1.6 115 Hp Sadece Edition Paket Kalınca Diğer Modelleri Değer Yitirir Mi?

sanalbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sport donanım 1.6 115 Hp aracım,2012 yılında sadece edition modeli satılınca kendimi inanın kötü hissettim.Zamanla değeri düşer gibi geliyor bana.Adeta en düşük versiyonu sadece 1,6'ya vermekle,aracımı değersiz gibi düşünmeye başladım.Hanıma satalım 1,4 turbo alalım diyorum.Hatta 10 dakika önce yine söyledim.İkna olmuyor.20 000 km'de temiz araç nerden buluruz diyor bana.O da haklı tabi.Çünkü sıfırını alamam.İnanın benim yegane korkum aracın parasal ve şöhret yönünden top 10'dan düşmesi.İvmelenmesi yada tüketiminden yana bir derdim yok.Bu konu kafamı kurcalayıp duruyor.Beni.ancak en iyi astra j kullanıcıları anlar diye düşünüyorum.Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

B

bahadircakir

Bilgi Girilmemiş
Ynt: 1.6 115 Hp Sadece Edition Paket Kalınca Diğer Modelleri Değer Yitirir Mi?

benimde 115 cosmo aracım var.
geçen tolga ile aynısını konuştuk. biz değerinin artacağı yönünde karar kıldık. sonuçta bu motorun artısı daha az sorunlu ve uzun ömürlü olması. özellik bakımından da edition ile cosmo farkı belli.
ama sonuç olarak ne olur onu ilerleyen zamanda göreceğiz.
ben 2.el aldıgımdan biraz daha rahatım açıkcası. zaten çok uygun almıştım. satarken allah korusun ters bir durum olmassa zarar etmeyeceğim.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben de değerinin düşeceğini düşünmemekle birlikte artabileceğine katılıyorum. Özellikle garantisi biten araçlar LPG potasına gireceği için ve turbo motorlara LPG takılması hala güven vermediği için 2. el almayı düşünenlerin bir kısmı 1.6i motorun peşine düşeceklerdir. Bu durumda da piyasada donanımlı 1.6i çok az kalmış olacağı için (çünkü artık satılmıyor) varolan 1.6i fiyatları yükselecektir.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ülkemizdeki atmosferik sorunsuz turbo sorun çıkarır kafası değişmediği sürece birşey olmaz artık bmw mercedes audi vw gibi markalarda atmosferik kalmadı opelinde insignia da vardı o da kalmadı son olarak corsa ve astra da kaldı o da golf ün hitler motoruna rakip olsun millet lpg takabilsin diye (atmosferiklere bile opel güvence vermiyor) duruyor. piyasanın durumu ne olacağına gelince önünüzde insignia 1.6 115 örneği var insignia da komple kalktı ve kimse almak istemiyor 1.6 atmosferikleri insignia da tabi onlarda motor aracın yükünü taşıyamıyor ama yine de atmosferiklerde artık gelecek yok ama 1-2 yıl gibi kısa bir sürede bir anda değer kaybı yaşanacağını da sanmıyorum

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu arada diğer markalardan verdiğim örnekler düşük hacimler için büyük hacimlerde 4000 cc falan araçlar olabilir ama artık bmw m5 i bile turbo çıkardı

B

bahadircakir

Bilgi Girilmemiş

ozaman şöyle düşünelim.
150.000 km de turbolu bir araç alırmısınız? dizel veya benzinli farketmez.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

150000 km de hiçbir aracı almam öncelikle ama alacaksam diğer herşeyi normalse turbo yu tercih edebilirim bu araçtan araca değişir ve turbo diğer parçalara falan zarar verecek birşey değil en fazla kendisi arıza çıkarabilir onunda değişimi 1000 tl civarı ama şöyle düşünebiliriz turbolu araç atmosferik gibi kullanılmaz gerekli şeyleri  yapmak ,yaptırmak lazım bu konuda eski sahibine güvenirmiyim bu konu muamma yani turbo daha çok problem çıkarmaz çıkarıyorsa bunun nedeni atmosferik araç gibi kullanılmasındandır

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim düşüncelerim maalesef değer kaybının yaşanacağı yönünde.  :(

Mesela vw FSI motoru kaldırdığında FSI ikinci elde inanılmaz değer kaybetti.

Bir anda FSI motor çoğu alıcının tercihlerinin dışında kaldı ve herkes 122 lik TSI motorlara yöneldi.

1.6 115 lik İnsignia sahipleri şuanda araçlarını satmakta nasıl zorlanıyorsa, Opel editionda da atmosferik motoru kaldırdık dediği anda maalesef 1.6 115 sahipleri araçlarını satmakta baya zorlanacaktır.  :(

Az talepte araçların ikinci el değerinde düşüşe neden olacaktır.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

VW FSI motorun kaldırılması ve Insignia 1.6i satışının durdurulmasının farklı olduğunu ve bu olay için örnek teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. Bu motorlar sorunlu oldukları ve yeterli performansı vermedikleri için satıştan kaldırıldı. Opel eğer 1.6i motorun sorunlu olduğunu, arabayı taşımadığını vs. düşünüyor olsaydı bu motoru Edition paketi ile de satmazdı. Bence 1.6i motorun Sport ve Cosmo donanımla satılmamasının sebebi Sport ya da Cosmo donanım paketi ile sıfır araç almak isteyenlerin büyük bir çoğunluğunun turbo motorlara yönelmesidir. İkinci el piyasasında ise durum farklı olabilir. Dolayısıyla talep eksikliğinden dolayı da Opel bu motoru bu donanım paketleri ile satmama kararı aldı (yani maliyeti düşürmek ve karlılığı artırmak için bu üretim bandını kapattı). Ama 1.6i motorun Edition paketi ile hala satılması aslında talep olduğunu gösteriyor.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tabiki bu durumda İnsignia ve FSI motor örnek teşkil etmez ama benimki sadece varsayım.  :)

Yukarıdaki düşüncelerim Opel'in editionda da atmosferik motoru kaldırmasıyla geçerli olacaktır.

Belli bir süre sonrada atmosferik motorun tamamen kaldırılacağını düşünüyorum. Bu durumda olay maalesef FSI kıvamına gelecektir.  :(