15.000 bakımı...

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar merhabalar,

Aracım 15.000 km.yi geçtiği için bugün (daha doğrusu 03 Ocak) hem 15.000 km. bakımını yaptırmak hem de ekstra bazı sorunların giderilmesini sağlamak amacıyla aracımı -bir kez daha- servise bıraktım. Aşağıya, bakımın yanı sıra aracımda ortaya çıkan (tarif edebildiğim kadarıyla) sorunları, aynen servise yazdığım şekliyle kopyalıyorum. Bakalım bunlardan kaç tanesi çözülebilecek ya da çözülebilecek mi:) Yazı biraz uzun ama servise yazdığım yazıyla aynı olsun diye olduğu gibi buraya aktarıyorum. Ayrıca, becerebilirsem 15.000 km. bakımına ilişkin ücret tarifesinin resmini de koyacağım. Dediklerine göre Astra J'lerin bakım fiyatlarında bir değişiklik yok, diğer bazı modellerde varmış.

"YENİ ASTRA COSMO 1,6, 115 HP, AFL+CD500 YAPILACAKLAR

1) SORUN: Sol ön camdan(ya da kapıdan) 110-120 km. hızı geçtikten sonra rüzgar sesi geliyor. Aynı dertten muzdarip olanlar bu sesin, çamurluğun üst kısmındaki iki plastik aksamın birleştiği noktanın açık olması nedeniyle rüzgÖ¢r girmesinden kaynaklandığını, ön lastik davlumbazına yalıtım yapılarak sesin azaltıldığını söylüyorlar.

Ekim 2010’da kapılar ayarlanarak sorunun çözüldüğü ifade edilmiş ise de, aynı sesin hala mevcut olduğu anlaşılmıştır.

և֖Z֜M: Sol ön lastik davlumbazının üst kısmında bulunan ayrık 2 parça arasındaki boşluğun izolasyonu yapıldıktan sonra sorun ortadan kalkıyor(Bu sefer de sağ ön taraftan ses geldiği belirtilmektedir. Belki de başından beri sağ taraftan da ses geliyor olabilir, ancak biz sola yakın oturduğumuzdan duyamıyorduk. Aynı çözüm oraya da uygulanabilir).

2) ֖zellikle bozuk yollarda(bozuk olmasa bile pütürlü bir asfaltta, örneğin Foça yolu), iç sol önden tıkırtı (zırıltı demek daha doğru) geliyor. Tam yerini maalesef henüz çözemedim ama pütürlü asfaltta ses rahatsız edici düzeye ulaşıyor. Ekim ayındaki kontrolde öyle bir sese rastlanılmadığı ifade edilmişti, pütürlü bir yolda tekrar test edilmesini rica ediyorum.

և֖Z֜M: ֖n konsoldaki tıkırtıdan muzdarip olanlar, iç aydınlatma ışıklarının değiştirilmesi, ya da bu panelin silikonlanması veya sıkıştırılması suretiyle bu sesten kurtulduklarını söylüyorlar.

3) Ayrıca, arıza değil belki ama uzun farlar çok parlak sanırım. Karşıdan gelenlerin ve önde seyreden araç şoförlerinin gözünü alıyor. Bu konuda ne yapılabilir bilemiyorum ama gözü rahatsız etmeyecek bir ampul çeşidi var mıdır acaba? (Bu konuda yapılacak birşey olmadığından vazgeçildi)

4) Geri vites geçişleri bazen zor oluyor. ֖zellikle de ani vites değiştirme sırasında ‘garçlatmadan’ geri vitese takmak neredeyse imkÖ¢nsız hale geldi. Evet, birkaç saniye bekleyerek vitese taktığınız zaman sorun olmuyor ama her zaman da 2-3 saniye bekleyecek fırsatı olmuyor insanın.

5) Direksiyon hareketine –yüksek hızlarda- tekerleklerin geç tepki vermesi gibi bir durum söz konusu. ֖rneğin, 120 km. hızla giderken direksiyonu hafif sağa (veya sola, fark etmiyor) çevirdiğiniz zaman, direksiyon dönüyor fakat tekerlekler bu dönüşe rağmen dönmüyor, ta ki, sanki tekerlekler bir yere takılmış ta (yapışmış demek daha doğru) oradan kurtuluyormuş gibi bir hareketle dönüşe tepki verene kadar. Kısacası, direksiyon dönüyor ama tekerlekler aynı yöne geç dönüyor. ֜stelik tekerleklerin tepkisi sanki bir yere yapışmış ta oradan kurtuluyormuş gibi oluyor.

6) Ekim ayında yapılan tadilattan sonra –soğutucu seviyesi normal olmasına rağmen-  â€œSoğutucu az, soğutucu koy” uyarısı çıkmaya başladı. Sanırım müşirin değişmesi gerekiyormuş.

