 ESP böyle bir yağ. Belki normal kullanımda GMdexos2' 5w30'dan bir farkı yoktur ama bunu buradan bilemeyiz. aracınızda 5w30 yanı sıra 0w30, 5w40, 0w40 kullanabilirsiniz. Katalogda yazar. xxW30 yağlar bildiğim kadarıyla biraz yakıt tüketimi azaltma odaklı yağlar ama aradaki fark %1-2'den fazla olmaz sanmıyorum.O da en fazla. Öte yandan xxw40 yağlar daha üstün koruma sağlar, koruyucu film özelliğini daha iyi muhafaza eder. Ayrıca 0wxx olması sebebiyle de soğuk sabahları daha rahat çalışacaktır.

ayrıca GM dexos2 ile mobil 1 0w40 ESP'nin viskozitelerini inceledim, viskoziteler açısından her ikisi de castrol edge 0w30'dan iyiler. -20, -30 gibi sıcaklıklar haricinde GM ile Mobil 1 arasında da ciddi bir fark yok viskoziteler açısından. Ama kullanımla yağın yıpranması göz önüne alındığında sanırım mobil 1 daha iyidir.
Saygılarımla

pasa050

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et

Blitz' Alıntı:
yağın artısını gözle veya motorun sesinden vs anlamak bence çok zor. Ya her seferinde atık yağınızı analiz ettirip aşınmaları kıyaslamak suretiyle aradaki farkı göreceksiniz ya da kaliteli bilinen bir yağa geçip kafanızı rahat ettireceksiniz. Mobil 1 0w40 ESP böyle bir yağ. Belki normal kullanımda GMdexos2' 5w30'dan bir farkı yoktur ama bunu buradan bilemeyiz. aracınızda 5w30 yanı sıra 0w30, 5w40, 0w40 kullanabilirsiniz. Katalogda yazar. xxW30 yağlar bildiğim kadarıyla biraz yakıt tüketimi azaltma odaklı yağlar ama aradaki fark %1-2'den fazla olmaz sanmıyorum.O da en fazla. Öte yandan xxw40 yağlar daha üstün koruma sağlar, koruyucu film özelliğini daha iyi muhafaza eder. Ayrıca 0wxx olması sebebiyle de soğuk sabahları daha rahat çalışacaktır.

ayrıca GM dexos2 ile mobil 1 0w40 ESP'nin viskozitelerini inceledim, viskoziteler açısından her ikisi de castrol edge 0w30'dan iyiler. -20, -30 gibi sıcaklıklar haricinde GM ile Mobil 1 arasında da ciddi bir fark yok viskoziteler açısından. Ama kullanımla yağın yıpranması göz önüne alındığında sanırım mobil 1 daha iyidir.
Saygılarımla

Eyvallah hemşo