2009 Insignia Gaza yüklenince gelen Takırtı-Patırtı

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Zannimca araci sert kullanan birisisin 200hp astra konusunda da buna deginmistim..
Bosta gaza bastiginizda videodan anlasildigi kadari ile sadece turbo sesi var ekzost ta bir ses duyulmuyor..
Motor kulaklarina baktilarmi kirik kopuk varsa yuke binip motor yaslandiginda sanjiman ve akis i zorlar.
Volant,depraj bilyasi ve balatada olusan catlak ,porya,akis bilyasi bakmalisiniz..
Dusuk bir ihtimal turbo..

SM-C101 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vites boştayken ses yokmuş, sorun turbodan kaynaklansa gene sesin olması gerekmez miydi?

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vites boştayken ses yokmuş, sorun turbodan kaynaklansa gene sesin olması gerekmez miydi?
Sevgili Savas Abi dizellerde arac tork a bindiginde ses yapan lari bire bir gördüm..
Sebebi arac yuke binince patlama basincinin yuksek olsundan kaynakli ters hava akimi oluşuyor turbo havayi iceriye sokmakta biraz daha zorlaniyor..Turbo kanadi icin yük havadir yuk azalinca devri artıyor belli bir noktada ses yapabiliyor..
Evdeki supurge makinanizin hava giris agzini elinizle kapattiginiz gibi..

tbtkoray

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zannimca araci sert kullanan birisisin 200hp astra konusunda da buna deginmistim..
Bosta gaza bastiginizda videodan anlasildigi kadari ile sadece turbo sesi var ekzost ta bir ses duyulmuyor..
Motor kulaklarina baktilarmi kirik kopuk varsa yuke binip motor yaslandiginda sanjiman ve akis i zorlar.
Volant,depraj bilyasi ve balatada olusan catlak ,porya,akis bilyasi bakmalisiniz..
Dusuk bir ihtimal turbo..

##Yarim depraj hafif kisacik yuklen deprajta vuruntu hissedecekmisin???
##El freni cek kaputu ac biri hafif hafif dokunsun motor yaslaniyormu bak..
##El freni cek direksiyon duz biri yuklensin hafif tekerlerden biri one atılım yapiyormu fark varmi??
##El freni cek direksiyonu tam sola kir ilk asilan teker sol teker olacak..Tam tersini yap ilk asilan teker sag teker olacak..Degilse istavroz da sorun var..

Insallah krank degildir

Gecmis olsun

Merhabalar,
Normalde aracı normal kullanırım 3.5-4 deviri geçmem özel bir durum yoksa video çekmek için zorladım aracı El freni elektronik çekip gaza basınca el freni otomatik boşa düşüyor bunları deneyemiyorum maalesef :(
Motor kulaklarına levyeyle baktılar ama bakan ustalara güvenmiyorum hepsi benim gözümde şahin doğan ustası artık Çarşamba günü Opel Garage hakan beyden tekrar rica edicem motor kulaklarına bakmasını tavsiye ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim umarım maddi açıdan beni üzecek bir sorun değildir.
saygılarımla.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
Normalde aracı normal kullanırım 3.5-4 deviri geçmem özel bir durum yoksa video çekmek için zorladım aracı El freni elektronik çekip gaza basınca el freni otomatik boşa düşüyor bunları deneyemiyorum maalesef :(
Motor kulaklarına levyeyle baktılar ama bakan ustalara güvenmiyorum hepsi benim gözümde şahin doğan ustası artık Çarşamba günü Opel Garage hakan beyden tekrar rica edicem motor kulaklarına bakmasını tavsiye ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim umarım maddi açıdan beni üzecek bir sorun değildir.
saygılarımla.
El freni meselesini atladım kusura kalma :)Onu cihazla ayarliyorlarmi bilmiyorum. .[emoji1]
Daha dun degil ondan onceki gun 2015 5'30 bmw ile ankara gittim geldim onda bile el freni var..onlarda opsiyonel galiba ama el freni lazim arkadas yaaa..