7) Arka tekerlerden, özellikle kasisli yollarda tok sesler gelmeye başladı. Sanki amortisör (adı her ne ise) sisteminden kaynaklanan bir şeymiş gibi geliyor bana.

8) Ayrıca, 15.000 km.de yapılması gereken genel bakım yapılacak.

9) Son olarak, bir defasında seyir halindeyken CD500 sistemi komple kendi kendine kapandı. Ekranda sadece Opel simgesi kaldı. Tekrar açınca çalışmaya devam etti, hem radyo, hem navigasyon sistemi normal çalışıyor şu anda ama ne oldu da kapattı kendi kendini bilemiyorum.

10) Navigasyon programının güncellemesi var ise güncellenmesini talep ediyorum. Koskoca Burdur haritada yok şu anda maalesef."

fotoraf0606.jpg

[eklenti yönetici tarafından silindi]

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com
Ynt: 15.000 bakımı...

Sn. demircic

Ellerinize sağlık çok detaylı bir yazı olmuş ve benimde yaşadığım 1-2 sorununun cevabıda yazınızda, özellikle tıkırtılar,rüzgar sesi ve şu sıralar aracın içi çok sessiz olduğunda direksiyondaki gıcırt.Çok açıklayıcı bir yazı olmuş ilk 15.000 bakımı yaptıran kullanıcılardan olmanız bizede fikir sahibi olmamızı sağladı ellerinize ve emeğinize sağlık.

saygılar.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn. Demircic
Çok güzel konulara değinmişsiniz, servis sonrası izlenimlerinizi bekliyoruz
böylece hangi problemin çözülüp çözülmediği konusunda biz de fikir sahibi oluruz böylece
Fiyat Listesinde 1.3 dizel göremedim bu konuda bilginiz varsa onu da paylaşabilir misiniz?

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın HaKaN Bey, dizel motor için ayrı bir tarife vardır belki ama benim gördüğüm tarifede ayrıca yazılmamıştı. Fakat, bu listenin taa geçen sene de duvarda asılı olduğunu hatırlıyorum. Dizel motorların -nispeten- daha yeni piyasaya sürüldüğünü düşünürsek, tabloya henüz eklemediklerini söyleyebiliriz. Bugün servisten aldım aracımı, keşke mesajınızı daha önce okumuş olsaydım, gitmişken sorardım. Bir dahaki gidişime artık:)

çağlar 52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Rüzgar sesi için yapılacak müdahaleyi bende bekliyorum.bilgi verirsenız sevınırım...

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

demircic link' Alıntı:
Tekrar merhabalar,

Aracım 15.000 km.yi geçtiği için bugün (daha doğrusu 03 Ocak) hem 15.000 km. bakımını yaptırmak hem de ekstra bazı sorunların giderilmesini sağlamak amacıyla aracımı -bir kez daha- servise bıraktım. Aşağıya, bakımın yanı sıra aracımda ortaya çıkan (tarif edebildiğim kadarıyla) sorunları, aynen servise yazdığım şekliyle kopyalıyorum. Bakalım bunlardan kaç tanesi çözülebilecek ya da çözülebilecek mi:) Yazı biraz uzun ama servise yazdığım yazıyla aynı olsun diye olduğu gibi buraya aktarıyorum. Ayrıca, becerebilirsem 15.000 km. bakımına ilişkin ücret tarifesinin resmini de koyacağım. Dediklerine göre Astra J'lerin bakım fiyatlarında bir değişiklik yok, diğer bazı modellerde varmış.

"YENİ ASTRA COSMO 1,6, 115 HP, AFL+CD500 YAPILACAKLAR

1) SORUN: Sol ön camdan(ya da kapıdan) 110-120 km. hızı geçtikten sonra rüzgar sesi geliyor. Aynı dertten muzdarip olanlar bu sesin, çamurluğun üst kısmındaki iki plastik aksamın birleştiği noktanın açık olması nedeniyle rüzgÖ¢r girmesinden kaynaklandığını, ön lastik davlumbazına yalıtım yapılarak sesin azaltıldığını söylüyorlar.

Ekim 2010’da kapılar ayarlanarak sorunun çözüldüğü ifade edilmiş ise de, aynı sesin hala mevcut olduğu anlaşılmıştır.

և֖Z֜M: Sol ön lastik davlumbazının üst kısmında bulunan ayrık 2 parça arasındaki boşluğun izolasyonu yapıldıktan sonra sorun ortadan kalkıyor(Bu sefer de sağ ön taraftan ses geldiği belirtilmektedir. Belki de başından beri sağ taraftan da ses geliyor olabilir, ancak biz sola yakın oturduğumuzdan duyamıyorduk. Aynı çözüm oraya da uygulanabilir).

