1 depo ile 1050km (1.4 turbo, 5.1lt ortalama tüketim)

• Konuyu başlatan 1423
  • Başlangıç tarihi

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1 depo ile 1050km (1.4 turbo, 5.1lt ortalama tüketim)

sn.1423'ü tebrik ederim. yolun %95 lik kısmında 90 km sabithızla gitmekte sabır işi ve ayrıca tebrik etmek gerekir. 1.4 T almak isteyenler için güzel bir referans...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

ercub link' Alıntı:
sn.1423'ü tebrik ederim. yolun %95 lik kısmında 90 km sabithızla gitmekte sabır işi ve ayrıca tebrik etmek gerekir. 1.4 T almak isteyenler için güzel bir referans...

ben de sizinle aynı fikirdeyim. 1000 km'lik yolu 90 km hızda katetmek sabır isteyen bir is... 1.6 motor sedan araçların (125 bg) genelde fabrika verisi 5.5 lt ort... şehirlerarası...140 beygirlik araçla 5.1 çok iyi bir ortalama...

ben beylikdüzünden denizliye kadar 95 km hız ile geldim... clima kütahyadan sonra açıktı, ortalamam rakımın da etkisi ile(200m den 1200e çıktı) 4.3 lt ye çıktı.... fethiye'den kırşehire(900 km yaklaşık) yol şartları çok kötüydü ve konya akswaray arası 140 km hız ile gelmeme rağmen genel yakıt ortalamam 5.0 lt de sabitlendi...  (muhtemelen yolun ikinci kısmında 5.7 ort tüketim degeri oldu)...

ancak 1.4t'nin gücünw sollamalarda sahip olmak isterdim...

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bencede çok faydalı bir bilgi olmuş. emeginize saglık. 50 milyar verip performanslı bir araba almak isteyenler turboyu, ekonomi isteyenler ise dizeli sececek. önemli olan ne istediginiz. bir de şuna dikkat çekmek isterim. bir turbolu arabayı  istediginiz zaman ekonomik kullanabilirsiniz. ancak bir dizeli performans arabası olarak kullanamazsınız. yeni araç alacak arkadaşlar ne istediklerine iyi karar verip secimini yaparlarsa hiç pişman olmazlar. sonucta 50 milyar az para degil. ve kesinlikle deneme sürüşü yapmaya çalışmakta fayda var. ben dizel istiyordum. deneme sürüşünden sonra turboda karar kıldım. kuruş hesabı yapan arkadaşa da şunu belirtmek isterim. bu fiyat farkı aracın çok yakmasından degil, benzin ile dizel fiyat farkından dolayıdır.

BİLDS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1.4 turbo araçla süper bir ortalama tutturmuş arkadaşımız.

Keşke hem performans hem ekonomi aynı anda olabilse. Burda kesin dogru dıye bır sey yok. Kişinin önceligine ve ekonomik durumuna göre degısır tercıhler.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

herkesin yorumları için teşekkürler arkadaşlar. 1050 km lik yolun 350 km si yani samsun-trabzon arası gerçekten kaymak gibi bir yoldu ama 400 km si (gerede-samsun ) ise yer yer yol yapım çalışmaları yüzünden sıkıntılıydı.geriye kalan 350 km (istanbul-gerede otobanı) ise gece kamyonları yüzünden kalabalık ve körfez tarafında yol çalışmaları vardı.işte bunlar yapılabilecek en iyi ekonomiyi engelliyor.

