2011 Astra H 1.4 LPG Tavsiye

mRt50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar çok sevdiğim Corsa C mi sattıktan sonra üzerine biraz koyarak 2011 model Astra H 1.4 HB kasa Z14XEP motor kodlu aracımı aldım. Benzinde kullanıyorm şehir içi 30 krş uzun yolda 25 krş yakıo ama LPG takmak istiyorum. Landrenzo markası aklımda var ama kullanan veya taktıranlar varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

ergunp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şehir içi 30 Krş yakıyorsa ellemeyin bence
Gayet az yakıyorsunuz zaten

turkbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence hiç taktırmayın aracınızın yakıtı gayet normal bir opel ustası olarak tavsiye etmem aksi takdirde her 50 veya 60 bin km de silindir kapağının sökülmesi gerekebilir lpg subabların en büyük düşmanıdır çünkü

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Z motorda LPG sıkıntı çıkarmıyor ki, gerçekten az yakıyorsunuz bu arada benim cdti şehiriçi 23-24 kuruş yakıyor, tabi neden daha az yakmasınki Landirenzo güzel seçim Z16XEP için özel model bile yaratmışlardı şuanda da A14NET için özel kitleri var yani Opellere özen gösteren bir firma.

Zaten fabrika çıkışı LPGli opellerdede landirenzo simit görmüştüm.

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınız tüketimi çok güzel. ekonomizi zorlamıyorsa ben de taktırmanızı önermem. yok daha az yaksın derseniz arkadaş z motorda sorun olmadığını söylemiş, iyi bir usta ile lpg dönüşümü düşünülebilir.

mRt50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet gerçekten de benzine rağmen hatta benzinin suçu yok hükümete rağmen çok az yakıyor diyebilirim. Bende şaşırmıştım ilk başta ve yeni araba almanın heyecanıyla iki ayda 2000 km yaptım. Benzin beni biraz yoruyor para açısından. Lpg taktıracağım heralde

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o zaman iyi bir araştırmadan sonra, gerçek anlamda bir ustaya yaptırılan dönüşüm sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Z14XEP Lpg için Güzel Bir Kaynak: http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=89440

bence hiç taktırmayın aracınızın yakıtı gayet normal bir opel ustası olarak tavsiye etmem aksi takdirde her 50 veya 60 bin km de silindir kapağının sökülmesi gerekebilir lpg subabların en büyük düşmanıdır çünkü

Ustam z14xep de ne sorunlar görüyorsunuz? 60.000km geçen forumda 2-3 adet z14xep biliyorum

Z14XEP bu motorda subap sorunumu varmis, ilk defa duyuyorum... Magnezyum alasimli subaplar ile ilgili sorun A serisi EURO5 motorlarda var, yukarida biraz yanlis bilgi var kanisindayiim. Hatta A serisindeki bu subap sorunuda aslinda sehir efsanesi, daha atmosferik motor olan A16XER lerde subap sorunu yasayipta paylasan yok. Olgun LPG bir kac tane Insignia turbo 1.6 larda bu sorunu yasamis yine bir kac servistede bu sorun ortaya cikmis ama onlarda turbolu olanlar zaten...

Ayrica Z14XEP te Z16XEP ve Z16XER gibi LPG ye uygun hatta servis bu motorlara uzun bir sure garantili montaj yapti. Neyse,

Twinport olan motorunuzda gaz giris deliklerini twinport flencinin neresine delecegini bilen bir ustaya ozellikle daha once Z16XEP, Z14XEP motora montaj yapmis bir ustaya goturun. Eger gaz girisleri manifold flenci uzerinde yanlis yere delinirse aracinizi kullanmak sizin icin buyuk sorun olucaktir. Hatta manifold degisimine dahi gidenler var ki, bu degisim size yaklasik 1400-1800 tl arasina mal olmakta... Cok onemlidir bu nokta, hatta bazi twinport sahipleri manifoldu sokturup disarida delik actirmakta, tercih sizin ve ustanizin bilecegi is. Burada twinport flenci uzerinde kelebekler var, sorunu bu kelebekler yapiyor, delileri bu kelebeklere gore ayarliyorlar. Ben montajimi Turkiye nin en cok montaj yapan BRC bayinde, uzun arastirmalar sonucu buldugum oduller kazanan bir BRC bayisinde yaptirdim aracim Z16XEP model motorlu ve km side hayli fazla oldu, ne subap sorunu, ne bobin sorunu, ne tekleme var.

Markadan cok, usta onemlidir bu arada. LPG montaji sonrasi ariza lambasi olayida var, duzgun yapilmayan merdiven alti montaj yapan ustalar sizden 3-5 kurus almak amaci ile servet verdiginiz araciniza zarar vermekten cekinmez, bence iyi bir usta hic ariza almadan aracinizi ekonomik hala getirir. Ayrica unutmayin her kapisinda BRC yazan, LANDIRENZO yazan, LAVATO yazan yer bu markalarin yetkili bayisi olmuyor, bu bayileri ureticinin web sitesinden kontrol edin telefon ile gorusun ve o sekilde gidin. Landirenzoyu Olgun LPG de montaklatin, BRC yi isi 2A muhendislik web sitesinden bulacak oldugunuz yetkili bayisinde yapiniz.

Son detay, aracinizin motorunun LPG uyumunda hic bir sorun yok, rahatlikla yukaridaki detaya dikkat kesilerek montaj yaptirin sadece. Gerci LPG nin motora zarar verdigini soyluyorlar (katilmiyorum buna) ben uzun km oldu kullaniyorum, Z16XEP motorda 100bin km yi LPG li olarak gecmis tanidigim var hala kullaniyor LPG li olarak.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Z motorda LPG sıkıntı çıkarmıyor ki, gerçekten az yakıyorsunuz bu arada benim cdti şehiriçi 23-24 kuruş yakıyor, tabi neden daha az yakmasınki Landirenzo güzel seçim Z16XEP için özel model bile yaratmışlardı şuanda da A14NET için özel kitleri var yani Opellere özen gösteren bir firma.

Zaten fabrika çıkışı LPGli opellerdede landirenzo simit görmüştüm.

Aynen, Z14XEP motor opelin fabriakadan LPG li araç çıkarttığında kullandığı motordur. Bakın... videoda 5. dakikadan sonrasına dikkat kesilin , 1.4 ve LPG li hemde fabrikasyon :D

http://www.youtube.com/watch?v=OIlEtTb5WyY

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
H kasada orjinal LPG dolum yeri kötüymüş yanlız J kasada benzin depo kapağında benzin dolum yerinin sağına koymuşlar arayada gittiğiniz ülkenin aparatını takarak dolum yaptırıyorsunuz böylece tüm dünayda dolum sağlanabiliyor.

Ayrıca bu LPG anahtarı çok daha şık neden landirenzo bunlardan takmıyor ki