2) ֖zellikle bozuk yollarda(bozuk olmasa bile pütürlü bir asfaltta, örneğin Foça yolu), iç sol önden tıkırtı (zırıltı demek daha doğru) geliyor. Tam yerini maalesef henüz çözemedim ama pütürlü asfaltta ses rahatsız edici düzeye ulaşıyor. Ekim ayındaki kontrolde öyle bir sese rastlanılmadığı ifade edilmişti, pütürlü bir yolda tekrar test edilmesini rica ediyorum.

և֖Z֜M: ֖n konsoldaki tıkırtıdan muzdarip olanlar, iç aydınlatma ışıklarının değiştirilmesi, ya da bu panelin silikonlanması veya sıkıştırılması suretiyle bu sesten kurtulduklarını söylüyorlar.

3) Ayrıca, arıza değil belki ama uzun farlar çok parlak sanırım. Karşıdan gelenlerin ve önde seyreden araç şoförlerinin gözünü alıyor. Bu konuda ne yapılabilir bilemiyorum ama gözü rahatsız etmeyecek bir ampul çeşidi var mıdır acaba? (Bu konuda yapılacak birşey olmadığından vazgeçildi)

4) Geri vites geçişleri bazen zor oluyor. ֖zellikle de ani vites değiştirme sırasında ‘garçlatmadan’ geri vitese takmak neredeyse imkÖ¢nsız hale geldi. Evet, birkaç saniye bekleyerek vitese taktığınız zaman sorun olmuyor ama her zaman da 2-3 saniye bekleyecek fırsatı olmuyor insanın.

5) Direksiyon hareketine –yüksek hızlarda- tekerleklerin geç tepki vermesi gibi bir durum söz konusu. ֖rneğin, 120 km. hızla giderken direksiyonu hafif sağa (veya sola, fark etmiyor) çevirdiğiniz zaman, direksiyon dönüyor fakat tekerlekler bu dönüşe rağmen dönmüyor, ta ki, sanki tekerlekler bir yere takılmış ta (yapışmış demek daha doğru) oradan kurtuluyormuş gibi bir hareketle dönüşe tepki verene kadar. Kısacası, direksiyon dönüyor ama tekerlekler aynı yöne geç dönüyor. ֜stelik tekerleklerin tepkisi sanki bir yere yapışmış ta oradan kurtuluyormuş gibi oluyor.

6) Ekim ayında yapılan tadilattan sonra –soğutucu seviyesi normal olmasına rağmen-  â€œSoğutucu az, soğutucu koy” uyarısı çıkmaya başladı. Sanırım müşirin değişmesi gerekiyormuş.

7) Arka tekerlerden, özellikle kasisli yollarda tok sesler gelmeye başladı. Sanki amortisör (adı her ne ise) sisteminden kaynaklanan bir şeymiş gibi geliyor bana.

8) Ayrıca, 15.000 km.de yapılması gereken genel bakım yapılacak.

9) Son olarak, bir defasında seyir halindeyken CD500 sistemi komple kendi kendine kapandı. Ekranda sadece Opel simgesi kaldı. Tekrar açınca çalışmaya devam etti, hem radyo, hem navigasyon sistemi normal çalışıyor şu anda ama ne oldu da kapattı kendi kendini bilemiyorum.

10) Navigasyon programının güncellemesi var ise güncellenmesini talep ediyorum. Koskoca Burdur haritada yok şu anda maalesef."

Selamlar tekrar,

Kendi mesajıma alıntı yaptım belki ama hepsinin bir arada görünmesi açısından böyle daha iyi olacağını düşündüm. Rahatsızlık verdiysem peşinen özür dilerim.

Gelelim 15.000 km. bakımında ve benim belirttiğim sorunlarla ilgili olarak yapılan işlemlere...  Ö–ncelikle 15.000 km. bakımı kapsamında toplam 253,89 TL ödediğimi hatırlatayım. Biraz sonra faturayı da tarattırıp koymaya çalışacağım buraya. Normalde 268,00 TL iken, benim geçen seneden kalma "anket indirimi"nden dolayı yağ değişimi bedavaya geldi. O yüzden toplam 253,00 TL ödedim. Yağ değişimi bedava olunca faturaya da yansıtmadılar haliyle :)

1) Yukarıda ilk sırada belirttiğim ve neredeyse herkesin ortak sorunu olan rüzgar sesiyle ilgili olarak; kendi yazılı ifadeleriyle "Sol dikiz ayna bölgesi izolasyonu" yapılmış. Aracı aldıktan sonra çevreyolunda maksimum 150 km. hızla test etme şansım oldu. Ses gerçekten de azalmış gibi geldi bana. Tamamen kesilmemiş elbette ama yok sayılabilecek düzeyde diyebilirim. Yine de en doğru kararı, benim dışımda bir başka Astra kullanıcısı verecektir kanımca. En azından kendi araçlarındaki sesle karşılaştırınca daha net bir fikir edinilebilir. İzmir buluşmasında deneriz artık:)

2) İkinci sırada belirttiğim sesle ilgili olarak yine kendi yazılı ifadeleriyle; "Dört kapı lastikleri ve kilitleri ses yapıyordu, yağlandı". Henüz bunu test etme şansım olmadı. Pütürlü bir asfalt bulup en azından 90 km. hıza ulaşmam lazım denemek için. Ama ben çözüldüğünü zannetmiyorum.