ben aracımdan memnunum.bir dizel araç tabi ki benzinliden ekonomik gidecektir ancak bu yol bir dizel ile gidilseydi çok da arasında fark olacağını zannetmiyorum.  bir hesap yaparsak; 1.4 turbo araç için: 5.1 lt ort. x 4.35tl benzin x 10.5(1050km 100km nin 10.5 katıdır) :233 tl hesap çıkıyor. peki bir 1.3 cdti için kaç yakabilirdi? bence 3.9lt ortalama yakabilirdi.  3.9lt x 3.66lt mazot x 10.5 :150 tl hesap çıkıyor. işte bu yapılan tahmini hesap 1.3 cdti 'ın 1.4 turbo'dan %35 daha ekonomik olduğunu gösterir.
      13-14 saatlik gezimde 1.4 turbonun keyfi beni mest etti.çünkü hızlanmalar ,benzinlinin pürüzsüzlüğü ve 1.4 turbonun 45 hp fazlalığı beni mutlu ve güvende hissettirdi.1050km için fazladan 80 tl vermek bana göre bu araca değerdi.bunlar sadece benim bakış açım. çünkü ben aracımı genelde uzun yolda kullanan birisiyim. şehir içindeki tüketim farkları bu kadar az değil.
      bu test,umarım yeni astra j ciler için bilgilendirici olmuştur.yeni astra j alacaklar için tavsiyem, 5.1 lt ortalamaya aldanmayın,140hp lik 200nm torklu aracı normal kullanmak sabır işi.genelde duygularımın esiri oluyorum.yol bitince güzel rüyadan uyanmak gibi.ama en sonunda büyük pişmanlık.keşke hızlı gitmeseydim ekonomik gitseydim gibi. en kötüsü ise ders çıkarmadan yeni yolculuklarda yine hızlı gitmek.hepsine rağmen 1.4 turbomdan memnunum.umarım siz de aracınızdan memnunsunuzdur.saygılar..

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

cotyora link' Alıntı:
Arkadaşım ben seni anlamadım. Ekonomi isteyen tabiki gidip dizel alacak hatta tüp taktıracak, performans isteyen de Turbo.

- bende bunun üstünü çizmeye çalışıyorum ....
bu başlığı okuyunca;
dizel almayı düşünen insanlardan,
adam buda dizel gibi yakıyor,
ben bunuda alsam olur gibi bir sonuç çıkartıyorlar.
o yüzden km'de yaktıklarının üstüne basarak çizmek istedim :)
kötü niyetim yok....!!! walla...!!!

DİKKAT
bu arabayla dizel arasında yakıt olarak çok fark vardır...
ikiside yakın yakıyor gibi bir sonuç çıkartmayın sakın :)

CotYorA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dinojasie link' Alıntı:
bir de şuna dikkat çekmek isterim. bir turbolu arabayı  istediginiz zaman ekonomik kullanabilirsiniz. ancak bir dizeli performans arabası olarak kullanamazsınız. yeni araç alacak arkadaşlar ne istediklerine iyi karar verip secimini yaparlarsa hiç pişman olmazlar.

Arkadaş güzel yazmış, ben de bunu hatırlatayım tekrar o halde ֖nder arkadaşım :)

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

tomacco link' Alıntı:
dizel almayı düşünüyorum nasipse şimdi bu yazdıklarınızı görünce kafa karışıyor ister istemez. :D

- baksanıza bu şekilde düşünmeye neden oluyor başlık...

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

dinojasie link' Alıntı:
istediginiz zaman ekonomik kullanabilirsiniz.

- ekonomik olarak ancak uzun yolda 90 - 100 km sabitle kullanabilirsiniz...

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yorum yapmıyım diyorum ama duramıcam önder bey amacınız ne acaba? kimse dizelden daha ekonomik mi dedi 1.4t alıp uzun yolda 90-100 hızlarla cc ile bu ortalamayı tutturabilir sn 1423 de gidiş koşularını belirtmiş buraya gelip bu yorumları yapmanın ne anlamı var ki ekonomik fikri değiştiren arkadaşta bu şartlarda kullancaksa bence dizel almanın hiç bir anlamı yok bu kadar sabredemem diyorsa tasarruf için dizel düşünsün 1.4t ile 1.3 95 hp arasındada performans olarak çok fark vardır sizde bunu karıştırmayın o zaman 1.4t tassaruf etme amacıyla alınmaz zaten ama sakin kullanımda sizi yakıt olarak üzmez