Son düzenleme:

tbtkoray

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
El freni eksikliğini bende hissediyorum :(

MI 5s Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Sevgili Savas Abi dizellerde arac tork a bindiginde ses yapan lari bire bir gördüm..
Sebebi arac yuke binince patlama basincinin yuksek olsundan kaynakli ters hava akimi oluşuyor turbo havayi iceriye sokmakta biraz daha zorlaniyor..Turbo kanadi icin yük havadir yuk azalinca devri artıyor belli bir noktada ses yapabiliyor..
Evdeki supurge makinanizin hava giris agzini elinizle kapattiginiz gibi..

Fırat, Dizel araçları bilmiyorum, benzinli turbo ile de daha yeni tanıştım :) . Amatör bilgilerime göre bir motorda turbo sisteminin devreye girmesi için motorun belli devirlere ulaşması lazım. Aracın yüke binip binmemesinin bu durumla ilgili olmaması lazım diye düşünüyorum (zorlanma hariç), yanlışım varsa düzelt, tecrübelilerin bilgilerinden faydalanmayı severim.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fırat, Dizel araçları bilmiyorum, benzinli turbo ile de daha yeni tanıştım :) . Amatör bilgilerime göre bir motorda turbo sisteminin devreye girmesi için motorun belli devirlere ulaşması lazım. Aracın yüke binip binmemesinin bu durumla ilgili olmaması lazım diye düşünüyorum (zorlanma hariç), yanlışım varsa düzelt, tecrübelilerin bilgilerinden faydalanmayı severim.
Abi yaygin olarak kullanilan 3 tip turbo var..Temelde prensip iceriye soguk daha yogun hava girisi saglamak..
Aracin rolantide gaza basmanla yukte gaza basman arasinda motor ic basinci farkından kaynakli turbo turbunundeki devir farki..
Illaki duymus olman lazim!!
Aracim cok yuklenirsem 4/5binden sonra turbo dan cokk degisik ses geliyor..Bosta bastığımda gelmiyor..Aslinda olan biten turbodaki bozulmadir ama kendini bazen belli bir devirde hissettirir

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu yuzden turbo ariza testleri bosta gaza basarak degil yolda yukte bakilirsa daha net anlaşılır. . https://youtu.be/gfuGOVsODBM
Sorun ekzost sisteminde cikmaz asla diye bir sey de yokk..Ama ekzotta boyle bir sesi susturucu falan curumus icine parca düşmüş olur hava vurunca bir yerlere carpiyor ve bu sesi cikariyor olur boyle bir seyi bosta gaza basınca da yapar diye dusunuyorum..

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu yuzden turbo ariza testleri bosta gaza basarak degil yolda yukte bakilirsa daha net anlaşılır. . https://youtu.be/gfuGOVsODBM
Sorun ekzost sisteminde cikmaz asla diye bir sey de yokk..Ama ekzotta boyle bir sesi susturucu falan curumus icine parca düşmüş olur hava vurunca bir yerlere carpiyor ve bu sesi cikariyor olur boyle bir seyi bosta gaza basınca da yapar diye dusunuyorum..

Benim de egzostan olabilir dediğim nokta buydu (başıma geldi). Araç boştayken ses olmuyordu ama yolda giderken aniden dip gaz yaptığımda benzer ses oluyordu.

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim de egzostan olabilir dediğim nokta buydu (başıma geldi). Araç boştayken ses olmuyordu ama yolda giderken aniden dip gaz yaptığımda benzer ses oluyordu.
Vallahi ne diyebilirim savas abi forumdasimiz Ankarada yasiyoryormus..
Konu basliginda yazdigi uzere kaskodan dahil 5/6 tane servise gittim diyor,, bulamadilar diyor..!!
Kulaklari dolduran patirti sesi eger eksizost tan sa da ;; Ankarada bulamiyorlarsa bunu ; ben ne deyim abi..
Emin ol surdaki Opel servisinden bir cirak alip Ankarada Opel servisi acasim geldi..