3) ֜çüncü sıradaki farların çok parlak yanmasıyla ilgili bir işlem yapılmasına gerek olmadığına karar vermiştik zaten ama yine de far ayarlarını kontrol etmişler. Bu biraz da benim evhamlığımdan kaynaklanıyor olabilir.

4) Geri vites geçişlerinin zor olmasıyla ilgili olarak yine kendi ifadeleriyle; "Problem görülmedi".

5) Beşinci sırada belirttiğim ve bence sürüş güvenliği açısından önemli olan sorun servisin ifadesiyle; "Bu süratte normal"miş. Dediklerine göre, kendilerinin aracı yüksek hızlarda test etme yetkileri yokmuş, o yüzden bir dahaki sefere aracı benim kullanmam şartıyla sorunu servis elemanlarına göstermem halinde bakacaklarmış. Burada bahsettiğim sorun, yüksek hızlarda direksiyonun sertleşmesi değil (zira son 1 yıldır Astra J olmak üzere yaklaşık 8 seneden beri hidrolik direksiyon kullanıyorum, dolayısıyla hıza göre direksiyon tepkilerini az çok biliyorum), direksiyonun bir yerlere yapışıp kurtulması gibi bir durum söz konusu. Hoş, bu durum son iki ay içerisinde ve sadece 2-3 defa başıma geldi ama önemli bir sorun bence.

6) “Soğutucu az, soğutucu koy” uyarısıyla ilgili olarak, "Su genleşme kabı değişti". Sorduğumda su genleşme kabının içerisinde müşür (ya da müşir, adı her ne ise) de bulunuyormuş. Aracı aldıktan sonra yaklaşık 2 saat falan kullandım, herhangi bir ikaz çıkmadı. Sorun çözülmüş görünüyor.

7) Yedinci sırada belirttiğim sesle ilgili olarak; "Arka fren kaliperleri yağlandı". Bornova ve Karşıyaka taraflarında kısmen bozuk yollarda epey yol almama rağmen sorunun halledildiğinden emin olamadım. Bir süre daha ve daha karakteristik yollarda gözlemlemem gerek.

8) 15.000 km. bakımı yapıldı.

9) Dokuzuncu sırada belirttiğim sorunla ilgili olarak; "Radyo sistemi programlandı". Zaten bu olay sadece 1 kez başıma gelmişti, istisnai ve geçici bir durum olduğu ve programlama da yağıldığına göre sorunun çözüldüğünü farzediyorum:)

10) "Navigasyon güncelleme yapıldı". İşin doğrusu, bunu test etmem için de bir kez daha Antalya'ya gitmem gerekecek:) şehir içi haritalara bakınca ben pek bir farklılık göremedim açıkçası. Zaten 5 ay kadar önce güncellemiştim, o zaman epey farketmişti, 5 ay içerisinde yeni güncelleme çıktığını zannetmiyorum.

şimdilik bu kadar. Bir dahaki gidişimde, yeni sorunlarla gitmem inşallah:)

Not: "8" ve ")" yanyana gelince gülümseme işareti çıkmış, yoksa özellikle yapmadım:)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn Demircic

Yazınızı büyük bir özenle okudum, vakit ayırıp detayları yazdığınız için çok teşekkürler
15 bin bakımı gerçekten size gayet uygun bir fiyata malolmuş
bu ses izalosyonunu ben de yaptırmayı planlıyorum
farlar bende de aynı şekilde karşıdakinin sanki gözünü alıyor bazen
ya da karşıdakilerin afl alışık olmaması da olabilir
8. madde de çok güzel olmuş bu arada :D
böylelikle kafamdaki bazı soru işaretlerini gidermiş oldum
sağolun tekrardan

umut7105

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yukarıda 368 TL yazıyor ama siz uyguna yaptırmışınız galiba.

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

umut7105 link' Alıntı:
Yukarıda 368 TL yazıyor ama siz uyguna yaptırmışınız galiba.

Evet, anketten dolayı yağ değişimi hediye edildi. O yüzden uygun oldu biraz. Yoksa iki kaşımın hatırına indirim falan yok:)

ecelnico

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben dh da 200 kusur oldugunu belirttiğimde bir kaç arkadaş yanlış görmşsünüzdür demişti bu da ispatı olmuş. Balıkesir tınaz da periyodik bakımda aynı fiyatlar.